HDD

Seagate prezentuje 3,5-calowy dysk twardy o pojemności 10 TB

przeczytasz w 1 min.

Seagate dorównał pojemnością swojemu głównemu konkurentowi - podobne konstrukcje już od jakiegoś czasu są dostępne w ofercie HGST.

Seagate Enterprise Capacity 3.5 HDD dysk twardy 10 TB

Firma Seagate wzbogaciła ofertę dysków Enterprise Capacity 3.5 HDD o modele o pojemności 8 TB i 10 TB – są to najpojemniejsze konstrukcje w 3,5-calowej obudowie, które sprawdzą się w profesjonalnych zastosowaniach, wymagających jak największej gęstości zapisu danych.

Pojemniejsza wersja została wyposażona w siedem talerzy i czternaście głowic – co ciekawe producent nie zastosował tutaj autorskiej technologii zachodzących ścieżek (SMR - Shingled Magnetic Recording), a sprawdzoną już wcześniej technologię zapisu prostopadłego (Perpendicular Magnetic Recording). Wnętrze nośnika wypełniono helem, co przyczynia się do lepszego pozycjonowania głowicy i zmniejszonego poboru energii elektrycznej przez jej silnik. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest dużo wyższy czas bezawaryjnej pracy – został on oszacowany na 2,5 mln godzin.

Najpojemniejsze wersje dysków Enterprise Capacity 3.5 HDD będą dostępne w wersjach z interfejsem SATA 6 Gb/s i SAS 12 Gb/s. Co prawda ich ceny jeszcze nie zostały ujawnione, ale producent kusi większą gęstością zapisu danych, zwiększeniem efektywności energetycznej i zmniejszeniem całkowitego kosztu posiadania (TCO). Warto jednak zauważyć, że nie nie są to pierwsze dyski twarde o tej pojemności, bo już wcześniej podobne konstrukcje zaprezentowała konkurencyjna firma HGST .

Źródło: AnandTech, Seagate

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ElFi_
  19
  "dużo wyższy czas bezawaryjnej pracy – został on oszacowany na 2,5 mln godzin" - taaa akurat:)
  Współczynnik wynosi 2,5mln godzin i nie ma nic wspólnego z czasem bezawaryjnej pracy bo jest to wartość statystyczna.
  Z tego współczynnika możemy wyliczyć ile (statystycznie) dysków padnie w pierwszym roku użytkowania a robi się to tak: rok (czyli 8760 godzin) dzielimy przez ten współczynnik i otrzymujemy ile procent dysków padnie. W tym przypadku będzie to 0,35% czyli _1 na 285_ dysków padnie w pierwszym roku i to mówi producent a rzeczywistość zwykle mówi co innego.
  • avatar
   AVATAR5K
   1
   Co masz na myśli mówiąc szczególne warunki pracy?
   • avatar
    tymczas_dla_TSa
    0
    Do domowego nasa cztery takie w odpowiedniej konfiguracji raid - bezpiecznie, dużo, szybko i w zasadzie pewnie za 1GB tanio. :)
    • avatar
     spioszek
     0
     Mnie bardziej interesuje czy Seagate zrobi jakiś dysk szybszy niż ST1000DM003, nawet niech o te 20% :).

     To już przy 2-3 w RAID0 będę miał niezmieskie zapisy :).

     Tak to mam 1x SSD i 3HDD spięte w RAID0 + 1