Smartfony

Smartfony z Androidem notują zauważalny spadek sprzedaży

Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
28 komentarzy Dyskutuj z nami

ABI Research przeanalizowało sprzedaż smartfonów w ostatnim kwartale zeszłego roku.

Smartfony z Androidem notują zauważalny spadek sprzedaży

Rynek mobilny wydawał się być bardzo przewidywalny. Najnowsze informacje przedstawiające sytuację na nim pokazują jednak coś czego dawno nie oglądaliśmy.

ABI Research przeanalizowało sprzedaż smartfonów w ostatnim kwartale zeszłego roku. Okazuje się, ze rezultaty są dość zaskakujące, ponieważ zauważalny spadek zainteresowania zanotowały urządzenia pracujące pod kontrolą systemu Google Android.

W przywoływanym okresie sprzedanych zostało 205,56 miliona smartfonów z tą platformą. Wynik może robić wrażenie, ale najważniejsze jest tutaj to, iż względem wcześniejszego kwartału mowa o sporym spadku. Wyniósł on niemal dokładnie 5%, a przyczyny takiego stanu rzeczy są dwa.

"Google Android jest atakowany przez Apple iOS w segmencie urządzeń wysokiej klasy i różnymi swoimi odmianami w segmencie urządzeń tańszych, a także w przypadku propozycji na rynki wschodzące."

Do słabszej sprzedaży smartfonów z Androidem przyczyniło się głównie bardzo duże zainteresowanie propozycjami Apple. Smartfony z iOS zanotowały w omawianym kwartale ogromny, bo aż 90% wzrost sprzedaży w czym główna zasługa iPhone'a 6 oraz iPhone'a 6 Plus, które były wręcz rozchwytywane w okresie świątecznym. O  tym, ile smartfonów Apple sprzedało w ostatnim kwartale już zresztą pisaliśmy. W górę poszła również sprzedaż smarfonów z Windows Phone, ale już mniej bo o około 19%.

Bez względu na to i tak Google Android nadal pozostaje dominatorem i kontroluje zdecydowanie największą część rynku - ponad 80% smartfonów zainstalowanego ma właśnie "robota".

Źródło: cnet, pymnts

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mikipl21
  Tylko czekać na komentarz Andrzeja...

  A co do tematu. Widocznie ludzie wolą prostotę. Coraz to większa ilość osób wymaga łatwej obsługi urządzenia i sprawnego oraz płynnego działania bez żadnej ingerencji użytkownika w oprogramowanie itp. Lecz o dużo większy spadek obawiać się raczej nie trzeba bo co Apple miało sprzedać już sprzedało.
  9
 • avatar
  kabat
  Nie dziwię się z sam mam zamiar uderzyć w windows Phone.
  9
 • avatar
  Kropeczka
  Bo to jest system dla NSA, nie końcowego użytkownika to raz.
  Dwa system zawsze wie lepiej.

  Na pytanie ile waży twój pies masz wpisać jego wagę.

  Nie masz psa ?

  Kup !

  System wie lepiej

  ;-P
  3
 • avatar
  wizdar
  Sam mam androida, ale mnie wkurza. Nie daje użytkownikowi żadnej kontroli nad aplikacjami.
  Np. Aplikacja wymaga dostępu do jednego z

  "zdjęć , filmów, dostęp do pamięci telefonu, tożsamość"

  I mam wybór zainstalować lub nie.
  Nie da się wyodrębnić praw do zdjęć i filmów od dostępu do karty czy pamięci telefonu?

  Po włączeniu lokalizacji jest pytanie google o dostęp do danych o lokalizacji. "Zgadzam się" lub "Nie zgadzam" i opcja zapamiętaj mój wybór ale dostępna tylko dla pierwszej opcji. No szału można dostać.
  2
 • avatar
  Dragonik
  Przesyt rynku w końcu każdy ma prawie telefon z androidem.
  1
 • avatar
  Lord_Nikkon
  Problem z Androidem jest taki, że jest to system za który nie wiadomo kto odpowiada. Ok jest to produkt Googla ale jak coś się dzieje z systemem to odsyłają do producenta telefonu a ten do googla bo mówi że to nie jego system. Obecnie jest wersja Lollipop i nadal jest mnóstwo bugów i nie doróbek. iOS (nie jestem fanem marki ze względu na cenę) i Windows są dopracowane i nie ma miliarda patchy. Microsoft udostępnia aktualizacje dla wszystkich. Sam mam Androida i mnie wkurza. Ja nie wiem. Kiedyś był symbian na nokii i działał zawsze, zero zwiech na Nokii 5800 a sam telefon działał po tydzień i działa po dziś. Po protu systemy są zbyt udziwnione . Za dużo jest niepotrzebnych pierdół. System powinien być bazą z budzikiem i kalkulatorem a to całe udziwnianie powinno się odbywać po stronie użytkownika. Gdyby symbian pojawił się znowu na horyzoncie bez wahania bym do niego wrócił.
  1
 • avatar
  Darkseeder
  Sam android jest słaby, ale np MIUI od Xaomi lub EMUI od Huawei chodza już calkiem dobrze i mają wszystko co potrzeba
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Nie dziwię się że android notuje spadki w sprzedaży. Coraz więcej ludzi decyduje się na lepszy sprzęt, jakim jest iphone. Dziwne natomiast, że dzieje się to dopiero teraz.
  -3
 • avatar
  jkbrenna
  pzeciez w newsie jest wyjasniono, dlaczego sprzedaz drogich telefonow z Andrpoid o 6 % sie zmiejszyla, kto liczyc umie sam sie tez doliczy...a co do WP to wzrost o 15 % to raczej porazka jest..gdyby sie jeszcze wartosc sprzedazy pod uwage wzieto to by to jeszcze gorzej wygladalo.
 • avatar
  R2rr0
  Niby sprzedaż spadła, ale i tak pozostaje bardzo duża. Może Windows 10 coś namiesza.