• benchmark.pl
 • RTV
 • TVP zarabia coraz więcej - w planach nowy kanał i większy nacisk na Internet
RTV

TVP zarabia coraz więcej - w planach nowy kanał i większy nacisk na Internet

przeczytasz w 1 min.

1,52 miliarda złotych – tyle wyniosły przychody Telewizji Polskiej w 2014 roku. To o 2,2 proc. więcej niż w roku poprzednim.

TVP logo

1,52 miliarda złotych – tyle wyniosły przychody Telewizji Polskiej w 2014 roku. To o 2,2 proc. więcej niż w roku poprzednim. Prezes Juliusz Braun w rozmowie z serwisem WirtualneMedia przyznał także, że „udało się zrównoważyć budżet oraz odwrócić kilka negatywnych tendencji"

Na te 1,52 mld zł złożyły się przede wszystkim 902 mln zł wpływów z reklam i sponsoringu. Wpływ na 4,3-proc. poprawę miały przede wszystkim: zwiększenie liczby transmisji dużych imprez sportowych, ogólna poprawa sektora reklamy telewizyjnej oraz zwiększające się znaczenie kanałów tematycznych. Nie bez znaczenia jest też  436 mln zł z abonamentu RTV (aż o 54 proc. więcej niż w 2013 roku).

Czysty zysk w ubiegłym roku wyniósł natomiast 6,3 mln złotych. Juliusz Braun przyznał: „zysk nie jest wielki, ale nie spodziewaliśmy się wysokiego wyniku. Chodziło nam o zrównoważenie budżetu oraz wydatków programowych i inwestycyjnych”. Co warto podkreślić, był to pierwszy rok od dłuższego już czasu, który TVP zakończyła na plusie.

Według Juliusza Brauna (jak i według statystyk) TVP jest na dobrej drodze. Jakie są zatem plany na rok bieżący? Przede wszystkim kontynuowanie obecnej polityki, drobne zwolnienia oraz położenie większego nacisku na Internet. Telewizja Polska chce nie tylko zwiększyć przychody z reklam w sieci, ale też sprzedawać więcej licencji na emisję swoich formatów internetowym nadawcom. 

Telewizja Polska wystartuje również w konkursie na operatora ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). Jeśli wygra z Polskim Operatorem Telewizyjnym (spółka Polsatu i TVN), na MUX-8 znaleźć mają się między innymi TVP Kultura HD oraz zupełnie nowy kanał: TVP Dokument.

Źródło: WirtualneMedia, Broadband TV News

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  vegasnight9
  37
  To ktoś jeszcze ogląda telewizję ....
  • avatar
   Mac888
   10
   Aha!!!! Czyli jeśli wygrywam przetarg za 300 000, łączne koszty związane z jego realizacją to 250 000 to zarabiam 300 000 ?! Haha . "Dochody to przychody pomniejszone o koszty ich uzyskania." Zarabia się "na czysto", a TVP to Titanic ! Nie przepraszam Titanic jest na dnie, a TVP nadal tonie..... Max TV rządzi !!
   • avatar
    kombajn
    8
    Skoro mieli przychód 1,52 miliarda złotych a z bezczelnego rabowania obywatela (czyt. abonamentu) raptem 436 mln zł to należało by zlikwidować tą pańszczyznę i przestać udawać że TVP jest jakąś telewizją z misją - zwykła komercha. Ewentualnie skoro 902 mln zł pochodziły z reklam to przy przychodzie 1,52 mld można by zrezygnować z reklam, potraktować tą misje poważnie i zapisać w ustawie że TVP jest organizacją dobra publicznego non profit i w tedy może ludzie chcieli by płacić abonament jak w TV było by coś innego poza durnymi telenowelami itp.
    • avatar
     marcin1ja1
     8
     Reklamy to już nawet przebijają te z TVNu i Polsatu. Ostatnio jak wydarła się reklama po Familiadzie to myślałem, że dziadek usiadł na pilocie i włączył maksymalną głośność. Widać program (tzw. misja TVP) skierowany jest do starszych przygłuchych osób. Nie ważne co leci, ważne aby dobrze słyszeli reklamy. Ewentualnie przy tak nudnej ramówce obudzili się z drzemki.
     • avatar
      KMyL13
      3
      Wow- taki moloch jak TVP, który ma "misję", jest wspierany przez rząd itp. i w poprzednim roku wypracował zysk na poziomie prawie 6,5 miliona?
      Ma ktoś wyniki Polsatu, albo TVN? Tak dla porównania.

      Ja zdania dalej nie zmieniłem- "Droga" TVP, umrzyj.
      • avatar
       Franki1980
       2
       Podstawa zysków TV to reklamy, a ponieważ TVP nie stosuje ich jako przerywników to mniej zarabia. Emituje "dziwne" programy czy filmy bo ma "misję" więc też tym pod sobą kopie dołek. Poza tym jako TV publiczna musi inwestować w produkcje nieprzynoszące zysku takie jak filmy dokumentalne czy reportaże itp o których się nie dowiadujemy albo omijamy obejrzenie ich w TVP bo są nudne a mają wartość historyczną.
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        ja oglądam tvp tylko w internecie, za darmo i bez reklam, na ich stronie. Sa reklamy ale adblock mi wszystko elegancko blokuje. Publicystyka mi sie calkiem podoba.
        • avatar
         BariGT
         1
         Dziwny news. Wszystko co jest w telewizji jest "do dostania" w necie - w czasie kiedy JA chce i bez reklam.
         Bez kitu - oglądanie TV to w 20-30% pranie mózgu debilnymi reklamami.
         • avatar
          Vieworld
          1
          Jak widze ze z abonamentu wpadło prawie 50% więcej (~150mln) a całkowite przychody wyniosły o 2% więcej czyli ~33mln to z proste rachunku są na plusie dzięki ABONENTOWI bez tego wzrostu mieliby same straty...

          Jak może mówić o zrównoważeniu wyników i zmianie polityki firmy skoro wszystko to im się udało tylko dzięki abonamentowi.. gdyby nie tak duży wpływ to wszystkie ich wyliczenia wzięłyby łeb a czysta strata wyniosłaby ponad 100.000.000 PLN..
          • avatar
           PIRAT_PL
           0
           To dobrze że TVP się dobrze wiedzie.
           Osobiście telewizje oglądam sporadycznie na zasadzie że ktoś mnie zawoła "bo coś fajnego leci" albo siedzę u kogoś i telewizor po prostu włączony.
           Osobiście oglądam anime i bajki czasami filmy, jakby telewizji nie było osobiście wiele bym na tym nie stracił bo mam telewizor w pokoju a od listopada 2014 jakoś nie chce mi się kabla antenowego tam podpiąć :D
           • avatar
            pikolo000
            0
            powiem tak!!! Ktoś ma w TVP głowę na karku i wie że za parę lat telewizja w tradycyjnym słowie tego znaczenia zmieni się wszystko wchłonie Internet i treści na żądanie a nie ma co mówić TVP do tego się przygotowuje (telewizja hybrydowa i coraz większe znaczenie portalu TVP na którym już można znaleźć świetne pozycje). Tylko po co ten abonament???
            • avatar
             Kropeczka
             0
             Taaaa ?

             To gdzie obejrzę legalnie pełnometrażowy film fabularny zachodniej produkcji - za darmo - podkreślam za darmo i legalnie w necie ???

             Gdzie ???
             • avatar
              Hello
              0
              "Telewizja Polska wystartuje również w konkursie na operatora ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). Jeśli wygra z Polskim Operatorem Telewizyjnym (spółka Polsatu i TVN), na MUX-8 znaleźć mają się między innymi TVP Kultura HD oraz zupełnie nowy kanał: TVP Dokument."

              Przepraszam ale czy WYGRA czy NIE WYGRA konkursu na operatora to TVP ma zgodnie z decyzją KKRiT i UKE gwarantowane 3 miejsca SD lub 1 SD i 1HD na mux8.

              Nadawcy komercyjni (co NIE wyklucza TVP, oni też jak z 'TVP ABC' będą brać udział w konkursie (niezależnym od operatora - to KKRiT a nie operator decyduje co będzie nadawane na mux8) i złapać miejsce jak nikt nie zaproponuje nic lepszego) będą brali udział na 4 pozostałe sloty SD (bo na mux8 jest ich w sumie 7).