Procesory

Skonstruowano 1000 rdzeniowy procesor

przeczytasz w 2 min.

W listopadzie wspominaliśmy o wypowiedzi inżyniera Intela Timothy'ego Mattsona, który ogłosił, że stworzenie procesora o 1000 rdzeniach byłoby możliwe. Jak się okazało, miał rację - a dokonali tego naukowcy z uniwersytetu w Glasgow.

Według przedstawicieli Intela, stworzenie procesora o tysiącu rdzeni byłoby możliwe dzięki zastosowaniu architektury Single-Chip Cloud Computer (SCC), która jest w pełni skalowalna. Zwiększanie liczby rdzeni miałoby odbywać się poprzez dokładanie kolejnych elementów. Jednak przy liczbie około tysiąca rdzeni mogłyby wystąpić problemy w komunikacji pomiędzy jednostkami. Z tego między innymi powodu, jak i wielu innych, 1000 rdzeni pozostawało jedynie teoretyczną "możliwością".

Warto przeczytać:
Skonstruowanie 1000 rdzeniowych procesorów jest możliwe
 IBM Racetrack - łączy zalety pamięci Flash i HDD

Tymczasem naukowcy z uniwersytetu w Glasgow pod przewodnictwem Dr. Wima Vanderbauwhede wykonali kolejny krok i opracowali procesor składający się z 1000 rdzeni. Do tego celu użyto chipu opracowanego w oparciu o technologię Programowalnego Układu Logicznego (Field Programmable Gate Array – FPGA). Technologia ta polega na stworzeniu małych grup tranzystorów, z których każda odpowiada za inne zadanie. Następnie zarządza się tymi mini-obwodami wedle uznania. Procesory te jednak programuje się znacznie trudniej niż standardowe układy, co sprawia, że rozwiązania oparte o FPGA nie są w stanie masowo wejść do użytku domowego, co podkreślają sami twórcy doświadczenia. Mimo to warto podkreślić, że procesor taki dysponuje sporą mocą obliczeniową, przy dość małym zużyciu prądu.

W trakcie testów omawiany 1000-rdzeniowy procesor potrafił przetwarzać dane z prędkością 5GB/s, co oznacza, że jest szybszy o około 20 razy od dostępnych na rynku wielordzeniowych jednostek. Dr Vanderbauwhede oświadczył również, że układ jest póki co w fazie proof-of-concept. Oznacza to, że służy jedynie do prezentowania idei procesora o tysiącu rdzeni, a nie do faktycznej pracy.
 

Źródło: TomsHardware

Polecamy artykuły:  
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit
Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850
TOP-10: Dyski twarde i SSD

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Gasek
  0
  Oby to przełożyło się na mniejsze ceny wszystkich procesorów.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   No proszę, a my nadal czekamy na 8 rdzeni od AMD :)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    tylko idiota moglbym pomyslec ze takie procesory beda dostepne do uzytku domowego...
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Jestem ciekaw dlaczego intel nie wspomina nic o możliwości użycia mocy GPU w swoich prockach? To niemożliwe technicznie czy też jeszcze im się nie udało?
     Taki kawał wielowątkowego chipa mógłby nieźle liczyć...
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      można by tak odkroić jakieś z 10-12 rdzeni teraz bo film kompresuje a to troche już trwa i by sie przydało
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       ciekawe jakby chodził na tym crysis.
       • avatar
        Warmonger
        0
        Nie jestem pewien, czy na jednej FPGA zmieści się tysiąc układów, które przypominają funkcjonalnością procesor. "Mała grupa tranzystorów" a cały rdzeń to dość odległe obiekty.
        • avatar
         Baleryon
         0
         Proszę poprawić tytuł na "1000-rdzeniowy".
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          A w końcu ile siedzi procesorów w GPU?

          Ale raczej zrobili to dla rozgłosu lub testów,

          Za to procesory mają instrukcje wielobajtowe. (MMX SSE SSE2)

          5 GOP/sek (ilość operacji na sekunde) to ma jeden rdzeń Athlona 64 bitowego (ok 2300-2600MHz). Zaznacze że to dla danych typu int, dla danych bajtowych daje 20GOP/sek dla SSE2 A kto ma 4 rdzenie to ma 80 GOP/sek.

          Z tym że FPGA są dobre do zadań specjalizowanych, np łamanie szyfrów, dekodowanie wideo. Ponieważ można je zaprogramować do ściśle określonych zadań.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           :]
           Tyle teorii o SSE, operacjach na sek. i łamaniu szyfrów a nie wiesz ile procesorów jest w GPU? :-)
           Chipy określane jako GPU są już od jakiegoś kilku lat więc AMD/ATI, nVidia, intel (i inni) mają w każdej generacji po kilka modeli z różną ilością "procesorów" co daje wieeele kombinacji.
           Każdy kawałek chipa który można oprogramować lub zmusić do liczenia konkretnego rodzaju danych jest przydatny. GPU zdatne do gier są produkowane w dużej ilości co zapewnia dobre ceny - nie to co dedykowane do obliczeń gpu AMD/nVidia ;]