Ciekawostki

Innowacyjna elektrownia w Arizonie - czysta energia non stop

przeczytasz w 1 min.

Solar Wind Energy Tower to 686-metrowa wieża, która wykorzysta gorący wiatr.

Solar Wind Energy Tower

Wiele źródeł tzw. zielonej energii generuje energię elektryczną wyłącznie w określonych warunkach pogodowych. Panele słoneczne, na przykład, nie pracują gdy zapada zmrok, a turbiny wiatrowe są bezużyteczne gdy nie wieje. Czy istnieje sposób, aby temu zapobiec? Są ludzie, którzy twierdzą, że zdecydowanie tak. Dowodem ma być budowana w Arizonie innowacyjna elektrownia nazwana Solar Wind Energy Tower.

Projekt elektrowni Solar Wind Energy Tower pochłonąć ma 1,5 miliarda dolarów, ale według twórców – pieniądze te szybko się zwrócą. Mierząca 686 metrów – co czyni ją drugim pod względem wysokości budynkiem na świecie – wieża wykorzysta fakt znajdowania się na terenie Arizony właśnie. Wiecie na czym polega praca tzw. wieży słonecznej? To tutaj mamy to samo… tylko na odwrót.

Otóż u góry wieży znajdą się zraszacze, z których woda ochładzać będzie znajdujące się w konstrukcji gorące pustynne powietrze. Tak potraktowane stanie się cięższe i z prędkością sięgającą 80 kilometrów na godzinę spadać będzie w dół wieży. Tam czekać na to powietrze będą standardowe turbiny wiatrowe.

W Arizonie o brak bardzo wysokich temperatur nie ma się raczej co martwić, co z kolei przełożyć ma się na stałą pracę – w dzień i w nocy niemal przez cały rok. W idealny słoneczny dzień Energy Tower osiągać ma wydajność na poziomie nawet 1250 megawatów. Średnio natomiast ma to być około 435 MWh.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem elektrownia wystartuje w 2018 roku.

Źródło: Engadget, Bloomberg, inf. własna

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Varso
  3
  Czy to jakiś kolejny kick start przekręt , czy genialny pomysł z wydziału fizyki zakładający czysto teoretyczne parametry jak idealna izolacja całej konstrukcji wieży dla zachowania gradientu temperatur, pominięcie masy wilgotnej powietrza u wyjścia (mikroklimat wokół takiej elektrowni), energię potrzebną do przepompowania wody na te 600 w górę itd itd.

  Zgadnijmy zrobili makietę w skali 1:1000 wyniki pomnożyli przez 1000
  • avatar
   gormar
   3
   Zobaczymy co z tego wyjdzie. Tylko martwi mnie jedna rzecz. Skąd będą czerpali zasoby wody i jaka jej ilość będzie "zurzywana" na godzinę.
   Przykładowo w elektrowniach z chłodniami kominowymi przy blokach o mocy rzędu kilkuset MW straty wody przekraczają 500 m^3 (500 tysięcy litrów) na godzinę. Jeżeli będą brali wodę ze studni głębinowych to po wielu latach może to doprowadzić do obniżenia się poziomu wód gruntowych w nawet bardzo oddalonych obszarach i do powiększania się pustyni.

   Paradoksem jest również to, że im silniejsze będzie globalne ocieplenie
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Pachnie mi to jakimś perpetuum mobile. Żeby woda schłodziła powietrze, sama musi być dużo chłodniejsza od niego. Podczas schładzania dojdzie do wyrównania temperatur (woda się ogrzeje, częściowo nawet wyparuje). Na filmie mówią że woda ma być odzyskiwana i używana ponownie, więc trzeba włożyć energię w jej ponowne schłodzenie (odebrać z niej nagromadzone ciepło). Potem znowu ona będzie chłodzić powietrze, a my ją, i tak wkoło, czysty zysk!:) Na filmie nie mówią zresztą o schładzaniu, tylko że "powietrze będzie absorbować kropelki wody i w ten sposób zwiększać swój ciężar i opadać w dół". Sęk w tym że trzeba te wodę z powrotem na górę wpompować :) Sorry, to może zrezygnować z powietrza, sama woda wystarczy - będziemy ja pompować do góry, ona spadając napędzi turbiny, a my ją znowu wpompujemy do góry... Genialne, czysta darmowa energia. Tyle że wymyślili to już setki lat temu i nazwali perpetuum mobile. I jakimś dziwnym trafem nigdy nie udało się zbudować działającego egzemplarza :-D
    • avatar
     Bandyto3xx
     1
     Sami eksperci od fizyki....
     • avatar
      tuna007
      -1
      a co w nocy? powietrze na pustyni w nocy spada do 10C

      co w tedy?
      • avatar
       jkbrenna
       -1
       a mnie sie wydaje, ze to jakis przewal, rozumial bym gdyby cieple powietrze z dolu do gory szlo, bez zadnego ochladzania...
       • avatar
        radzab7
        -3
        Pytanie tylko jaki to będzie miało wpływ na środowisko, bo coś mi się nie wierzy aby taka wieża wykorzystująca potężne siły było nieszkodliwa...