Procesory

Intel ma pomysł na wyszukiwanie wirusów za pomocą... grafiki (i ta funkcja już działa!)

przeczytasz w 1 min.

Intel po raz kolejny pokazuje pomysł na wykorzystanie potencjału zintegrowanej grafiki - tym razem przyczyni się poprawie bezpieczeństwa komputerów.

Firma Intel już nie raz pokazała innowacyjne podejście do tematu bezpieczeństwa (i nie, nie mamy tutaj na myśli luk Meltdown i Spectre). Ostatnio koncern postanowił pójść o krok dalej i zaprezentował nową technologię Threat Detection Technology, która usprawni proces wyszukiwania zabezpieczeń oraz… przedłuży czas pracy urządzeń mobilnych na baterii.

Intel Threat Detection Technology to właściwie dwie nowe funkcje, które mają usprawnić bezpieczeństwo komputerów z procesorami Intela.

Intel Threat Detection Technology

Pierwsza funkcja to Accelerated Memory Scanning, która wykorzystuje zintegrowany układ graficzny do wspomagania skanowania pamięci systemowej w poszukiwaniu zagrożeń – wewnętrzne testy producenta pokazują, że pozwala ona zmniejszyć obciążenie procesora z 20 do 2 procent. Dodatkowym atutem ma być zmniejszenie poboru energii elektrycznej, a przez to też wydłużenie czasu pracy laptopów na wbudowanej baterii.

Nowa funkcja jest dostępna na komputerach z nowszymi procesorami (generacje Skylake, Kaby Lake i Coffee Lake). Co prawda jak na razie jej potencjał wykorzystuje tylko Windows Defender, ale w planach podobno jest zaimplementowanie jej również do innych pakietów antywirusowych.

Intel Threat Detection Technology

Na uwagę zasługuje również druga funkcja. Advanced Platform Telemetry korzysta z uczenia maszynowego, aby nie tylko szybciej wykryć zagrożenia, ale też zmniejszyć częstotliwość fałszywych alarmów i zmniejszyć obciążenie systemu. Pierwszym produktem korzystającym z nowej funkcji będzie platforma Cisco Tetration, która zapewnia ochronę centrów danych i ochronę obciążenia w chmurze.

Źródło: Intel

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xchaotic
  2
  inna sprawia ze mi windows defender co troche raportuje ze przeszukal milion plikow i nadal nic nie znalazl od miesiecy - kupe nikomy niepotrzebnej pracy, czy to iGPU czy CPU i tak marnowanie pradu IMO
  • avatar
   p_lider
   2
   Ostatnimi czasy słowa Intel i bezpieczeństwo to oksymorony. No, ale plus że się starają coś w tym temacie robić.
   • avatar
    putout
    1
    świetny pomysł. procesor minimalnie dychnie a przy okazji będzie można wykorzystać igpu które dotąd leżało odłogiem. ustawić vram na 64 mb + undervolting samego igpu i wtedy za minimum wkładu mamy spoko zabawke. jestem na tak.
    • avatar
     Gatts-25
     -3
     Pani Prezes będzie zadowolona bo jak to tak INTEL ma poddawać się.
     • avatar
      mufasa
      -4
      a niech i wódka ma 20%
      i tak nikt tego nie zauważy
      • avatar
       dariozpata
       -6
       Na Ubuntu martwić się takimi pierdołami jak wirusy nie muszę! Takie rzeczy tylko na wingrozie!