• benchmark.pl
 • RTV
 • Sky wyłącza swój kanał 3D - to już koniec 3D w telewizji?
RTV

Sky wyłącza swój kanał 3D - to już koniec 3D w telewizji?

z dnia 2015-04-30
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
52 komentarze Dyskutuj z nami

Wygląda na to, że dni technologii 3D w telewizji są policzone.

Sky 3D

Brytyjski Sky wyłączy swój telewizyjny kanał 3D. Mało tego, zrobi to już w czerwcu. Czy to oznacza, że 3D w telewizji jest u kresu swoich dni?

Kanał Sky 3D został uruchomiony w 2010 roku i miał na zawsze odmienić sposób, w jaki oglądamy telewizję. Nic podobnego się nie wydarzyło – kanał notował bardzo słabe wyniki oglądalności. Teraz, po pięciu latach, brytyjska firma postanowiła całkowicie wyłączyć Sky 3D – nastąpi to dokładnie 9 czerwca.

W 2013 roku swoje kanały 3D wyłączyły też BBC oraz amerykański ESPN. W obu przypadkach powód podjęcia takiej, a nie innej decyzji był ten sam: zupełny brak zainteresowania ze strony abonentów. Także w Polsce kanał 3D nie miał racji bytu. Kilka programów tego typu pojawia się wprawdzie w TVP HD, ale i tutaj wyniki oglądalności pozostawiają ponoć wiele do życzenia.

Ludzie niechętnie oglądają kanały 3D z kilku powodów. Przede wszystkim w większości przypadków programy są „3D” tylko z nazwy. Poza tym wielu widzów narzeka na zawroty głowy i złe samopoczucie podczas oglądania przez okulary lub zaraz po ich zdjęciu. Niektórzy uznają też konieczność zakładania okularów za niekomfortową.

Wygląda więc na to, że koniec 3D w telewizji jest blisko, a platforma Sky, zdaje się, wbiła kolejny gwóźdź do trumny tej technologii. Będziecie tęsknić?

Źródło: TechRadar, SATKurier, Digital Spy, Metro.co.uk

marketplace

Komentarze

52
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  "Przede wszystkim w większości przypadków programy są „3D” tylko z nazwy. "

  To samo można powiedzieć o HD w polskim wydaniu. HD owszem jest ale tylko logo stacji ;)
  Zaloguj się
  33
 • avatar
  Jeszcze niech wywalą 3D z telewizorów i będzie gites.
  Zaloguj się
  21
 • avatar
  Jak 3D to tylko w IMAX.
 • avatar
  NO nie wiem. Ja niedawno kopiłem tv 3D i jestem pod wrażeniem filmów 3D. Oglądałem ostatnio Transformers. Efekty niezłe. Technologia jest fajna i to właśnie telewizja powinna ją upowszechniać. Tylko nie w taki sposób jak to robi TVP.Trzeba przyciągać widza dobrymi programami. Gdyby w ramówkach stacji telewizyjnych na stałe zagościły programy/filmy w tej technologi to wydaje mi się że 3D stało by się popularniejsze.
  Zaloguj się
 • avatar
  Jakie znowu SUHD hehe, jak juz to UHD, SUHD to linia telewizorów Samsunga a nie nowy standard!
 • avatar
  Ostatnio prawie wszystkie wielkie produkcje filmowe to 3D , w kinie albo w domu na dobrym projektorze szczena opada , jestem fanem 3d ale w tv do codziennego gapienia sie przed snem kompletnie bez sensu
  Zaloguj się
 • avatar
  To nie jest upskalowane HD tylko HDTV w 1080i
  Obraz z przeplotem (czyli de facto jest to 1920x540)
  Gorzej niż 720p, ale lepiej niż SD.

  Samo upskalowanie nie miałoby najmniejszego sensu
  Zaloguj się
 • avatar
  od kilku lat mam plazmę samsunga z opcja 3D i dopiero w ubiegłym tygodniu pierwszy raz oglądałem na niej film w 3D. Najnowszy film z serii Transformers oglądało się świetnie. Na pewno jeszcze coś oglądnę, ale zbyt wygodne to to nie jest.
 • avatar
  To samo czeka VR.
  Zaloguj się
 • avatar
  Ciekawe kiedy marketingowcy pojmą, że ludzie zwyczajnie NIE CHCĄ 3D.

  Ta technologia miała 'zmienić telewizję i filmy' już kilka razy, jakoś nigdy się nie przyjęła.

  Ludzie po prostu nie chcą oglądać filmów w śmiesznych okularach czy też nie chcą bólu głowy.

  No ale po komentarzach widać ze niekiedy trafiają się niezłe lemingi będące ofiarami marketingu, które będą żarliwie przekonywały że to im potrzebne.
  Zaloguj się
 • avatar
  Promują S-UHD a nasza telewizja ociera się dopiero o HD-ready...Jakości brakuje od początku tego pseudo cyfrowego nadawania,dlatego mój 46H7000 służy mi do innych celów niż oglądanie telewizji...A 3D jest i żyje,tylko że na Blu-ray i w necie,w bardzo dobrej jakości...Pozdro
  Zaloguj się
  -3
 • avatar
  Po co mi technologia która negatywnie odbija się na moim zdrowiu? Nigdy nie oglądałem programów 3D i świadomie unikałem sprzętu obsługującego 3D ponieważ wiedziałem że nigdy z tego gadgetu nie skorzystam.
  Zaloguj się
  -6
 • avatar
  Jaki SKY? Co to jest? Taki rabant robicie a to jakaś śmieszna stacja w UK.
  Zaloguj się
  -26
 • avatar
  Całkiem możliwe, że chcą zrobić z 3D exclusive dla kin 3D.
  Może im spadły słupki na filmach 3D w kinach.
 • avatar
  3D było wprowadzone na rynek na siłę, za szybko, było zbyt niedopracowane i okropnie zraziło klientów. 3D na moim starym Samsungu LE46C750 to była pomyłka, przede wszystkim przez okropny crosstalk.
  Jednak teraz na HU7500 fe same filmy 3D wyglądają o wiele lepiej. Pewne wady pozostały - technologia migawkowa nadal powoduje delikatne migotanie ale nie męczy juz tak oczu, zupełnie nie ma crosstalku itp.
  Kanały 3D mogą umrzeć, i tak nic na nich nie było. Ale filmy 3D na BD nadal się ukazują, nie w takiej ilości jak kiedyś się wydawało że będzie ale 3D swoich odbiorców nadal ma.
 • avatar
  3D na BD się zgodzę, bo jak chcę oglądać to zakładam okulary, siadam przed TV i oglądam, ale filmy w 3D na jakimś kanale... to akurat mi się nie podoba. Często jak coś robię na komputerze to przy okazji oglądam filmy w tv i noszenie okularów 3D kompletnie dyskwalifikuje pracę na komputerze (obraz na ekranie znika :P).
 • avatar
  e tam... najlepsze 3d to mam w moim 3DS nie trzeba okularów :P