Bezpieczeństwo

Szkodliwe programy w Polsce – październik 2009

przeczytasz w 2 min.

Kaspersky Lab Polska, prezentuje październikowy raport przygotowany w ramach comiesięcznego zestawienia aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski.

Raport składa się z dwóch części. W pierwszej znajduje się Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast oraz aktywność szkodników w każdym z województw. Druga cześć raportu składa się z Top 20 oprogramowania najczęściej atakującego komputery polskich użytkowników Sieci. Dopełnieniem są tabelki prezentujące różnice w stosunku do ostatniego zestawienia.

Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast

Powyższy wykres przedstawia dziesięć polskich miast o największej liczbie infekcji. Dopełnienie stanowi tabelka, w której zawarte są różnice w stosunku do wrześniowego zestawienia (dostępnego tutaj: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=563). Jak widać miasta z pierwszej dziesiątki generują łącznie ponad 75% infekcji.

Miastem, które zaliczyło największy spadek w rankingu jest Lublin. Przez ostatnie trzy miesiące, piął się on systematycznie w górę, zajmując we wrześniu drugie miejsce z ponad 10% infekcji w skali kraju. Także Wrocław z każdym miesiącem jest na niższej pozycji. W sierpniu był na drugim miejscu, a we wrześniu na trzecim. Niestety więcej miast w październiku miało niechlubny awans - są to Poznań, Bydgoszcz, Szczecin oraz Łódź. Jest także jedno nowe miasto w zestawieniu - Koszalin. W październikowym rankingu nie ma Krakowa. Warto także zauważyć, że łączna liczba infekcji miast z TOP10 wzrosła z 70% do 75%.

Poniższa mapa prezentuje poziom infekcji w poszczególnych województwach. Każdy kolor (legenda) odpowiada procentowemu udziałowi województwa w infekcji kraju.

 • poniżej 5% - kolor żółty
 • między 5,01% a 20% - kolor pomarańczowy
 • między 20,01% a 30% - kolor czerwony
 • powyżej 30% - kolor bordowy

Cyberprzestępcy wykorzystują każdą okazję by zarazić nowe maszyny. Święta idealnie się do tego nadają, gdyż ludzie chętniej klikają odnośniki w wiadomościach e-mail czy pobierają programy udające e-kartki, w rzeczywistości będące trojanami. Szczególnie w tym czasie powinniśmy podchodzić z ograniczonym zaufaniem do takich treści.

Top 20 najpopularniejszych zagrożeń w Polsce
Druga część raportu przedstawia szkodliwe oprogramowanie (Top 20), które najczęściej atakowało komputery polskich użytkowników. Analogiczne zestawienie dla całego świata znajduje się pod adresem http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=565.

Zazwyczaj w comiesięcznych rankingach Top 20 szkodliwego oprogramowania występuje bardzo dużo nowości. Tym razem sytuacja jest trochę inna, gdyż 8 szkodników z zestawienia wrześniowego utrzymało się także w październiku. Są to między innymi Trojan.Win32.Agent2.cicg, który uplasował się na trzecim miejscu, awansując tym samym aż o 17 pozycji w górę. Jedną z funkcji tego trojana jest pobieranie innych szkodliwych programów wykradających numery kart kredytowych lub zmieniającą stronę startową na płatną witrynę pornograficzną. Innym szkodnikiem z poprzedniego rankingu jest Win32.PopMenu.i, odpowiadający za wyświetlanie nachalnych i uciążliwych reklam. Na drugim miejscu listy znajduje się Packed.Win32.Krap.ag. Jego funkcją jest informowanie użytkownika (poprzez zmianę tapety) o rzekomej infekcji systemu i konieczności pobrania specjalnego, płatnego oprogramowania do usunięcia go z komputera.

W październiku zanotowano wprawdzie nieco więcej infekcji niż we wrześniu, jednak nadal można powiedzieć, że miesiąc ten był stosunkowo spokojny. Miejmy nadzieję, że nie jest to tylko cisza przed burzą...

Źródło: informacja prasowa

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  z pierwszej tabeli wynika, iż w porównaniu z wrześniem, do pierwszej dziesiątki dołączył Koszalin, u którego nikt wcześniej nie miał żadnej styczności z zagrożeniem pochodzącym z netu!
  czyżby we wrześniu jeszcze nie mieli kontaktu ze światem?
  • avatar
   Huntcold99
   0
   Mamy najmniejszy :D
   • avatar
    niesmiertelny
    0
    a ja mam wrażenie, że u mnie też coś się porobiło, chociaż mój avast nic nie wykrywa. dokładnie przez ułamek sekundy pokazuje się jakieś okno i znika... co to może być?