Procesory

Spadek dochodów Intela o 55%. Chwilowe załamanie?

przeczytasz w 1 min.

Gigant z Santa Clara - Intel - odnotował w pierwszym kwartale tego roku spadek dochodów o 55%. Obroty spadły o 26% do 7.1 miliarda dolarów. To nie koniec złych wieści, ponieważ zanotowano także spadek w bilansie firmy (z 53% rok temu, do 45.6%), który tłumaczony jest wyższymi opłatami utylizacyjnymi dla fabryk oraz dodatkowymi kosztami jakie poniosła firma w związku z ich uruchomieniem.

Pomimo wzrostu sprzedaży na rynku netbooków, sprzedaż Atoma i dedykowanych do niego chipsetów spadła o 27%. W kwietniu 2008 Intelowi brakowało tych układów i dotychczas zostało 40% mniej zamówień.

W reakcji na netbookowy boom inni producenci, jak AMD,  zaczęli produkować konkurencyjne produkty. VIA pracuje nad nowym CPU dla małych mobilnych urządzeń. Nano E będzie miał FSB 1333MHz, a jego premiera ma nastąpić już niedługo. Qualcomm i Freescale ogłosili, że planują wypuszczenie na rynek platform ARM dedykowanych dla netbooków.

"Wierzymy, że sprzedaż PC jest teraz na najniższym poziomie i że rynek wraca na swój normalny poziom.", stwierdził dyrektor wykonawczy Intela, Paul Otellini. Firma oczekuje bilansu w okolicach 45% w Q2, z obrotami i wydatkami na tym samym poziomie co w Q1.

Źródło: Intel

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Tyle, że warto jeszcze dodać informacje analityków finansowych. Otóz te dane Intela są lepsze od spodziewanych. Uważali, że zyski Intela wyniosą co najwyżej dwa centy za akcję, a wynoszą one 11 centów za udział.

  Tak więc, mimo, że firma, jak i inne, siedzi po uszy w kryzysie, to jest dużo lepiej niż według rynkowych prognoz.
  • avatar
   Darodaredevil
   0
   skoro inwestują w fabrykę to to nie strata tylko koszty rozwojowe ktore powinny się zwrócić..
   Ale jakby tak obniżyli ceny.. :P
   • avatar
    entuzjasta789
    0
    ceny cpu intela są za wysokie,więc co się dziwić że spadają dochody, amd wyprowadza bardzo dobre phenomy II w atrakcyjnych cenach więc jeżeli intel nie zrobi jakichś obniżek cen to będzie lipa:/
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     niech Intel obniży ceny to będzie wzrost sprzedaży przez co większe dochody