Ciekawostki

Ten samolot zabierze nas w kosmos? Virgin testuje VSS Unity

przeczytasz w 1 min.

VSS Unity to kolejny samolot, który przybliża nas do realizacji projektu turystycznych lotów suborbitalnych.

Na Ziemi nie brakuje wspaniałych miejsc do odwiedzenia. Wszystko wskazuje jednak na to, że w przyszłości nie będziemy musieli się nawet ograniczać do powierzchni naszej planety. Od lat trwają prace nad samolotami, które będą mogły nas zabrać w przestrzeń suborbitalną za – powiedzmy – przystępne pieniądze. Firma Virgin Galactic właśnie poczyniła ogromny krok w kierunku realizacji tego założenia.

Na początku tego roku firma Virgin Galactic zaprezentowała VSS Unity – nowy samolot przeznaczony do wykonywania lotów suborbitalnych, tym razem nieco bardziej klasyczny pod względem konstrukcji. Jak informuje Bloomberg, testy prototypu już się rozpoczęły, a próby gotowego samolotu mają zacząć się już w przyszłym miesiącu, a w przyszłym roku odbędą się jego testy samodzielne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze loty turystyczne mogą mieć miejsce jeszcze przed 2020 rokiem.

We wstępie pisaliśmy o „przystępnych pieniądzach”. Co to oznacza w praktyce? Cóż, na pewno nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na taki lot. Niemniej zainteresowanych nie brakuje. Firma Virgin Galactic poinformowała, że ma już prawie 700 rezerwacji na lot, który miałby kosztować 250 tysięcy dolarów. Równocześnie dodała, że jeśli udałoby się nawiązać współpracę z kreatywnymi przedsiębiorstwami, które opracowałyby lepsze programy lotów, cena mogłaby spaść do 100 tysięcy dolarów. Czy to cena warta przygody życia?

Warto w tym miejscu przypomnieć, że nad projektem turystycznych lotów suborbitalnych pracuje także firma Blue Origin. Więcej o jej planach przeczytacie w naszym newsie.

Źródło: Bloomberg. Foto: Ricky Carioti/The Washington Post via Getty Images

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zed76
  7
  No tak , niech polecą i sprawdzą czy ta ziemia jest płaska czy nie , na youtubie mòwią że jest ale nie wiem, jeszcze nie byłem tak wysoko . Poczekam aż stanieje i stòwe za lot dam :-) Ciekawe ile opłaty lotniskowe i bagaż ?
  • avatar
   dziobolek
   1
   Ja tam poczekam na Ryanair - będzie najtaniej ;D