Telewizory

Telewizory Samsung z HDMI 2.1 - oto które i dlaczego to ma znaczenie

przeczytasz w 2 min.

Wydawało się, że tylko telewizory QLED 8K z tegorocznej oferty firmy Samsung zaoferują porty HDMI 2.1. Na szczęście nie – nowy standard zostanie oddany do naszej dyspozycji także w modelach z panelami 4K.

W lutym poznaliśmy telewizory Samsung na rok 2020. Z podanych wtedy informacji wynikało, że standard HDMI 2.1 będzie zarezerwowany dla modeli oferujących rozdzielczość 8K. Teraz producent z Korei Południowej sprostował – porty tego rodzaju pojawią się także w urządzeniach z serii QLED 4K. 

Oto telewizory Samsung na rok 2020 z portem HDMI 2.1:

 • Samsung Q950TS (8K)
 • Samsung Q900TS (8K)
 • Samsung Q800T (8K)
 • Samsung Q95T (4K)
 • Samsung Q90T (4K)
 • Samsung Q80T* (4K) 
 • Samsung Q70T (4K)

Gwiazdka przy przedostatnim modelu wynika z faktu, że najmniejszy reprezentant tej rodziny, a więc 49-calowy Q80T nie zaoferuje portu HDMI 2.1, podobnie jak wszystkie warianty najniższej serii, Q60T. 

Po co HDMI 2.1 w telewizorze Samsung? Najbardziej docenią to gracze

Podstawową korzyścią, jaką HDMI 2.1 daje posiadaczom telewizorów, jest obsługa 4K120, a więc – jak nietrudno się domyślić – wideo o rozdzielczości 4K i odświeżaniu 120 Hz. Warto postawić na takie rozwiązanie, gdy chce się wycisnąć maksimum z nadchodzących konsol nowej generacji: zarówno PlayStation 5, jak i Xbox Series X zaoferują bowiem taką właśnie jakość. (W przypadku modeli 8K możliwe będzie również osiągnięcie płynności 8K60.)

Samsung TV gra

Kolejne rozwiązania przynoszone przez HDMI 2.1 kryją się pod skrótami VRR, ALLM i eARC. Variable Refresh Rate potrafi zamaskować spadki płynności obrazu, a Auto Low Latency Mode automatycznie dobiera optymalne ustawienia pod gry, aby zredukować input lag do możliwie najniższego poziomu.

Wreszcie enahnced Audio Return Channel zapewnia pełne wsparcie dla Dolby TrueHD w Dolby Atmos i DTS:X oraz umożliwia obejście ograniczeń związanych ze sprzętem audio wykorzystującym starsze HDMI. Obecne soundbary i systemy kina domowego nie obsługują HDMI 2.1 passthrough, ale dzięki eARC nie oznacza to konieczności pożegnania się z 4K120 i VRR przy odtwarzaniu audio za ich pomocą. 

Samsung TV samolot

Podobnie jak Samsung, firmy LG i Sony również potwierdziły, że ich tegoroczne telewizory zaoferują porty HDMI 2.1.

Źródło: FlatpanelsHD, informacja własna

Czytaj dalej o telewizorach: 

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  szymcio30
  4
  8K60 na nowych konsolach? Chyba Tetris, Kurka wodna lub Minecraft. Nie to żebym nie doceniał przyszłych konsol, ale zwyczajnie są za słabe aby zapewnić taką płynność. Zejdźmy na ziemie obiecane natywne 4K60 to i tak będzie cud w tym marketingowym bełkocie
  • avatar
   ayufan
   1
   Heh. Mój LG C9 z 2019 już ma HDMI 2.1 :) Samsung to raczej się dopiero obudził...

   > ... LG ... również potwierdziły, że ich tegoroczne telewizory zaoferują porty HDMI 2.1.

   Dziwne, aby usuneli...
   • avatar
    chotnik2
    0
    Ten portal staje się parodią samego siebie. 4K@120fps? W czym? Chyba w Tetrisie i Pacmanie. Ile taka konsola by musiała kosztować i jakie miec bebechy, żeby osiągnąć w trach z PS4 jak TLoU czy GoW prawdziwe 4k i 120fps?
    Nie mówiać nawet o przyszyłych grach...