Karty graficzne

Trzy karty Nvidia Fermi na początek?

przeczytasz w 1 min.

Pojawiły się informacje, że do końca roku 2009 Nvidia planuje wydać 3 karty oparte na architekturze Fermi. Pierwsza, o której Nvidia przekazywała wcześniejsze informacje, będzie highendową kartą na pojedynczym chipie, posiadająca 16 grup shaderów i łączną liczbę 512 rdzeni shaderów. Nazwijmy roboczo tę kartę Fermi GTX.

Podwójna karta naturalnie będzie posiadała 2 takie chipy i najprawdopodobniej nieco mniej niż 2x512 rdzeni shaderów, z tego prostego względu, że jej TDP będzie miał oscylować w okolicach 300W. Ciepło jest niebezpiecznym wrogiem półprzewodników, a w momencie gdy na karcie robionej nawet w 40nm procesie, znajduje się 3.1 miliardy tranzystorów robi się dość gorąco. Jeśli można by przydzielić nazwę temu urządzeniu nazywałoby się Fermi GX2.

Trzecia karta będzie czymś, co moglibyśmy nazwać Fermi GT. Będzie ukierunkowana na wydajność/cena i może być okrzyknięta nowym 8800GT. Nvidia spodziewa się największych wyników sprzedaży właśnie po tym modelu i widzi go jako głównego konkurenta Radeona 5850.

Tak powinno być w roku 2009, a przez pierwsze trzy miesiące roku 2010 powinniśmy spodziewać się wydania reszty kart Nvidia Fermi wspierających technologię Directx 11, włączając w nie karty "mainstreamowe". Grafiki dla notebooków na bazie Fermi pojawią się znacznie później - druga połowa 2010?

Źródło: Fudzilla

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Jak zwykle Fudzilla "stanęła' na wysokości zadania i podała jakże konkretne informacje oparte i jeszcze pewniejsze "fakty", skoro zapewniali miażdżącą przewagę nad radkami 5xxx, a tu teraz zakładają, że ich fermi "GT" będzie konkurentem dla 5850. Skoro miała być mega pzrewaga, to powinna połykac 5870, a dopiero stanowic konkurencje dla 5890;)
  Póki nie wyjdzie działająca karta i nie będzie testów, takie wróżenie z fuzzów;) można traktować na równi z bajkami;) lub przepowiadaniem pogody na wiosnę/lato 2010:).
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   jesli TDP bedzie wynosic 300W to ta karta nie znajdzie wielu klientow
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    jest "znajduje się 3.1 miliardy tranzystorów"

    powinno być "znajduje się 3.1 miliarda tranzystorów"

    jak poprawiać to juz na tip top :D

    hmm zmiknął mój poprzedni post o bilionach a szkoda bo wielu ludzi o tym zapomina że angielski bilion to polski miliard...
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     a ja tak trochę z innej beczki walnę. czytaliście już pogłoski o rv900 w Q3 2010??
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      powinnien tu byc zakaz wypisywania glupot z fudzilli.
      • avatar
       koziro
       0
       Jak nvidia pokazała atrapę Fermii, to pewnie będzie niewypał. Coś mi się zdaje, że nie pokażą wersji finalnej w tym roku, tylko przyszłym. Ja nie wierzę, w to że wszystkie NV będą mocniejsze od Radków, bo nie ma na razie na to żadnych dowodów. Może popracują, postarają się to będzie ;)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Ludzie! Skończcie już o tych "planach i nadziejach" NVIDIA. Może trzeba się będzie zwrócić do p. Wojtka Kiełta o zmianę nazwy działu z "Aktualności" na "Plotki I Domysły"? A "portalowi" Fudzilla już podziękujemy.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Wszystko fajnie tylko ,że nie fajnie. Chciałbym odpowiednika dla 5870 w konkurencyjnej cenie, a zamiast tego uraczą nas pewnie wydajniejszą kartą i sporo droższą oraz mniej wydajną a niewiele tańszą.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          tez sadze ze moze nie byc tych kart w tym roku.
          jesli jestes zwyklym niemaniakalnym klientem ktory sie waha to poczekalbys na nowe nvidie i zobaczyl czy jest wystarczajaco dobra w porownaniu do konkurencji. czyli nie kupilbys jeszcze ati.

          ale wodzeni za nos przez nvidie mozemy byc az do pewnego momentu w pierwszym kwartale 2010 (obym sie mylil, chce ich w tym roku :))
          podejrzany jest ten szum, plotki i pogloski, to moglaby byc taka mala dywersja marketingowa dywizji marketingowej firmy nvidia majaca na celu odwracanie uwagi od produktow konkurencji :)

          ciekawe co macie dla nas nvidio :)
          bring it on!
          • avatar
           CougarV6
           0
           Za każdym razem jak wchodzę na nowy news o Nv to mam nadzieję, że przeczytam coś konkretnego.
           Zaczyna mnie nudzić to wróżbiarstwo komentarzy i plotki z fudzilli.
           • avatar
            SoundsGreat
            0
            I właśnie tymi układami nVidia po raz kolejny zmiażdży ATi (tak, napisałem to po to, byście się wyżyli Radeoniarze :P)
            • avatar
             Koriolan
             0
             Ja mam dziwne wrażenie- być może mylne- że Nvidia musiała przesunąć premierę GT300 i jeszcze nad nimi popracować bo nowe Radeony okazały się mocniejsze niż przypuszczali.