Ciekawostki

Starship - nowa rakieta SpaceX ma realizować misje już w 2021 roku

przeczytasz w 1 min.

W dwóch siedzibach SpaceX trwają prace, a kadra dyrektorska rozmawia z potencjalnymi klientami. Efektem ma być komercyjny lot rakiety Starship już za około dwa lata.

Pokazana światu na początku roku rakieta Starship miała wznieść się ponad ziemię na przełomie zimy i wiosny. Mamy początek lata, a do takiego lotu nadal nie doszło, ale Jonathan Hofeller, który w SpaceX pełni funkcję wiceprezesa ds. sprzedaży, przekonuje, że już w 2021 roku „Big F***ing Rocket” (jak czasem jest nazywana) zostanie wysłana na pierwszą komercyjną misję.

Informacja ta została przekazana podczas konferencji APSAT 2019 w Indonezji. Hofeller dodał, że SpaceX rozmawia już na ten temat z trzema różnymi klientami – firmami telekomunikacyjnymi, które są zainteresowane wysłaniem satelitów na orbitę. Starship będzie w stanie wynieść ponad 100 ton na LEO (niską orbitę okołoziemską – na wysokości od 200 do 2000 km nad Ziemią) lub nawet 20 ton na GEO (orbitę geostacjonarną – na wysokości 35 786 km nad równikiem).

Starship rakieta

Na najbliższe miesiące zaplanowane zostały kolejne testy na powierzchni. Hofeller chciałby, żeby rakieta jeszcze przed końcem tego roku doleciała do orbity, do końca przyszłego roku była w pełni sprawdzona i gotowa do działania, a w 2021 roku – jak już wspomnieliśmy – odbyła swój pierwszy komercyjny lot.

Początkowo Starship będzie wykorzystywana w misjach polegających na wynoszeniu satelitów na orbitę, ale rakieta ta ma znacznie większy potencjał. SpaceX chce skorzystać z niej podczas lotów załogowych i bezzałogowych na Księżyc i na Marsa. Wciąż żywa jest też koncepcja lotów pasażerskich w obrębie naszej planety.

Źródło: Engadget, SpaceNews. Foto/ilustracje: SpaceX

Warto zobaczyć również:

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .Alx.
  6
  Kiedyś, kiedy Elon Musk zaczynał kosmiczną przygodę postanowił KUPIĆ RAKIETĘ OD ROSJAN...
  ...Został wyśmiany, a nawet (podobno) opluty przez jednego z generałów !
  Chciałbym widzieć teraz minę tych ludzi, którzy byli tak pewni, że nikt nie pozbawi ich monopolu w tanich lotach komercyjnych w kosmos
  No i nie zapominajmy o NASA, oni też mają nie mniejsze powody by chować się pod biurkami ze wstydu.

  PS Dla tych, którzy nie widzieli co leciało 25/26 maja 2019 nad naszymi głowami :
  https://www.youtube.com/watch?v=sJgqv6oSLFY
  • avatar
   Much_
   0
   Fajne czasy nastały, oby wszystko poszło zgodnie z planem a będzie ciekawie :)