Ciekawostki

5 ciekawych tricków na wydajniejszy umysł

przeczytasz w 2 min.

Przypomnijcie sobie wasze ulubione filmy science-fiction - w wielu z nich pojawiały się nowoczesne technologie, które potrafiły znacząco zwiększyć moc mózgu głównego bohatera. Warto wiedzieć, że nie wszystkie z tych rozwiązań to w 100% fikcja.

Ludzki mózg to bardzo skomplikowana "maszyneria", a filmowi scenarzyści nie zawsze konsultują swoje pomysły z naukowcami.  Jednak część z filmowych i literackich wizji dzisiejsza nauka stara się powoli wprowadzić w życie. Oto pięć trików, które już niebawem mogą przynieść realne efekty.

1. Brak snu to więcej czasu na działanie

Zaobserwowane w: powieści „Hiszpańscy żebracy”
W życie wprowadzają: naukowcy DARPA (Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych)

Wyobraźcie sobie, ile czasu mielibyśmy, gdybyśmy nie musieli spać. Z tym problemem postanowiła się zmierzyć DARPA i w 2008 roku stworzyła narkotyki, które zmniejszają chęć człowieka na sen i nie powodują wzrostu zmęczenia. Jednak, by nie było zbyt różowo, musimy powiedzieć Wam, że długotrwałe zażywanie tego specyfiku może rozregulować nasz metabolizm i niekorzystnie zadziałać na nasze serce.

2. Zwiększanie poziomu inteligencji już przed narodzeniem

Zaobserwowane w: powieści „Nowy wspaniały świat”
W życie wprowadzają: genetycy i zwolennicy „Efektu Mozarta”

We wspomnianej powieści możemy zobaczyć świat, w którym ludzie są tworzeni w specjalnych tubach i dzieleni na różne kategorie zależnie od reprezentowanego poziomu inteligencji. Co prawda daleko nam do tak zaawansowanej technologii, jednak już teraz genetycy stosują różne metody mające dać rodzicom jak najbardziej inteligentne dziecko. Jedną z najpopularniejszych i najmniej inwazyjnych metod jest puszczanie w okresie ciąży muzyki klasycznej. Dziecko ją słyszy, a jego potencjał wzrasta.

3. Odzyskiwanie i dodawanie nowych wspomnień

Zaobserwowane w: filmie „Podłącz się”
W życie wprowadzają: naukowcy

W filmie „Podłącz się” mamy do czynienia z możliwością sprzedawania wspomnień i przekazywania ich innym ludziom. W naszym swiecie naukowcom udało się odkryć połączenie neuronowe, które odpowiada za przeżycia i doświadczenia. Naukowcy twierdzą, że już niebawem, by sobie coś „przypomnieć” będziemy musieli po prostu uruchomić na naszym telefonie odpowiednią aplikację.

4. Chipy odpowiadające za współpracę mózgu z komputerem

Zaobserwowane w: filmie „Fringe”
W życie wprowadzają: Naukowcy badający zjawisko snu.

Każdy, kto oglądał „Fringe” zna historię człowieka, któremu w mózgu zainstalowano układ scalony. Pierwotnie miał on pozwolić na kontrolę jego lunatykowania, ale ostatecznie stał się przyczyną zwiększonej agresji i ataków na inne osoby. Naukowcy uważają jednak stosowanie takich (sprawnych oczywiście) chipów za jak najbardziej możliwe, w końcu już używa się elektrod, które pobudzają organizm do określonego działania.

5. Leczenie upośledzenia

Zaobserwowane w: filmie „Kosiarz Umysłów”
W życie wprowadzają: naukowcy z MITu

W „Kosiarzu umysłów” lekarz używa wszelkich środków by podnieść inteligencję upośledzonego młodzieńca. Teraz wiemy, że tak naprawdę szukał on syndromu „słabego X”, który odpowiada za autyzm i inne upośledzenia. Naukowcy z MITu poznali go już tak dobrze, że umozliwienie eliminacji upośledzeń jest kwestią kilku lat.

A jakie Wy znacie sposoby zwiększenia możliwości naszego umysłu?

Źródło: lifehack.org

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bandyto3xx
  0
  Z czym wy do benchmarka ?
  • avatar
   piotrek84g
   0
   Ponoć korzystanie z telefonu komórkowego może pobudzać mózg. Źródła niestety nie podam, bo nie pamiętam. Chyba był to przedruk na WP lub Onet.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Niektore triki na umysl sa stare jak uprawa cannabis.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Zależy od tego co się rozumie przez możliwości ludzkiego umysłu

     ;)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      ''Limitless''

      narkotyk, który czyni Twój mózg niezwykle wydajnym i sprawia, że chłoniesz ogromną wiedzę. Narkotyk, który czyni cię nadzwyczaj skupionym, szybkim, sprawnym, a nawet atrakcyjnym. Narkotyk, dzięki któremu pokonujesz wszystkie ograniczenia.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       ja mam zajebisty mózg i jest gitarka
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Ja mam dobry sposób, rozpędź się i pierdolnij głową w ściane :D
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Od kilku miesięcy używam Komputera Kwantowego Q - moc umysłu rośnie TOTALNIE:)