Internet

5G w Polsce od 2020 roku - „to możliwe”

przeczytasz w 2 min.

Jeśli tylko dostawcy rozwiązań technologicznych, operatorzy telekomunikacyjni i sektor rządowy połącza siły, sieci 5G w Polsce będą mogły wystartować już w 2020 roku.

W pierwszych polskich miastach sieć 5G może zostać udostępniona bardzo szybko – możliwe, że nawet w przyszłym roku. Takie przekonanie wyraził podczas tegorocznego Forum Gospodarczego TIME dyrektor generalny firmy Huawei Polska, Tonny Bao.

„Razem, jako dostawcy, operatorzy i sektor rządowy, możemy szybko i efektywnie wprowadzić sieć 5G w Polsce – mówił Tonny Bao. –  Możemy w krótkim czasie zaimplementować 5G dzięki najnowszym technologiom i przy okazji zrobić to efektywnie pod względem finansowym”.

To właśnie koszty mogą być jednym z największych problemów związanych z wdrażaniem nowej generacji połączeń mobilnych nie tylko w naszym kraju, ale też na całym świecie. Mogą, ale nie muszą, o czym również przekonywał Chińczyk stojący na czele polskiego oddziału Huawei.

„Koszty wdrożenia sieci 5G zależą od takich czynników, jak uproszczenie spektrum częstotliwości, wykorzystanie obecnej infrastruktury oraz tego jaki zasięg będzie miała sieć nowej generacji. Czy będzie to 90 procent miast, powierzchni kraju czy ludności Polski, to wszystko ma kluczowe znaczenie” – wyjaśnił.

5G antena

Jak można zaoszczędzić? Między innymi wykorzystując częstotliwości i infrastrukturę sieci 4G do transmisji 5G. W osiągnięciu wysokiej efektywności pomóc ma zaś przede wszystkim Massive MIMO (Multiple Input Multiple Output) – wieloantenowe rozwiązanie zwiększające niezawodność i nawet 5-krotnie poprawiające wydajność.

Igor Milojevic, dyrektor technologiczny Huawei CEE&Nordic podkreślił podczas tego samego wydarzenia, że „kluczem do zbudowania ekosystemu 5G i motorem napędowym wdrożenia 5G jest szeroko zakrojona działalność badawczo-rozwojowa i inwestycje, a także kompleksowa standaryzacja”.

Dlatego właśnie Milojevic zachęca polskie podmioty do przyłączania się do projektów związanych z rozwojem sieci 5G. Jedną z firm, które są na to otwarte, jest Orange Polska, która już w ubiegłym roku przeprowadziła pierwsze testy terenowe (w Gliwicach).

„Wdrożenie 5G przyniesie jakościową zmianę. Skorzystają na tym nie tylko indywidualni użytkownicy, ale też przemysł, czy szerzej – cała gospodarka” – skomentował Jean-François Fallacher. Prezes Orange Polska chce, by pierwsze komercyjne punkty dostępu 5G działały we wspomnianym 2020 roku.

5G

Wzmianka o roku 2020 znalazła się również w „Strategii 5G dla Polski”, opublikowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Celem jest uruchomienie sieci nowej generacji w przynajmniej jednym dużym mieście w tym właśnie terminie.

Jak możemy przeczytać w tym dokumencie, „sieć 5G nie będzie tylko kolejną generacją sieci telekomunikacyjnej, będzie to infrastruktura o kluczowym znaczeniu dla polskiej gospodarki i społeczeństwa, dlatego rozumiana jest jako innowacyjna infrastruktura państwa”.

Źródło: Huawei, MultiPR, Orange Polska, TVN24BiS, Ministerstwo Cyfryzacji, inf. własna. Foto/ilustracje: Pixabay - Free-Photos (1), crbertoldo (2), mohamed_hassan (3)

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hex3n
  16
  O wiele bardziej szkodliwe od sieci 5G jest podejście współczesnej młodzieży do faktów które są dopasowane do ich własnego widzimisię. Jeśli ta choroba umysłowa nadal będzie postępować to za jakiś czas zacznie się palić podręczniki szkolne i uczyć młodzież z Netflixa i YouTube.
  • avatar
   Konto usunięte
   11
   5G wjedzie czy wam się to podoba czy nie,nikt nic nie zakaże i będzie działać na terenie Polski jak i Unii Europejskiej.Postępu nikt nie zatrzyma,poszły na to ogromne pieniądze a jeszcze większe pieniądze będą z wdrożenia tego systemu w życie to że kilku ludzi krzyczy że jest to szkodliwe nie zatrzyma już tej technologii.
   Już się firmy zabijają na przetargach w instalacji anten i systemu 5G a tutaj piszecie o zakazach.

   Ludzie czy wy wiecie na jakim wy świecie żyjecie czy wy sobie zdajecie sprawę że to pieniądze i władza żądzą tym światem a nie zdrowy rozsądek?
   5G jest już przesądzone koniec dyskusji protesty głupie pitolenie nic już nie zmieni będzie i koniec.
   • avatar
    Chong-li
    8
    Dyskusja powinna opierać się na pytaniu "kiedy" a nie "czy" bo to że 5G obejmie Polskę i kraje Unii jest wiadomo od dawien dawna i nie ma sensu pisać o jakiś teoriach spiskowych.Mnie osobiście bardziej interesuje czy się wyrobią na rok 2020 czy jednak na 2021.
    • avatar
     Konto usunięte
     5
     Oczywiście że 5G wejdzie na rynek Polski i Europejski jak i na resztę rynków całego świata wystarczy zobaczyć plany wydawnicze każdego wielkiego giganta telefonów komórkowych gdzie modele na rok 2020 mają już mieć możliwość korzystania z sieci 5G.Tak samo ma się sytuacja przy nowych tabletach.
     Przetargi na instalacje systemu 5G też są ogromne i faktycznie tak jak napisał przedmówca firmy zacierają ręce bo jest w tym ogromny biznes,potencjał i pieniądze.
     Ten kto uważa że kilku krzykaczy zatrzyma tą technologie to faktycznie nie wie w jakich realiach żyje i chyba jest marzycielem i najwyższy czas się obudzić.
     • avatar
      MrOsamaful
      4
      Śmieszne, że najwięcej o szkodliwości 5G wypowiadają się osoby, które nie mają pojęcia o telekomunikacji.

      5G będzie najbardziej bezpieczną dla zdrowia technologia telefonii komórkowej, która do tej pory powstała.
      • avatar
       Konto usunięte
       3
       bullseye jak wejdzie 5G to zobaczysz jak wszystko będzie śmigać takie LTE będzie się mogło schować w stodole pod sianem.
       Pingi się obniżą przepustowość i transfer wzrosną to będzie zupełnie nowa era internetu a to co znałeś do tej pory pójdzie do lamusa.
       Technologia powinna się rozwijać a nie stać w miejscu a globalny przesył danych na najwyższych obrotach powinien być dostępny w każdym zakątku ziemi.
       • avatar
        Krzysiak_PL_GDA
        1
        Mi się na razie marzy szybkie i stabilne LTE w mojej okolicy :)
        • avatar
         Fenio
         1
         5G ma sens tylko w terenach o najwyższym skupieniu zaludnienia. Centra dużych miast, rynki miast turystycznych i osiedla z tzw. chowem klatkowym.
         Dla całej reszty ważniejsze będzie polepszenie zasięgu LTE w pomieszczeniach a to jest możliwe tylko poprzez dodanie nowych BTS'ów działających na 800Mhz.
         • avatar
          szakal2.0.
          -1
          Zastanawiają mnie takie newsy jak z Holandii " masowa śmierć ptaków próby 5G"

          Czy tego nie można połączyć jako fakty ? Tym bardziej że sytuacja nie była jednorazowa.

          Mało tego w Niemczech prowadzi się statystki wpływu masztów na zdrowie ( w Polsce brak) i okazuję się ze udowodniono większą zachorowalność na raka o około 300% w obrębie masztów.

          Zapraszam do wyszukiwania informacji zamiast obrażania się w komentarzach.
          • avatar
           ohoho
           -1
           Niech lepiej zajmą się ciągnięciem światłowodów do mniejszych miejscowości.
           • avatar
            bullseye
            -3
            Czy 5G poza transferami i bezpieczeństwem coś przyniesie ?
            Bo jeśli nic, to jest to mocno zbędny bajer, już teraz LTE jest w pełni satysfakcjonujące z prędkościami.

            Sieć komórkowa boryka się z innym problemem, mianowicie spróbujcie ściągać coś z internetu i jednocześnie grać (co nawet na łączu stałym 10Mbit jest w miarę komfortowe), zobaczycie że jest to nie realne, tak samo przeglądanie internetu przy jednoczesnym pobieraniu. Te łącza maja za małą przepustowość a nie za wolne transfery !!
            • avatar
             Adrianwo
             -3
             Implementacja nie może się odbywać we współpracy z Huawei i ZTE. Będą Nas brutalniej szpiegować!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Panie Kuliku, usuń Pan wszystkie fragmenty tego tekstu oparte na tekstach od Huawei
             • avatar
              sn00p
              -13
              G5 z pewnością nie pojawi się w Polsce. W Łodzi miał być program pilotażowy w 2018 który na szczęście wstrzymano. Za jakiś czas UE zakaże tego na terenie całej Unii. Huaweii się u nasz panoszy i chce robić z nasz króliki doświadczalne. Największy problem z G5 jest taki że nadajniki mają o wiele mniejszy zasięg niż istniejąca sieć G4. To wymaga większej ilości nadajników w danym obszarze. To z koli naraża nas na większą dawkę promieniowania fal z nadajników.
              • avatar
               Premek1804
               -19
               No i z czego się cieszycie ? Będziecie zdychać na raka jak muchy mongoły
               • avatar
                Adiqq
                0
                Póki co to niech zmienią regulacje i zwiększą moce nadajników, tak by LTE był pokrył calutki kraj, bo teraz na papierze jest praktycznie wszędzie, ale wystarczy się przejechać pociągiem między dużymi miastami i co chwilę rwie połączenie.

                Niestety w Polsce to jest dramat, ciężko pracować w pociągu czy w ogóle być mobilnym zawodowo, bo nie dość, że połączenia kolejowe są wolne poza Pendolino i w zależności od kombinacji miast, można stracić 5-6h na podróż, a w pewnych przypadkach nawet więcej, to jeszcze musisz przez całą podróż obserwować jak dostęp szybkiego internetu co chwilę jest i nie ma.
                • avatar
                 Jacek z Gdańska
                 0
                 5G może i powstanie, ale lepiej bez pomocy tej hujowej komunistycznej firmy. W chinach są obozy dla ludzi wykazujących się innym myśleniem od władz czerwonych i takie standardy te komuchy poprzez totalną inwigilację chcą wprowadzić w Polsce. Debile się cieszycie z tej techniki i gotowi jesteście dać się inwigilować i sterować komuchom chińskim? Czy was pojebało? Jest wiele firm pracujących nad 5G, ale u nas promuje się to chińskie gówno, bo komuchy jako jedyni dają łapówki rządowym świniom za ich promocję. Lepiej żeby ta technologia powstawała w oparciu na postępującą modernizację i usprawnianie, a nie bo hujwie tak chce
                 • avatar
                  Maden44
                  0
                  Ooo, teraz to się niesamowicie rozwija, tak jak internet. My w domu i firmie mamy ten internet symetryczny https://www.inea.pl/oferta/dla-ciebie/internet i to niesamowite jakie to ma prędkosci