Audio

Rejestrator dźwięku Sony nagra i odtworzy spektakle i koncerty

przeczytasz w 2 min.

Dyktafon Sony PCM-D100 poza standardową funkcjonalnością, przeznaczony ma być głównie do rejestrowania występów na żywo, spektakli oraz koncertów.

Sony PCM-D100 dyktafon mikrofony

Już na początku przyszłego roku na rynku pojawi się nowy dyktafon firmy Sony – PCM-D100. Z racji swoich możliwości, poza standardową funkcjonalnością, przeznaczony ma być on przede wszystkim do rejestrowania instrumentalnych występów na żywo, spektakli teatralnych oraz koncertów. 

Sony PCM-D100 to rejestrator dźwięku Linear PCM zgodny też z formatem DSD (Direct Stream Digital). Przekształcanie źródłowego dźwięku na 1-bitowe próbki pobierane z częstotliwością 2,8 MHz zagwarantować ma wierne odwzorowanie przebiegu sygnału analogowego. Urządzenie umożliwia też odtwarzanie nagrań i charakteryzuje się bardzo szerokim pasmem przenoszenia – 20 Hz do 25 kHz. Zostało również wyposażone w pamięć Flash o pojemności 32 GB.

Rejestrator Sony PCM D-100 został wyposażony w mikrofon oparty na 15-milimetrowym module o kierunkowej charakterystyce. W zależności od potrzeb użytkownik może dostosować właściwości kierunkowe – do rozmów, na przykład, lepiej wybrać opcję ustawienia mikrofonów 90 stopni (X-Y stereo); przy nagrywaniu koncertów natomiast można wybrać konfigurację 120 stopni (wideo stereo). Dyktafon cechować ma się też dużą czułością i szerokim pasmem przenoszenia, sięgającym 40 kHz.

Model PCM-D100 ma także 32-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy. Tryb S/N 100 dB umożliwia natomiast zmniejszenie zniekształceń dźwięku i osłabienie wewnętrznych zakłóceń, powstających przy przekształcaniu sygnału analogowego na cyfrowy. Wszystko to pozytywnie wpłynąć ma na ogólnie pojętą jakość dźwięku oraz gwarantować niski poziom szumu. W zależności od wybranego trybu nagrywania jedno naładowanie urządzenia zagwarantować ma od 6,5 do nawet 11 godzin pracy.

Sony PCM-D100 dyktafon wygląd

„Nowy model przenośnego rejestratora cyfrowego firmy Sony wyróżnia się najwyższą jakością – mówi James Leach, menedżer ds. marketingu w dziale dźwięku profesjonalnego (Professional Audio) Sony Europe. – Jego konstruktorzy dążyli do zapewnienia możliwie najwierniejszej reprodukcji źródłowego dźwięku rejestrowanego podczas występów instrumentalnych albo w otoczeniu natury. Rejestrator PCM-D100 wpisuje się w nową inicjatywę Sony, nazwaną „dźwiękiem o wysokiej rozdzielczości”. Jej celem jest stworzenie pełnej gamy produktów, które zapewnią miłośnikom muzyki wygodny dostęp do ulubionych nagrań cyfrowych oraz ich odtwarzanie w najwyższej możliwej jakości”.

Premiera dyktafonu Sony PCM-D100 planowana jest na początek przyszłego roku. Cena pozostaje niewiadomą.

Źródło: Sony

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  3
  Tyle jest różnych rejestratorów - nie tak dawno pojawiały się nowe modele z Zoom'a, Rolanda, Tascama i cisza. A tu nagle Sony. Szału raczej nie ma- mikrofony tylko kierunkowe 90 i 120 stopni, tyle to miał Zoom H2 dawno temu. Dziś jest np. taki Roland R-26 który posiada po 2 mikrofony dookólne i kierunkowe, co przy omawianym rejestrowaniu koncertów spisze się zdecydowanie lepiej. Do tego posiada jeszcze dużo wejść np. XLR, rejestrację 3 ścieżek stereo jednocześnie z 3 źródeł, a i parametry ma lepsze przy niższej cenie niż Sony. Wygląda to na artykuł sponsorowany. Faktycznie gadżet.
  • avatar
   kot-kreskowy
   1
   Nie wierzę, że na trzeźwo. Gadżet niegłupi ale moja kryształowa kula mówi, że cena będzie niemiłym zaskoczeniem. Tylko dla audiofilów beeee
   • avatar
    hesus30
    1
    Perełka przypominająca, że kiedyś ta firma wyznaczała trendy jakości wykonania i działania.
    Dziś Sony to cień tego, czym ta firma była kiedyś.
    • avatar
     wdowa94
     -6
     Bardziej to to wygląda jak lornetka niż jak urządzenie związane ze słuchem...
     Od kiedy to słucha się oczami (na trzeźwo)?
     • avatar
      yendrek
      0
      http://pro.sony.com/bbsc/ssr/cat-audio/cat-recorders/product-PCMD100/
      Wymiary 2 7/8" x 6 1/8" x 1 1/4" - więc faktycznie przenośny gadżet.
      Cena $999.99 U.S. List Price - więc gadżet nie dla polskich mas.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Gadżet dla jakiegoś agenta :)
       Mi wystarczy dyktafon w telefonie.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Zamiast możliwości rejestracji formatu DSD (komu to tak naprawdę potrzebne ? a jeżeli już potrzebne to nie w takiej nędznej jakości) postaraliby się raczej o lepszą funkcjonalność swoich rejestratorów. Nie dość że przy takiej ilości pamięci to się dużo tego DSD tam nie zmieści to jeszcze nie da się tego formatu przeliczyć matematycznie na LPCM tylko trzeba robić konwersję do analogu.