Technologie i Firma

Właściciel strony nie odpowiada za treść komentarzy - orzeczenie Europejskiego Trybunału

przeczytasz w 1 min.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgui orzekł, że serwisy internetowe nie odpowiadają za komentarze czytelników

wyrok trybunału praw człowieka

Dobra wiadomość dla administratorów portali, na których zagnieździły się trolle. Właściciel serwisu internetowego nie może odpowiadać za treść komentarzy użytkowników – wynika z orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Obraźliwe sformułowania, nawoływanie do przemocy i wylewająca się z każdego znaku frustracja. To częsty obraz pod internetowymi wpisami. Im bardziej kontrowersyjny wpis, tym mniejsza szansa na rzeczową dyskusję, a większa na obrzucanie się błotem. Im żywsze emocje, tym łatwiej o przekroczenie granicy przyzwoitości, a nawet prawa. Kto w takim razie powinien ponieść konsekwencje za niepoprawną treść w komentarzu?

Odrobinę światła rzuca na to wtorkowe orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, o których poinformował portal WirtualneMedia.pl. Sprawa dotyczyła węgierskiego serwisu Index.hu. Nierzadkie na stronie, agresywne komentarze nie spodobały się jednej z firm zajmujących się obrotem nieruchomościami. Przedsiębiorstwo oskarżyło więc właścicieli serwisu o celowe wspieranie ataków. Najpierw sprawa trafiła do węgierskiego sądu, który stwierdził, że za treść komentarzy odpowiada serwis. Niezadowolony z wyroku Index.hu odwołał się do Trybunału.

Według Trybunału wyrok węgierskiego sądu był niesłuszny. Uzasadniając decyzję stwierdzono, że właściciel strony internetowej nie może być odpowiedzialny za niewłaściwe komentarze. Zwrócono także uwagę, że nieprzychylne firmie Index.hu komentarze nie zawierały mowy nienawiści, a ich opublikowanie mieściło się w normach wolności słowa w internecie.

„Wydany obecnie wyrok trybunału może być drogowskazem dla innych europejskich sądów orzekających w podobnych sprawach, nie określa jednak obowiązującej linii postępowania” – prognozują WirtualneMedia.pl.

Źródło: WirtualneMedia.pl, freeimages.com/Jason Morrison

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BluePandoraBox
  2
  może teraz moderacja przestanie się tak często wcinać :)
  • avatar
   Kenjiro
   0
   A gdzie jest opcja: - gdy są spamem, niezgodne z prawem i zbytnio marudzą?
   • avatar
    owatanka
    0
    Tylko komentarze mocno wulgarne powinny byc usowane albo lepiej powinny byc chowane tak aby kazdy mogl je tak czy siak zobaczyc po rozwinieciu ostrzezenia o usunieciu wpisu.

    Usowanie wpisow nie wygodnych czy banowanie uzytkownikow za linkowanie innych stron jest poprostu cenzura linkowanie stron to reklama tansza niz pozycjonowanie strony.
    • avatar
     oxygen3
     0
     Moderacja powinna być jak najbardziej. Usunięcia jakiejś treści może i chyba ma prawo domagać się osoba której bezpośrednio dana treść dotyczy? np. obraza, upublicznienie jakiś danych osobowych itp.
     • avatar
      BluePandoraBox
      0
      robi się kółko wzajemnej adoracji, prócz tego to są otwarte serwisy a nie zamknięte, więc swoboda pewna musi być oczywiście w granicach rozsądku
      lecz tutaj swobodę ma wyłącznie moderacja, w zależności od humorka czy nastroju, brak też w działaniu konsekwencji, widzimisię lub mi się nie widzi :P