Monitory

Super Hi-Vision – telewizja przyszłości

przeczytasz w 2 min.

Przeprowadzono pierwszą w historii międzykontynentalną transmisję obrazu wideo w formacie Super Hi-Vision. Oferuje on rozdzielczość 16 razy większą niż Full HD.

 Warto przeczytać:
 

Pokaz odbył się 29 września 2010 roku. Zarejestrowany przez jedną z trzech istniejących obecnie kamer Super Hi-Vision występ grupy The Charlatans był pokazywany na miejscu w Londynie na 103-calowym plazmowym ekranie (w 4 razy mniejszej niż rejestrowana rozdzielczości) oraz w odległym o prawie 10 tysięcy kilometrów Tokio.
 

Prace nad Super Hi-Vision prowadzone są od 10 lat w dziale badawczym japońskiej telewizji publicznej NHK we współpracy z BBC i włoską RAI. Rozdzielczość oferowana przez ten format to 7680 x 4320 pikseli (czasem zwane 8K) – 16 razy więcej niż Full HD (1920 x 1080 pikseli).

Kamera Super Hi-Vision wykorzystuje technologię 3 sensorów CCD o efektywnej rozdzielczości 33 Mpix, które rejestrują obraz 60 razy na sekundę. Twórcy urządzenia podkreślają, że dla tej kamery konieczne było wykonanie optyki na zamówienie. Kamera generuje strumień danych 24 Gbps. Po poddaniu go kompresji (odpowiednio zmodyfikowany kodek H.264) możliwe było przesłanie obrazu przez internet za pomocą łącza o przepustowości 350 Mbps. Ze względu na koszty zrezygnowano z łącz satelitarnych.

W najbliższym czasie opracowany zostanie mikser obrazu Super Hi-Vision oraz urządzenie do nakładania napisów, dzięki czemu będzie możliwe tworzenie normalnych nagrań telewizyjnych. Jak twierdzi dr Keiichi Kubota z NHK na upowszechnienie się tej technologii przyjdzie nam poczekać nawet 20 lat. BBC, które współpracuje z NHK, chce testować Super Hi Vision już za dwa lata podczas letnich igrzysk w Londynie.

Oczywiście, jak to zwykle bywa z nowymi technologiami, jeśli Super Hi-Vision stanie się powszechnym standardem, będzie konieczny zakup nowych telewizorów lub monitorów. Choć telewizory o rozdzielczości cztery razy większej niż Full HD, są już produkowane, trzeba będzie jeszcze czterokrotnie zwiększyć ich rozdzielczość.

Oczywiście nie tylko telewizory będą musiały przystosować się do standardu Super Hi-Vision. Taka sama ewolucja czeka komputery, które będą musiały poradzić sobie z obróbką tak dużej ilości danych. Ciekawe czy producenci gier biorą dziś pod uwagę nastanie czasów, gdy tak duża rozdzielczość obrazu stanie się powszechna.

Na koniec warto dodać, że Super Hi-Vision zakłada także odtwarzanie dźwięku 22.2 kanałowego, czyli wymagającego aż 24 głośników, które rozmieszczone są zarównio w poziomie jak i w pionie.


Źródło: BBC

Polecamy artykuły:  
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wormadam
  1
  a ludzkie oko wychwyci różnicę ? ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   yyyyy no z 10-15 lat poczekamy ;]
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    nooom
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     "choć telewizory o rozdzielczości cztery razy większej niż Full HD, są już produkowane, trzeba będzie jeszcze czterokrotnie zwiększyć ich rozdzielczość."??
     • avatar
      A_riel
      0
      "Super Hi-Vision zakłada także odtwarzanie dźwięku 22.2 kanałowego, czyli wymagającego aż 24 głośników, które rozmieszczone są zarówno w poziomie jak i w pionie"
      0_o a ja miałem problem rozmieścić zestaw 5.1 w pokoju...
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Tradycja - tam gdzie kasa, tam ewolucja, bo na niej zarobić najłatwiej. Najważniejsze zawsze będzie, aby użytkownik nie dostał czegoś na miarę możliwości, bo wówczas zbytnio zwiększyły się koszty stworzenia czegoś jeszcze lepszego.
       Zakładając, że ten standard kiedyś wejdzie... momentalnie pojawią sie prace nad czymś znów nieco lepszym.
       Kiedy ostatnio kupiłeś coś, co Twoim zdaniem jest przełomowym produktem?
       • avatar
        Skaza
        0

        Z drugiej strony, postęp technologiczny jest bardzo potrzebny. Nawet w tak trywialnej dziedzinie, jaką jest telewizja. Może w niedalekiej przyszłości, dzięki tak wysokiej rozdzielczości, łatwiej będzie np. diagnozować stan zdrowia ? Wszystko zależy od tego, jak zostaną wykorzystane nowe technologie.

        W przeszłości telewizorami nazywano masywne, drewniane pudła, które pozwalały jedynie na czarno-biały obraz o niezbyt dobrej jakości. A mimo to, ten nowy wynalazek bardzo szybko zyskał dużą popularność. Dzisiaj telewizja nadal jest telewizją, ale chyba sami przyznacie, że różnica kilku generacji sprzętu robi różnicę ?

        Dzisiejsze, powolne kroczki inżynierów, przyjdzie nam zapewne docenić dopiero za kolejnych kilka generacji. I na starość tym razem to My będziemy się dziwić, cóż to za niezwykłe cuda techniki robią, bo za naszych czasów nie było takich nowomodnych wynalazków ;)

        Pozdrawiam.
        • avatar
         constantine86
         0
         technologia idzie naprzód, telewizja się cofa. Kiedyś na czarno białym pudle było 5% czasu przeznaczonego na reklamy, dziś jest 50%. Zresztą na obmierzłą mordę Wojewódzkiego i rozdzielczość CIF jest za duża.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Ciezkie czasy nadchodza dla motion-graphic designerow. Dobrze, ze wchodzi teraz, bo do samego montazu potrzeba klaster, a co dopiero jak trzeba zrobic efekty.
          • avatar
           AdExS
           0
           zobaczycie za 15-20 lat w zwykłych amatorskich kamerkach będzie 4k ;p