Smartfony

Smartfony z Androidem notują zauważalny spadek sprzedaży

z dnia 03-02-2015
Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
28 komentarzy Dyskutuj z nami

ABI Research przeanalizowało sprzedaż smartfonów w ostatnim kwartale zeszłego roku.

Smartfony z Androidem notują zauważalny spadek sprzedaży

Rynek mobilny wydawał się być bardzo przewidywalny. Najnowsze informacje przedstawiające sytuację na nim pokazują jednak coś czego dawno nie oglądaliśmy.

ABI Research przeanalizowało sprzedaż smartfonów w ostatnim kwartale zeszłego roku. Okazuje się, ze rezultaty są dość zaskakujące, ponieważ zauważalny spadek zainteresowania zanotowały urządzenia pracujące pod kontrolą systemu Google Android.

W przywoływanym okresie sprzedanych zostało 205,56 miliona smartfonów z tą platformą. Wynik może robić wrażenie, ale najważniejsze jest tutaj to, iż względem wcześniejszego kwartału mowa o sporym spadku. Wyniósł on niemal dokładnie 5%, a przyczyny takiego stanu rzeczy są dwa.

"Google Android jest atakowany przez Apple iOS w segmencie urządzeń wysokiej klasy i różnymi swoimi odmianami w segmencie urządzeń tańszych, a także w przypadku propozycji na rynki wschodzące."

Do słabszej sprzedaży smartfonów z Androidem przyczyniło się głównie bardzo duże zainteresowanie propozycjami Apple. Smartfony z iOS zanotowały w omawianym kwartale ogromny, bo aż 90% wzrost sprzedaży w czym główna zasługa iPhone'a 6 oraz iPhone'a 6 Plus, które były wręcz rozchwytywane w okresie świątecznym. O  tym, ile smartfonów Apple sprzedało w ostatnim kwartale już zresztą pisaliśmy. W górę poszła również sprzedaż smarfonów z Windows Phone, ale już mniej bo o około 19%.

Bez względu na to i tak Google Android nadal pozostaje dominatorem i kontroluje zdecydowanie największą część rynku - ponad 80% smartfonów zainstalowanego ma właśnie "robota".

Źródło: cnet, pymnts

Komentarze

28
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Tylko czekać na komentarz Andrzeja...

  A co do tematu. Widocznie ludzie wolą prostotę. Coraz to większa ilość osób wymaga łatwej obsługi urządzenia i sprawnego oraz płynnego działania bez żadnej ingerencji użytkownika w oprogramowanie itp. Lecz o dużo większy spadek obawiać się raczej nie trzeba bo co Apple miało sprzedać już sprzedało.
 • avatar
  Nie dziwię się z sam mam zamiar uderzyć w windows Phone.
 • avatar
  Bo to jest system dla NSA, nie końcowego użytkownika to raz.
  Dwa system zawsze wie lepiej.

  Na pytanie ile waży twój pies masz wpisać jego wagę.

  Nie masz psa ?

  Kup !

  System wie lepiej

  ;-P
 • avatar
  Sam mam androida, ale mnie wkurza. Nie daje użytkownikowi żadnej kontroli nad aplikacjami.
  Np. Aplikacja wymaga dostępu do jednego z

  "zdjęć , filmów, dostęp do pamięci telefonu, tożsamość"

  I mam wybór zainstalować lub nie.
  Nie da się wyodrębnić praw do zdjęć i filmów od dostępu do karty czy pamięci telefonu?

  Po włączeniu lokalizacji jest pytanie google o dostęp do danych o lokalizacji. "Zgadzam się" lub "Nie zgadzam" i opcja zapamiętaj mój wybór ale dostępna tylko dla pierwszej opcji. No szału można dostać.
 • avatar
  Przesyt rynku w końcu każdy ma prawie telefon z androidem.
 • avatar
  Problem z Androidem jest taki, że jest to system za który nie wiadomo kto odpowiada. Ok jest to produkt Googla ale jak coś się dzieje z systemem to odsyłają do producenta telefonu a ten do googla bo mówi że to nie jego system. Obecnie jest wersja Lollipop i nadal jest mnóstwo bugów i nie doróbek. iOS (nie jestem fanem marki ze względu na cenę) i Windows są dopracowane i nie ma miliarda patchy. Microsoft udostępnia aktualizacje dla wszystkich. Sam mam Androida i mnie wkurza. Ja nie wiem. Kiedyś był symbian na nokii i działał zawsze, zero zwiech na Nokii 5800 a sam telefon działał po tydzień i działa po dziś. Po protu systemy są zbyt udziwnione . Za dużo jest niepotrzebnych pierdół. System powinien być bazą z budzikiem i kalkulatorem a to całe udziwnianie powinno się odbywać po stronie użytkownika. Gdyby symbian pojawił się znowu na horyzoncie bez wahania bym do niego wrócił.
 • avatar
  Sam android jest słaby, ale np MIUI od Xaomi lub EMUI od Huawei chodza już calkiem dobrze i mają wszystko co potrzeba
 • avatar
  Nie dziwię się że android notuje spadki w sprzedaży. Coraz więcej ludzi decyduje się na lepszy sprzęt, jakim jest iphone. Dziwne natomiast, że dzieje się to dopiero teraz.
  -3
 • avatar
  pzeciez w newsie jest wyjasniono, dlaczego sprzedaz drogich telefonow z Andrpoid o 6 % sie zmiejszyla, kto liczyc umie sam sie tez doliczy...a co do WP to wzrost o 15 % to raczej porazka jest..gdyby sie jeszcze wartosc sprzedazy pod uwage wzieto to by to jeszcze gorzej wygladalo.
 • avatar
  Niby sprzedaż spadła, ale i tak pozostaje bardzo duża. Może Windows 10 coś namiesza.