Akcesoria do komputerów

Taśmy magnetyczne Sony o pojemności 185 TB - to tyle co 3700 płyt Blu-ray

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
41 komentarzy Dyskutuj z nami

Rewolucyjna technologia Sony może tchnąć nowe życie w nośniki z taśmami magnetycznymi.

Sony LTO Ultrium

Wcale nie tak dawno temu najlepszym nośnikiem do zapisu cyfrowych danych była taśma magnetyczna. Z czasem standardem stały się dyski optyczne, a ostatnio – serwery chmurowe. Mimo to taśmy wciąż znajdują zastosowanie – są najlepsze do przechowywania ogromnych kopii zapasowych (tańsze oraz bardziej niezawodne i energooszczędne), a co za tym idzie – często używane są w środowiskach naukowych. Firma Sony doskonale zdaje sobie z tego sprawę i zdecydowanie nie pogrzebała jeszcze tego wysłużonego wprawdzie nośnika. Wręcz przeciwnie – opracowała właśnie nową technologię, która umożliwi zapis 185 terabajtów danych na jednej taśmie.

W 2010 roku został ustanowiony rekord dotyczący maksymalnej pojemności taśmy magnetycznej - osiągnięto 29,5 GB na cal kwadratowy (ok. 6,45 cm2). Dla porównania - standardowy dwuwarstwowy dysk Blu-ray może pomieścić 25 GB na warstwę. 50 GB to już jednak cały nośnik, a w przypadku taśmy mówimy jedynie o jego fragmencie. Produkowane obecnie taśmy taśmy LTO-6 (Linear Tape Open) mieszczą 2,5 TB danych na jednym nośniku.

Firma Sony poinformowała, że opracowała technologię wykorzystującą nowy materiał taśmy magnetycznej, przy której 29,5 GB nie robi większego wrażenia. Zgodnie z zapowiedzią - udało się upakować 148 GB na cal kwadratowy. Łącznie firmie Sony udało się utworzyć taśmę o pojemności 185 TB. To niezaprzeczalny rekord. Ponownie porównajmy – jedna nowa taśma Sony to równowartość 3700 dwuwarstwowych nośników Blu-ray. Nawet zapowiadane płyty Archival Disc, de facto również opracowywane przez Sony, bledną w obliczu nowego rozwiązania.

Sony technologia

W swojej nowej technologii firma Sony wykorzystała metodę rozpylania jonowego, które tworzy warstwę jonów argonu na cienkiej polimerowej taśmie. Dzięki temu możliwe było utworzenie nośnika składającego się z mikroskopijnych cząsteczek magnetycznych o wielkości zaledwie 7,7 nanometra.

Co ciekawe, sprzedaż nośników opartych na taśmach magnetycznych dynamicznie rośnie. Dzięki wynalazkowi Sony - sytuacja ta może jeszcze bardziej nabrać na sile. Nie wiadomo jednak niestety kiedy nośniki tego typu pojawią się na rynku.

Źródło: ExtremeTech

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gregotsw
  Cofamy się do przodu :)
  16
 • avatar
  Konto usunięte
  a jak z szybkością zapisu/odczytu danych?
 • avatar
  Konto usunięte
  Jako bank danych , czemu nie :D
 • avatar
  Franz
  Taśma to w firmie najlepszy, najtańczy i najtrwalszy sposób robienia kopii danych.
  Żadne dyski HDD czy SSD, oraz płyty dostpne na rznku nie zapewnią takiej trwałości przy dużej pojemności.
 • avatar
  marcin_kg
  Odtworzy to mój stary magnetowid JVC?
 • avatar
  mnetzimny
  Ja pamiętam bo sam używałem VHS do przerzucania gier na dyskietki :-)
 • avatar
  Konto usunięte
  Pojemność robi wrażenie, a jak z wydajnością? Z tego co wiem to do tego typu nośników trzeba było cierpliwości, kiedy czasem się coś "zgrywało".
 • avatar
  Czaszka
  Wyobraźcie sobie next-geny na kasety i kręcenie śrubokrętem - mocne. ;)
 • avatar
  daryzda
  A kto kojarzy urządzenie które po podłączeniu AMIGI do magnetowidu VHS też umożliwiało przetrzymywanie kopii zapasowych ?
 • avatar
  danio1611
  zrobi się extreme RAID i będzie git :)
 • avatar
  Konto usunięte
  jeszcze tylko cofnijmy się do przodu w dziedzinie motoryzacji i zamiast idiotyzmów typu hybryda czy inne eko-terrorystyczne pomysły wróćmy do silnika parowego, który już 100 lat temu był lepszy od spalinowego, ale kogo to obchodzi, skoro współczesna inżynieria ostawiona jest przed podstawowym problemem jak zrobić samochód, który rozleci się dokładnie za 5 lat w dodatku będzie generował rozliczne koszty, a nie jak zrobić samochód, który będzie jeździł 20 lat bez przeglądu, takie już kiedyś zrobiono

  a płyty nie muszą być BD, nośniki holograficzne już w 2007 roku osiągnęły 5TB na płytkę, ale kogo to obchodzi skoro bierzemy łapówki od Universal, które stoi za BD itp itd
 • avatar
  Konto usunięte
  ...a czy dorzucają gramofon?
 • avatar
  Silver
  Ciekawe jaki transfer można uzyskać :)
  -3
 • avatar
  szymon1051
  Nowe playstation 6 lub playstation 5 slim będzie to używać :).
  -5
 • avatar
  Konto usunięte
  Taśma jednak kojarzy mi się z niską odpornością na zużywanie materiału.
  Oczywiście taśmy pociągną za sobą kolejne odtwarzacze ... Które z wiadomych przyczyn nie będą kompatybilne z innymi ...
  -10
 • avatar
  spong
  a ja tam chcę kupić dysk 3tb zewnętrzny podrzućcie jakiś pomysł? może wd książkę?
 • avatar
  Konto usunięte
  Można na takiej pojemności zapisac cały zapas histori własnego życia ;] wszystko co się miało i grało i oglądało i jeszcze zostanie miejsca ;]
 • avatar
  qwerty1997
  To czekam gdy bedzie taka dostępna dla Kowalskiego jedna by m,i wystarczyła. Ciekawe jaka cena za sztukę jeśli poniżej 1000Zł + nagrywarka to biorę.
 • avatar
  Konto usunięte
  Jeżeli cofać się w tył to tylko wyłącznie do lat 60, te ceny paliwa i ryki ogromnych paliwożernych jak smok V8 pod maskami Mustang'ów, Charger'ów i innych potężnych bestii z tamtego okresu :D
 • avatar
  Konto usunięte
  Dla ignorantow.

  LTO jest uzywane caly czas w zastosowaniach komercyjnych, nie jest to tylko srodowisko naukowe (bzdurny arytykul, bo gdyby autor cos wiedzial o serwerach to by znal pojecie LTO i jak to dziala i jak sa projektowane).


  LTO jest, bylo i bedzie uzywane.

  Zapewnia bezpieczenstwo, szybkosc zapisu (do 160MB/s obecnie) i gwarancje kompatybilnosci z przyszlymi generacjami.

  Obecnie mamy LTO6 a kolejne sa juz zapowiedzanie LTO7 i LTO8.


  Niby forum komputerowe a pelne bandy dzieciakow, dla ktorych serwer to ten desktop z P3 z FreeBSD stojacy w garazu...


 • avatar
  krzywyzielarz
  Zawsze znajdzie się idiota który do szafy gdzie są taśmy z backupem wrzuci magnes neodymowy, bo sobie wisiał na metalowej szafie obok. :P