Telewizory

Szpiegujące telewizory to nie fikcja

przeczytasz w 2 min.

Jest pierwsza kara dla producenta, którego telewizory gromadziły dane o zachowaniach swoich użytkowników.

Żyjemy w świecie, w którym liczba urządzeń podłączonych do Internetu rośnie praktycznie z dnia na dzień. Można założyć, że każdy taki sprzęt jest potencjalnym szpiegiem, choć byłaby to mocno przesadzona teoria spiskowa. Teorią zdecydowanie przestały być jednak telewizory monitorujące swoich użytkowników. Zapadł bowiem pierwszy, ważny wyrok w tej sprawie. 

2,2 mln dolarów kary dla Vizio

Zacznijmy od dobrej wiadomości, a brzmi ona następująco: was to raczej nie dotyczy. Ukarana została bowiem praktycznie nieobecna na europejskim rynku firma Vizio. Miała ona – jak podaje Federalna Komisja Handlu (FTC) – wykorzystywać około 11 milionów telewizorów do szpiegowania swoich użytkowników, za co otrzymała karę w wysokości 2,2 miliona dolarów.

Biuro prokuratora generalnego w New Jersey oskarżyło Vizio o nieuprawnione gromadzenie (i sprzedawanie) informacji na temat swoich klientów, włączając w to ich lokalizację, demografię i praktyki podczas oglądania telewizji. Cóż, to znacznie więcej niż przeciętny użytkownik chciałby pewnie przekazać producentowi jego telewizora.

Gromadzenie i sprzedawanie danych

Oprogramowanie telewizora miało – według pozwu – przechwytywać i zapisywać informacje o tym, co w każdej sekundzie znajdowało się na ekranie, dodawać do tego dane o płci i wieku użytkowników, a następnie sprzedawać to wszystko reklamodawcom, którzy mogli w ten sposób stworzyć lepsze (to jest: lepiej dopasowane) reklamy. 

W ramach ugody producent nie potwierdził ani nie zdementował większości szczegółów. Zapewnia jednak w swoim oświadczeniu, że nigdy nie łączył zebranych informacji z danymi konkretnych użytkowników, a jedynie wykorzystywał je do „tworzenia raportów podsumowujących oglądalność programów i zachowania klientów”.

Czy zbieranie informacji o użytkowników za pomocą tzw. inteligentnych urządzeń zawsze jest nielegalne? Nie – błąd firmy Vizio polega na czym innym. Otóż, mogłaby gromadzić te dane, ale tylko wtedy, gdyby wcześniej spytała o taką możliwość użytkownika i otrzymała odpowiedź twierdzącą. Zresztą samo gromadzenie danych na potrzeby marketingu nie jest przecież niczym nowym i jest powszechnie stosowane choćby na stronach internetowych. 

Nauczka dla Vizio (i innych)

Oprócz kary finansowej w wysokości 2,2 miliona dolarów Vizio musi również usunąć wszystkie dane zgromadzone nielegalnie oraz zaktualizować swoje regulaminy w taki sposób, by jasno wskazywały na to, co i w jaki sposób jest zbierane.

Jerry Huang z FTC zwraca również uwagę na to, że choć wyrok dotyczy wyłącznie firmy Vizio, jest to też istotna informacja dla wszystkich pozostałych producentów telewizorów Smart TV, której treść mogłaby brzmieć następująco: nie można gromadzić informacji o użytkownikach bez ich wyraźnej zgody.

Źródło: The Washington Post, FTC, Vizio

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Yukko
  10
  Coś mi się wydaje, że nawet jak by wklepać ogromny na 3 budynki czerwony napis, że coś co kupisz będzie cię szpiegować to ludzie i tak to kupią.

  Człowiek jest pełen ironii i sprzecznych działań co do tego co się mówi.

  A ktoś bierze do serca, że palenie szkodzi? Mimo, że jest ostrzeżenie, mimo, że każdy to doskonale wie i tak pali.

  Chociaż PO CO nawet internet do TV i innych rzeczy domowego użytkowania?
  • avatar
   Fiona
   5
   Nie można histeryzować, postęp jest nieuchronny.

   Ale trzeba trzymać rękę na pulsie żeby choć odwlekać utracenie kolejnego kawałka wolności...

   Dzisiaj wolność oddajemy bez chwili zastanowienia, a kiedyś o te nasze prawa ludzie walczyli i ginęli..

   I być może nasze wnuki też będą ginąć walcząc o odzyskanie praw które dzisiaj tak beztrosko oddajemy...
   • avatar
    Himoto
    1
    Ja widzę inny problem i to trzeba szybko naprawić bo inaczej na chorobę nam zakup TV itp. skoro fakt pyta się o pozwolenie na gromadzenie danych ale w przypadku jednego LG i samsunga które widziałem jak pierwszy raz uruchomiono, nie było opcji by się nie zgodzić i urządzenie nadal chciało działać. Np. w LG była możliwość nie zaakceptowania warunków użytkowania [w tym szpiegowania] ale to automatycznie blokowało urządzenie do momentu kolejnego uruchomienia i zapytania znowu o to samo. W samsungu nawet nie da się odmówić :) [nie pamiętam konkretnych oznaczeń modeli]. Podobnie bywa z innym sprzętem, albo wyrazisz jedną zgodnę na wszystkie warunki użytkowania w tym także na gromadzenie o tobie info [np. win 10] albo zakupiony sprzęt/program możesz równie dobrze wyrzucić do śmieci bo przecież używać nie możesz póki nie wyrazisz zgody na wszystkie w tym opcje na które nie chcesz wyrazić zgody. Od razu sprostuję że nie chodzi o wszelki sprzęt/programy elektroniczne lecz tą część co stosuję tą praktykę wymuszania i napędza niezdrowy trend "Jak inny mogą tak zmusić klienta do dawania o sobie wszelkich info to czemu ja nie mogę". Przykładem takiego trendu są komórki w EU, kiedyś nie do pomyślenia było że telefon może nie posiadać klawiatury, a teraz spróbuj porządny telefon z klawiatura i klapką dostać w EU. Był taki fajny Samsun bodajże S6 ale w EU niedostępny, zresztą podobnie jest z telefonami na rynku Japońskim gdzie także większość stanowią już smartphony ale też dużo producentów nadal oferuję telefony "standardowe" o wysokich osiągach nie ustępujących flagowcą, niestety nie dostępne po za Japonią.
    Wracając do TV w ostatnich miesiącach miałem okazję "rozdziewiczyć" kilka TV od Philipsa i te o dziwo przy pierwszym uruchomieniu nie krzyczały o wyrażanie zgody na obojętnie co. Więc zakładam że albo Philips leci w kulki i zakłada że pierwsze uruchomienie to automatyczne wyrażenie zgody, albo ma gdzieś zabawę w zbieranie zbędnych info o użytkowniku :)
    • avatar
     figer
     1
     Mam pierwszy punkt do instrukcji telewizora:
     Naciskając na pilocie czerwony przycisk ON akceptujesz postanowienia niniejszego regulaminu (i dalej drobnym druczkiem)...
     • avatar
      sabaru
      0
      Wystarczy zakleić kamerę i problem z głowy.
      • avatar
       behemot
       0
       [del]

       Witaj!

       Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
       Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

       Połącz konto już teraz.

       Zaloguj przez 1Login