Procesory

Samsung wyprodukował pierwszy grafenowy wafel

przeczytasz w 1 min.

Opatentują barystor z grafenu

Możliwości wysłużonego ale niemal wciąż wszechobecnego w elektronice krzemu zbliżają się do końcowych granic, od dłuższego czasu liczne grupy naukowców i inżynierów nieustannie poszukują materiału mogącego godnie zastąpić krzem. Wydaje się, że takim następcą może być grafen. Niedawno też została opracowana pierwsza testowa próbka wafla grafenowego, za którą stoi firma Samsung.

Niewątpliwie inżynierowie z firmy Samsung zdają sobie sprawę, że możliwości krzemu powoli się wyczerpują, a ten kto opracuje najbardziej opłacalną, zastępczą technologię może przez długi czas niepodzielnie dzielić i rządzić rynkiem elektronicznym. O ile wielu ekspertów widzi w roli następu krzemu właśnie grafen to dotychczas kończyło się to jedynie na wizji, planach, zamiarach, a niekiedy też na badaniach.

samsung wafel grafen wygląd

Teraz jednak Samsung poszedł o krok dalej i przygotował pierwszą próbkę wafla grafenowego. Wafel grafenu został wykonany z układami potrafiącymi przełączać się pomiędzy stanami logicznymi 0 i 1. Dotychczas takie działanie mniejszych układów grafenowych udawało się osiągnąć wyłącznie w warunkach laboratoryjnych.

struktura grafen schemat budowa

W jednym waflu zastosowano blisko sto tranzystorów Schottky, które co stanowi ich wyróżnik na tle krzemowych - mogą być regulowane pod względem potencjału. Nowoczesne elementy zostały przez instytut Samsunga nazwane mianem Barystorów - Barystor (Barristor), który pochodzi od połączenia wyrazów tranzystor i bariera - co wprawdzie oznacza tyle, że wciąż są to znane nam tranzystory lecz z nowymi możliwościami.

Firma Samsung złożyła już do miejscowego urzędu patentowego wnioski o patent na łącznie 9 elementów związanych z grafenowym barystorem (Graphene Barristor).

grafen budowa cząsteczki połączenie

Niewątpliwie w grafenie tkwi ogromny potencjał i niewykluczone, że to on za kilka, kilkanaście lat na dobre zastąpi krzem odmieniając rynek urządzeń elektrycznych. Czy tak jednak będzie i czy to właśnie Samsung będzie przodownikiem pracy w tym segmencie? Przekonamy się w przyszłości.


Więcej o grafenie:

Źródło: Inf. Prasowa, Samsung, Engadget, Journal of Science

Komentarze

60
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  31
  A miało być tak pięknie. Rok temu czytało się i słuchało nawet w wiadomościach o przełomowym odkryciu badaczy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) w Warszawie - metodzie przemysłowego wytwarzania grafenu. Od tej pory cisza, rząd miał pomagać ale pewnie na tym się skończyło. Lepiej było wydać kasę na przekręty związane z euro niż granty finansowe które mogły by pomoc naukowcom i studentom politechnik w prowadzeniu kolejnych badań nad tym materiałem. KokoEURO będzie i za chwilę się skończy - za to grafen może być dla Polski wielką szansą. A tak to zaraz przegonią nas zagraniczne koncerny czy instytuty i obejdziemy się smakiem.
  • avatar
   Konto usunięte
   19
   "Firma Samsung złożyła już do miejscowego urzędu patentowego wnioski o patent na łącznie 9 elementów związanych z grafenowym barystorem (Graphene Barristor)."

   teraz czekamy o news że apple już jest w sądzie i bije się o patenty :D
   • avatar
    Konto usunięte
    14
    Najpierw wyżyłują krzem do końca, a dopiero wtedy będą doić kasę z grafenu :) Takie są dzikie realia rynku :P No więc se jeszcze poczekamy...
    • avatar
     kot-kreskowy
     7
     A jednak samsung:). W labach musi trwać prawdziwy wyścig na patenty na przyszłość... tylko czekać jak znowu cos zostanie ogłoszone i opatentowane, ale to normal. Początek wprowadzania na rynek to nie muszą być przecież wypasione proce do kompów a coś prostszego. Może ten graen nie tak daleko jakby się zdawało.
     • avatar
      Konto usunięte
      6
      Samsung po prostu pokazuje, że jak nie jesteś najlepszy to jesteś nikim na rynku.
      • avatar
       Konto usunięte
       3
       Mam nadzieję, że opatentują. Będę chciał zobaczyć za kilka lat reakcję starającego się o ich technologię Apple.
       • avatar
        mrgibbass
        3
        Powiem tak, że odnośnie grafenu nie wydaje mi się żeby było tak kolorowo. Z racji tego, że miałem styczność z tym materiałem i przyszło mi badać jaki wpływ strukturyzowana warstwa grafenu wpływa na stosunek sygnał/szum w elektrodach, nachylenie krzywej i inne parametry i jakoś wspaniałych wyników nie otrzymałem. Wiadomo, inna technologia, inne zastosowanie. Mimo iż jest to materiał nowy, ludzie ode mnie z wydziału pracowali również przy metodach jego odzyskiwania to jednak trzeba dowiedzieć się czegoś więcej o nim, żeby móc zastosować go w procesorach, ponieważ dochodzą tam pewne problemy. Ale nie wdaję się w szczegóły, bardzo się cieszę, że szuka się nowych materiałów na procesory, żeby jakoś dalej je rozwijać i jakoś obejść prawo Moora:)

        Taka ciekawostka. Taka buteleczka zawierająca 500mg grafenu kosztuje 10tysięcy zł :D
        http://imageshack.us/photo/my-images/214/zdjcie0019rc.jpg/

        Pozdrawiam.
        • avatar
         Konto usunięte
         2
         "zbliżają się do końcowych granic" - tak samo jak do maślanego masła, okresu czasu i błędnej pomyłki...
         • avatar
          Konto usunięte
          1
          Może zamiast nowego materiału, zmiana schematu budowy? Jakieś ulepszenia techniczne, zmiana wykonywania poleceń? Myśle że to byłoby skuteczniejsze.
          • avatar
           frik6
           1
           "Niewątpliwie inżynierowie z firmy Samsung zdają sobie sprawę, że możliwości krzemu powoli się wyczerpują, a ten kto opracuje najbardziej opłacalną, zastępczą technologię może przez długi czas niepodzielnie dzielić i rządzić rynkiem elektronicznym."
           niepodzielnie dzielić - samsung może wszystko :)
           • avatar
            blade1010
            0
            jak by wymyślili już procki na bazie grafenu to i tak były by cholernie drogie;/ Przynajmniej można go wyprodukować praktycznie ze wszystkiego:D
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             To teraz czekam na pierwszy grafenowy procesor.
             • avatar
              NomadDemon
              0
              a nie moga zrobic zadnego aktualnego, lub procesora sprzed 3 generacji? sklonowac? albo jakiegos AMR probowac przeniesc?

              droga wolna, tranzystory barystory i reszta, moze beda takie, ktore kilka stanow moga przyjac? komputery kwantowe?
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               pl moglaby byc potentatem mikroprocesorow - kasiora taka trzepac ze dekiel boli - ALE CURVA NIE - "w szpadle i krowy do orania pola wola inwestowac"

               uj co za tumoki w tym pl
               • avatar
                KOXsu
                -1
                Wszystko opatentować WSZYSTKO! Płaćmy po kilka tyś za procesor!
                • avatar
                 Konto usunięte
                 -7
                 Czy na grafenie czy na krzemie - Crysis tak samo zagrzeje.
                 Kompy "grafenowe" będą pewnie mniejsza kilkanaście razy a tak samo wydajne jak obecne no i nawet szybsze bo idziemy z prędkością raczej cały czas do przodu.
                 • avatar
                  ghoulas
                  0
                  Ja czekam na tą technologię:

                  http://en.memory-alpha.org/wiki/Bio-neural_gel_pack
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   już widzę jak w 2020 będziemy się podniecać nowy prockiem samsung c9565 o częstotliwości 20Ghz :)
                   • avatar
                    Warmonger
                    0
                    To jest news! A nie jakieś ploteczki o kolejnych edycjach kolekcjonerskich.