HDD

Dyski HDD nadal popularne w serwerach - Toshiba zapowiada modele o pojemności ponad 20 TB

przeczytasz w 2 min.

Myśleliście, że tradycyjne dyski twarde odeszły do lamusa? Nic bardziej mylnego! Konstrukcje te z powodzeniem są wykorzystywane w serwerach.

Nośniki SSD powoli wypierają tradycyjne dyski HDD, ale, wbrew pozorom, takie konstrukcje nadal znajdują swoje zastosowanie. Firma Toshiba przedstawiła swoje plany związane z działem dysków twardych. Czego możemy się spodziewać w tej branży?

Dyski HDD nadal popularne w... serwerach

W odróżnieniu od komputerów i laptopów, gdzie coraz częściej możemy spotkać nośniki SSD, segment profesjonalny nadal wykorzystuje tradycyjne dyski twarde (HDD). Według firmy Toshiba, popyt na takie dyski nadal jest bardzo wysoki. Mało tego! W przypadku najpojemniejszych modeli jest on nawet rosnący.

Nie ma się jednak czemu dziwić. Ilość wytwarzanych danych rośnie w ogromnym tempie, więc serwery muszą nadążyć z ich pomieszczeniem. Receptą na ten problem są tradycyjne dyski HDD, które oferują większą pojemność od nośników SSD (przy zachowaniu akceptowalnej ceny).

HDD – branża będzie koncentrować się na serwerach

Jak można się domyślić, w takiej sytuacji producenci dysków HDD zaczną koncentrować się na modelach dla serwerów. Dobrze to obrazują plany Toshiby.

Toshiba - plany wydawnicze dysków hDD

W poprzednim roku finansowym modele konsumenckie stanowiły około 2/3, a profesjonalne około 1/3 sprzedaży. W przyszłym roku proporcje te się odwrócą – modele konsumenckie mają stanowić około 1/3, a profesjonalne już 2/3 sprzedaży (z czego ponad połowa będzie zaliczać się do konstrukcji o zwiększonej pojemności).

Toshiba - plany wydawnicze dysków HDD

Toshiba planuje też umocnić swoją pozycję wobec konkurencji. Według przedstawionych danych, producent chce zachować podobne udziały na rynku modeli konsumenckich (25%) i zwiększyć je w segmencie profesjonalnym – w przyszłym roku ma tutaj obejmować już ponad 20% rynku.

Najbliższe lata przyniosą jeszcze pojemniejsze dyski HDD

Aby branża się rozwijała, producenci planują konstruować jeszcze pojemniejsze dyski twarde. Coraz częściej będziemy mogli spotkać konstrukcje wypełnione helem – rozwiązanie to pozwala na zwiększenie liczby talerzy, ale wymaga bardziej skomplikowanej obudowy niż w tradycyjnych modelach wypełnionych powietrzem.

Toshiba - plany wydawnicze dysków HDD

Większą gęstość zapisu ma gwarantować ulepszona konstrukcja – w nowych modelach Toshiba zastosuje nawet z dziesięć talerzy oraz technologię SMR (Shingled Magnetic Recording). W przyszłym roku producent ma zaprezentować modele o pojemności 18 TB, w jeszcze kolejnym o pojemności 20 TB, a później będą to wersje o pojemności ponad 20 TB. Co warto wspomnieć, konkurencyjna firma Seagate chce takie dyski wypuścic jeszcze szybciej.

Widać zatem, że tradycyjne dyski twarde raczej nie znikną z rynku (a przynajmniej nie w najbliższym czasie). Tyle tylko, że głównie będą stosowane w segmencie profesjonalnym, gdzie dużą rolę odgrywa duża pojemność, a więc największy atut "twardzieli".

Źródło: Toshiba, ComputerBase

Warto zobaczyć również:

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  10
  NAS'y, rejestratory CCTV, lokalny backup, kompy HTPC, miejsce na bibliotekę Steam (i reszty) dla gier co nie specjalnie muszą się niewiadomo jak szybko ładować. W czasach gdzie 100GB gra nikogo nie dziwi, 64, czy 128GB karta w kamerze sportowej, tysiące zdjęć, stare dobre wirujące talerze jeszcze długo będą się trzymały.
  Zwłaszcza że w cenie SSD kupi się spokojnie dwa mechaniki które będą mogły działać w RAID1.
  • avatar
   rocznik70
   1
   @dariosex; czasem warto czegoś spróbować a nie bazowa tylko na opini internetowych "znawców" którzy też tylko powielają przeczytane dyrdymaly. A pisze to jako soba zajmująca się zawodowo sprzętem IT już od 27lat :)
   Wykorzystanie cykli ładowania/zapisu w dyskach SSD to problem całkowicie teoretyczny dla przeciętnego uzytkownika
   • avatar
    Dariosex
    -5
    Nie ufam SSd i ich nie uzywam poniewaz padaja jak muchy gdy tylko wyczerpia sie zapisywalne komorki! HDD to najlepsze z mozliwych rozwiazan. Nie dosc ze duzo tansze i pojemnosci sa gigantyczne to moga dzialac bez awarii nawet 100 lat!
    • avatar
     Hunter432119
     -6
     Dyski twarde się szybko psują i łatwo psują.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      z pojemnością dysków jest taki probmem, że im pojemność większa, tym bardziej z dyskiem trzeba się obchodzić jak z jajkiem.

      a w domu? nawet jeśli SSD zdominują komputery, to HDD i tak nadal będą większe i tańsze, i się świetnie spiszą (po nakręceniu świadomości) jako domowy nośnik do archiwizacji / backupu jak zwał tak zwał.

      są też oczywiście domowe rozwiązania typu NAS. problem w tym, że te rozwiązania nadal są dosyć drogie.