Gadżety

SlotMusic: czy karty microSD zastąpią CD Audio?

przeczytasz w 2 min.

Pobieranie muzyki z internetu sprawiło, że sprzedaż płyt CD z muzyką drastycznie spadła i spada nieustannie – co do tego nie ma wątpliwości. Przemysł muzyczny zdaje sobie z tego sprawę, choć aktualnie nie jest jeszcze gotowy na to, aby zrezygnować z nośnika CD.

Szukając rozwiązania problemu kiepskiej sprzedaży, czterech największych wydawców poinformowało, że prawdopodobnie znalazło rozwiązanie. Zapowiedzieli nowy format multimediów, który będzie kompatybilny z komputerami PC, telefonami komórkowymi oraz innymi urządzeniami przenośnymi. Mowa o kartach pamięci flash, które już wkrótce będą sprzedawane z muzyką wolną od zabezpieczeń DRM.


SlotMusic – przyszłość cyfrowej muzyki? (Fot. TG Daily.com)

Ów format zaprezentowany przez Sony BMG, Universal, EMI oraz Warner Bros nosi nazwę SlotMusic i znajdzie się początkowo w ofercie amerykańskich detalistów, takich jak Best Buty czy Wal-Mart. Firma odpowiedzialna za stworzenie odpowiedniego sprzętu i oprogramowania to SanDisk, zaś zastosowana karta pamięci to microSD, która mieści się dodatkowo w specjalnej obudowie USB. Dzięki temu użytkownik będzie mógł zainstalować samą kartę microSD w telefonach komórkowych czy innych urządzeniach, jak i skorzystać z portu USB, gdy zechce posłuchać muzyki na komputerze.

Docelowo karty SlotMusic mają stać się zamiennikami płyt CD Audio, jeśli chodzi o wszystkie urządzenia elektroniczne, które mogą odtwarzać cyfrową muzykę, ale są przy tym zbyt małe, by móc w nich zainstalować typowy odtwarzacz CD. Wydawcy informują, że SlotMusic dostarczy muzykę w formie idealnej dla ludzi żyjących w XXI wieku. Utwory najpopularniejszych artystów będą sprzedawane w taki sposób jeszcze przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

Wszystkie nagrania mają być zapisane w formacie MP3 o jakości 320 kb/s. Karty SlotMusic mają oferować 1 GB pojemności, co oznacza, że znajdzie się na nich miejsce na dodatkowe treści. Według wydawców pozostałe miejsce będziemy mogli wykorzystać w dowolny sposób, wgrywając do urządzenia chociażby inne utwory.

Warto wspomnieć, że na rodzimym rynku De Mono oferuje swoje najnowsze nagrania na specjalnej pamięci flash USB. Znajdują się na niej nie tylko utwory, ale także teledyski. Jest i wolne miejsce, które możemy wykorzystać.

Źródło:TG Daily.com

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marcin Sieradzki
  0
  Co do znikających płyt kompaktowych... Po okresie wakacyjnym przeszedłem się po centrum Poznania. Zajrzałem do kilku sklepów muzycznych lub posiadających działy muzyczne i mocno się strapiłem. Działy z płytami kompaktowymi znikają w oczach. Regały, półki coraz węższe. Płyt mniej i mniej. To co pozostało to zazwyczaj regały z tzw. muzyką rozrywkową polską i zagraniczną. Co gorsza, jedna z najpopularniejszych sieci prasowo-ksiażkowo-muzycznych nadal nie czuje, że musi obciąć ceny kompaktów. Co zabawne, leżące na półkach płyty są w cenach o 10, 15, a nawet 20 złotych droższych niż te same płyty w niemieckich jaki i wybranych polskich sklepach internetowych. Dochodzi do sytuacji, w której zamawiając ze sklepu internetowego berlińskiej oficyny Raster-Noton (raster-noton.net) dostanę płytę z przesyłką za 16€. Smutne to wszystko. MP3, zakup w sieci, mnie jakoś nie potrafi tak bardzo ucieszyć jak płyta kompaktowa z odpowiednią oprawą. Muzyka muzyka ale podczas zakupów w iTunes czy tym podobnych sklepach czuje się dziwacznie.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Przemysł idzie tam gdzie większe pieniądze, czyli do masowego badziewia. Wszystko dla wygody podrostków, epatujących na ulicy muzyką odtwarzaną przez głośnik telefonu :D
   A jak mają się czuć audiofile? Oni gardzą muzyką z komputera, formatem MP3 itp. Niedługo sie okaże, że Audio CD/DVD Audio itp. są towarem niszowym i w realnym sklepie nie dostanie się wartościowych tytułów, tylko co najwyżej to co znamy ze stacji radiowych, czyli...badziewie.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Wreszcie! Mam nadzieje że pamięci SD wyprą nie tylko CD ale też DVD i Blue-Ray które są dużo bardziej podatne na uszkodzenia a ich napędy są najbardziej zawodnymi podzespołami w komputerze (do spółki z dyskami). Kolego Karbon jeśli tobie MP3 nie pasuje to po prostu kupuj muzykę w lepszym formacie bo prawdziwi audiofile to w ogóle gardzą cyfrowym zapisem dźwięku i na szczęście dla nich coraz wiecej muzyki wychodzi na płytach winylowych.