Karty graficzne

Intel wytacza ciężkie działa – pierwsze testy topowej karty graficznej

przeczytasz w 2 min.

Karty graficzne Intel Arc zbliżają się coraz większymi krokami – mówi się, że będą one stanowić konkurencję dla modeli Nvidia GeForce i AMD Radeon. Czy rzeczywiście? Pierwsze testy wyglądają wyjątkowo obiecująco.

Karty graficzne Intel Arc – czego się spodziewać?

Karty Intela zostały zapowiedziane już jakiś czas temu, jednak ciągle czekamy na premierę sprzętu – według najnowszych informacji, ta ma nastąpić jeszcze w tym kwartale (w planach producenta są modele dla komputerów stacjonarnych i laptopów).

Czego możemy się spodziewać? Póki co poznaliśmy szczegóły dotyczące pierwszej generacji Intel Arc Alchemist (architektura Xe HPG), które mają oferować wsparcie dla DirectX 12 Ultimate oraz autorskiej technologii skalowania XeSS.

Intel Arc Alchemist

Dzięki zastosowaniu nowej architektury, niższego procesu technologicznego i optymalizacji po stronie oprogramowania, karty graficzne zaoferują 1,5-krotny wzrost efektywności energetycznej względem modeli Xe LP (stosowanych głównie jako zintegrowane układy graficzne w procesorach).

Więcej na temat kart Arc Alchemist pisaliśmy tutaj.

Intel Arc Alchemist

Intel Arc AlchemistZdjęcia karty graficznej Intel Arc Alchemist (foto: Moore's Law is Dead)

Testy topowej karty graficznej Intel Arc Alchemist

Co prawda premiera kart graficznych dopiero przed nami, ale w sieci już zaczynają się pojawiać przecieki z testami wydajności. Ostatnio w bazie SiSoftware odnaleziono wpisy dotyczące topowego przedstawiciela nowej serii.

Wiemy, że karta bazuje na układzie graficznym DG2-512 z 512 jednostkami wykonawczymi (4096 procesorów strumieniowych). Oprogramowanie raportuje też 12,8 GB pamięci wideo, jednak najpewniej jest to zaalokowana pojemność i realnie udostępniono jej 16 GB (nieoficjalna specyfikacja wskazuje na 16 GB pamięci GDDR6 256-bit).

Intel Arc Alchemist - DG2-512

Nowy model Intela w teście ogólnym uzyskał wynik 9017.52 Mpix/s, więc trochę wyższy względem modelu GeForce RTX 3070 Ti, czyli jednej z topowych propozycji Nvidii (ten oferuje jakieś 8369.51 Mpix/s - mówimy o różnicy na poziomie 7,7%).

ModelIntel Arc (DG2-512)Nvidia GeForce RTX 3070 Ti
Half-float GP35,093 Mpix/s36,510 Mpix/s
Single-float GP20,888 Mpix/s27,029 Mpix/s
Double-float GP1,000 Mpix/s594 Mpix/s
Quad-float GP109 Mpix/s22 Mpix/s

Warto jednak zaznaczyć, że składowe wyniku wypadają już… dosyć różnie. W niektórych testach prowadzi nowy Intel Arc, ale w niektórych lepszy okazuje się model Nvidia GeForce.

Ujawnione informacje wyglądają całkiem obiecująco, aczkolwiek sugerujemy podchodzić do nich z ograniczonym zaufaniem. Warto bowiem zauważyć, że wyniki z benchmarka SiSoftware dotyczą tylko testów syntetycznych (informujących o mocy obliczeniowej akceleratora). Jak będzie w grach? Tego jeszcze nie wiadomo, a właśnie to powinno nas najbardziej interesować.

Źródło: Intel, Twitter @ TUM_APISAK, VideoCardz, Moore's Law is Dead, foto: Cristiano Siqueira

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  topiq
  23
  Wszystko jak zwykle rozbije się o dostępność i cenę. Jak okaże się, że nadają się do kopania krypto, to żaden normalny użytkownik PC tych kart również nie zobaczy. Rynek krypto wchłonie wszystko, na czym się da kopać...
  • avatar
   zack24
   7
   Dawać to na rynek w dobrej cenie. Skoro można radka 6500 wsadzić na konia to i niebiescy niech zrobią dobry ruch dla społeczności graczy. A i niech nie potrafi kopać
   • avatar
    BariGT
    7
    Biorąc pod uwagę jak bardzo intel unika bezpośredniego porównania w prawdziwych aplikacjach to pewnie nie est tak kolorowo. Jakby mogli pokazac rzeczywistą przewagę nad 3070Ti to Z PEWNOŚCIĄ by to zrobili. No i oczywiście cena - u intela to tanio raczej nie będzie.
    • avatar
     kitamo
     3
     Wydajnosc i oplacalnosc zweryfikują i tak górnicy.
     • avatar
      Kapitan Nocz
      3
      Podwójna precyzja i poczwórna wygląda miażdżąco w porównaniu z Nvidią, czyżby zapowiadał się prawdziwy demon kopania kryptowalut ? :)
      • avatar
       losiaczek1
       2
       Wydawało mi się, że topowe karty to GeForce RTX 3090 lub ewentualnie RTX 3080 Ti. GeForce RTX 3070 Ti to raczej średni segment.
       • avatar
        biuro74
        2
        Ależ muszą giercować teraz w Intelu pracownicy. Codziennie na 8:00 zjawiają się w pracy, odpalają najnowsze gierki i testują, testują, a logi spływają do developerów, którzy tylko szukają, gdzie by co poprawić. Przedpremierowy raj pracowniczy ;-)
        • avatar
         Goldengecko
         2
         Wystarczy karta lepsza od Radeona 6500 XT i tańsza i już będzie Hit
         • avatar
          WIPI1979
          2
          No i SUPER!!! - powinno być z 5-ciu "graczy" produkujących karty graficzne.
          • avatar
           greglion
           1
           "tanie karty graficzne", "budżetowe" .... hahaha. Których nie ma xD
           • avatar
            bronek
            1
            To pierwsza karta tego producenta - nie spodziewałbym się cudów. Jak zawalczy z kartami dla ludu (3060) to będzie dobrze. Syntetyczne benchmarki to jedno, ale to że gra nam hula na jakiejś Nvidii czy AMD to lata pracy programistów gier którzy starają się wycisnąć ile się da z hardware. Kart Intela żaden twórca gier jeszcze na oczy nie widział. Na optymalizację gier pod te karty trzeba będzie pewnie zaczekać.
            • avatar
             gehaes
             0
             słaby sterownik jest w stanie ograniczyć dowolnego potwora, na razie intel nie umie w sterowniki do gpu. pewnie powołali jakiś zespół ale w tej branży doświadczenia nie da się nadrobić ilością
             • avatar
              PerfectDAY
              0
              Zapowiada się lepiej niż sądziłem, to może być faktycznie realna konkurecja dla zielonych i czerwonych. Nawet jeśli nie teraz w pełni, to w przyszłości z pewnością. Cena będzie kluczową sprawą jeśli chodzi o sukces tych kart...