Telewizory

Twój mózg oglądałby w Ultra HD

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
63 komentarze Dyskutuj z nami

Z badań brytyjskiego instytutu Mindlab International wynika, że doznania podczas oglądania treści w Ultra HD są dużo większe niż w przypadku Full HD.

UHD TV mózg

Oglądanie telewizji w Ultra HD jest o 38 proc. bardziej absorbujące niż ma to miejsce w przypadku Full HD. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjski instytut Mindlab International.

Badania neuropsychologiczne „Screen Sensation: The Ultra HD Effect” miały na celu sprawdzenie, jak obraz w rozdzielczości Ultra HD wpływa na ciało i mózg człowieka oraz porównanie tych wyników z reakcjami fizjologicznymi w przypadku obrazu Full HD. Badani w wieku od 18 do 65 lat zostali poddani EEG (elektroencefalografia – analiza czynności mózgu), badaniu EDA (reakcja elektrodermalna) oraz pomiarowi tętna. Naukowcy prezentowali im filmy z platformy Netflix i mecze europejskiej ligi piłki nożnej na telewizorach Ultra HD i Full HD firmy Samsung (lecz na czas badań logo marki było zakryte). 

UHD TV test

Okazało się, że treści oglądane w Ultra HD są o 38 proc. bardziej absorbujące niż w Full HD. Dlaczego? Według naukowców odpowiada za to połączenie zwiększonej motywacji dążeniowej, przetwarzania wzrokowego i wskaźnika beta (aktywne myślenie lub koncentracja). Poziom immersji („zanurzenia” w akcji) najbardziej wzrastał podczas dynamicznych scen oraz wspomnianych wcześniej meczów (dzięki możliwości dokładniejszego śledzenia akcji na boisku).

„Bez względu na to, czy mówimy o światowych imprezach sportowych, ulubionych serialach czy kasowych filmach, chcemy mieć dostęp do różnorodnej oferty telewizji premium na większych i jaśniejszych ekranach o większej rozdzielczości. (…) Przeprowadzone badanie podkreśla zalety oglądania materiałów z oferty premium na zaawansowanych technologicznie telewizorach” – powiedział Michael Zoeller, Vice President, European Head of Visual Display w firmie Samsung.

Źródło: Samsung

Komentarze

63
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  26
  Nie wiem ile linii mialy dawne PAL i SECAM ale "Czterech pancernych" tudziez "Czarne chmury" ogladalo sie z zapartym tchem. Najpierw tresc, a potem rozdzielczosc, jak dla mnie.
 • avatar
  BluePandoraBox
  24
  to w 8k będzie trzeba widza ciągnikiem odciągać od TV jak się zanurzy w treści o 78% :P
  ale głupoty
 • avatar
  dolph
  22
  No tak... 4K i treści typu farmazony Lisa albo rolnik szuka żony...

 • avatar
  kitamo
  10
  Kiolejne badania wykonane przez instytut ktory nic konkretnego nie zbadal jak dotąd.
  Widac ze badania sponsorowane bo telewizory 4k nie idą, a więc trzeba troszke podkolorować :)

  Zobaczcie w necie co oni badają - sama komercja.

  jestem przekonany ze jak bym dobrze zapłacił to zbadali by wpływ księżyca na dorożkarza w średniowieczu.

  Co za bełkot
 • avatar
  Satanski
  4
  Czyli co, oglądając odcinek durnej opery mydlanej w 4k, mózg widza zmęczy się o 38% bardziej? Toż już w ogóle do niczego się potem nie nada.
 • avatar
  AkaRyupl
  4
  Doznania? Oczywistym będzie, że mózg będzie bardziej pracował przy TV 4K o takiej samej przekątnej jak TV fHD, ale nie dla tego, że jest większa immersja, tylko dla tego, że obraz ma większą rozdzielczość i jest więcej danych do przeanalizowania. Przy takiej odległości od ekranu jak pokazane na filmiku to też oczy będą się bardziej męczyć etc. - ja bym raczej już po 5 minutach uciekał stamtąd z bólem oczu.
  Druga sprawa - jeżeli tak wyglądały pary badanych jak na filmiku, to powiem jedno - mózg kobiety i mężczyzny inaczej trochę działa, ludzie mają inne zainteresowania etc. By to było w miarę prawdziwe trzeba by dobrać pary o tych samych zainteresowaniach i tej samej płci. W skrócie te badania o kant szafki można rozwalić i się co najwyżej pośmiać z papki marketingowej.
 • avatar
  Marucins
  3
  Świetne robienie klientom wody z resztek mózgu.
  Pędzę po TV/Monitor 4K.
  Wyjątkowo od Samsunga! ;)
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Badanie sponsorowane!!!
 • avatar
  darkowal
  2
  Mój mózg widzi absorbujące doznania w VR
 • avatar
  bendyz
  2
  Źródło: Samsung

  Tyle w temacie
 • avatar
  Konto usunięte
  -5
  Ja zauważyłem, że w 4K to sama jakość obrazu angażuje bardzo w odbiór i mogę oglądać nawet zupełne bzdury typu demka 4K, a mimo to wciąga :). Pojawia się takie odczucie obserwowania rzeczywistego świata, a miałem też wrażenie, że oczy odpoczywały mając przed sobą tak klarowny obraz (gdzie po prostu są detale i umysł nie musi sobie zgadywać co to jest)

  1080p to był dobry standard w porównaniu do DVD, ale jednak mimo wszystko wciąż gdy się przypatrzyłem, to dostrzegałem te minimalne rozmazanie obrazu oraz mniejszą klarowność kolorów, i to psuło całe wrażenie.
 • avatar
  pawlito011
  0
  A podobno jak się tv nie wymieni co rok to powoduje raka. Potwierdzone info :P
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Haha! Świetne zdjęcie, skondensowany artykuł.