Ciekawostki

Jak rozpoznać cenę drogiego SMSa? - UKE pokazuje prostą metodę

przeczytasz w 2 min.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) pokazuje w jaki sposób rozpoznać cenę kosztownych SMS-ów na numery premium rate.

uke porady jak rozpoznać cenę koszty sms premium rate

Wiele osób z pewnością spotkało się z możliwością wzięcia udziału w SMS-owych konkursach czy też loteriach. Niestety nie każdy wie, ile taka decyzja może go kosztować, gdyż często organizatorzy takich akcji zapominają lub niekiedy umyślnie nie informują użytkowników o cenach wysyłanych wiadomości SMS. Jak się okazuje, tutaj z pomocą przychodzi Urząd Komunikacji Elektronicznej, który postanowił objaśnić, jak samodzielnie i w prosty sposób sprawdzić ile będzie kosztowało wysłanie SMS-a na konkretny numer premium rate.

Zmorą wielu użytkowników telefonów, bardzo często są liczne, niekiedy nachalne propozycje i zachęty do wysyłania wiadomości tekstowych SMS, celem wzięcia udziału w różnego rodzaju akcjach. Problemem jednak bardzo często jest cena takiego SMS-a, która niekiedy potrafi się wahać od złotówki z podatkiem od wartości dodanej (VAT) do nawet kilkudziesięciu złotych. Nie byłoby problemu, gdyby każdy wysyłając SMS-a, wiedział ile za niego zapłaci, niestety nie zawsze tak jest.

Numery, na które wysyłamy wiadomość SMS, chcąc wziąć udział w konkursach lub loteriach, to zazwyczaj numery typu premium rate, a więc o podwyższonej opłacie. Jak więc rozpoznać ile zapłacimy za wysłanie SMS-a pod taki numer, jeżeli organizator konkursu nie poinformował nas o tym? Jak się okazuje, jest na to bardzo prosty sposób. Otóż wyróżniamy dwa rodzaje numerów, pierwsza grupa to numery zaczynające się od cyfry 7, druga zaś cyfrą 9.

W przypadku numerów zaczynających się od cyfry 7 cena wiadomości wynosi mniej niż 10 złotych. W praktyce dokładną cenę poznamy odczytując drugą cyfrę takiego numeru. Dla przykładu wysyłając SMS-a na numer zaczynający się od 71XX – zapłacimy 1 zł plus VAT, w przypadku zaś numeru 72XX – będzie to kwota 2 zł plus VAT itd.

W przypadku drugiej grupy numerów zaczynających się tym razem od cyfry 9 koszty mogą być znacznie większe i sięgać kilkudziesięciu złotych. Cenę takiego SMS-a sprawdzimy, odczytując drugą i trzecią cyfrę numeru. Dla przykładu wysyłając SMS-a na numer zaczynający się od 925XX -  zapłacimy 25 zł plus VAT, w przypadku numeru 930XX – będzie to 30 zł plus VAT.


Warto dodać, że ustawa z dnia 16 lipca 2004 roku – Prawo telekomunikacyjne, nakłada na operatorów publicznych usług telekomunikacyjnych, na żądanie abonenta obowiązek nieodpłatnego określenia progu kwotowego dla każdego okresu rozliczeniowego, po którego przekroczeniu usługodawca jest zobowiązany do poinformowania abonenta o przekroczeniu progu lub po wcześniejszym żądaniu abonenta, zablokowania możliwości wykonywania połączeń na numery o podwyższonej opłacie. Usługodawca jest ponadto zobowiązany do nieodpłatnego blokowania wszystkich lub wybranych połączeń na numery o podwyższonej opłacie, o ile abonent złoży takie żądanie.

Źródło: UKE

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kubencjusz
  40
  Nie, dopiero przyszło im do głowy żeby to rozpowszechnić.
  • avatar
   usuniety_ea0769b7b0c8
   21
   O Boże ._. Dopiero UKE o tym się dowiedziało?
   • avatar
    mgkiler
    11
    Jeżeli nie chcesz dostawać kolejnych SMSów z naszą propozycją wyślij SMS wpisując w treści "NIE". (koszt wysyłki 250zł)
    • avatar
     Tomek Wilczyński
     1
     Rozwiązałem poprawnie zagadkę na końcu filmiku :D
     • avatar
      carbo888
      -4
      ciekawe, złodzieje informują jak unikać złodzieji, cóż za pradoks
      • avatar
       szramabdg
       -31
       Niech pracownicy UKE zmienią narkotyki.. serio. Marnują pieniądze na pokazanie czegoś, co wszyscy wiedzą od wielu lat.
       • avatar
        michael85
        0
        Szkoda że polskie prawo za nieinformowanie o cenie smsów nie przewiduje kilku lat odsiadki... ale tak nadal rodzą się bogacze. Oszustwem i manipulacja tak jak szef Amber Gold.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Przeszedłem z Heyah do Virgin Mobile i żadnych już smsów z durnymi konkursami nie dostaję! Złodzieje z Heyah wcześniej to 3,4 razy dziennie mi jakiś syf wysyłali! Parę razy się nawet zdarzało że w nocy budziła mnie wiadomość typu ślij smsa na numer xxx aby pobrać jakąś badziewną tapetę za 2 zł z vat.
         • avatar
          Kropeczka
          0
          Nie chcesz dostawać takich sms ?
          Nigdy nie wysyłaj ze swojego n-ru ani jednego sms na konkurs.
          Wystarczy jeden i numer ląduje w bazie...

          I nie raz tylko zmiana numeru jest ratunkiem..