Technika wojskowa

To się nazywa precyzyjne uderzenie – ukraiński dron kamikadze niszczy rosyjską wieżę

przeczytasz w 2 min.

Konflikt na Ukrainie stał się polem walki dla nowoczesnego rodzaju uzbrojenia. Świetnie sprawdzają się tutaj drony kamikadze, dzięki którym można razić strategiczne obiekty przeciwnika – ostatnio w sieci pojawiło się nagranie, na którym zniszczono wieżę obserwacyjną.

Drony kamikadze (nazywane także amunicją krążącą) to bezzałogowe statki powietrzne, które mają jedno podstawowe zadanie - zniszczyć wrogi obiekt. Sprzęt świetnie sprawdza się do rażenia piechoty, pojazdów czy budynków.

Dron kamikadze w akcji - Ukraińcy zniszczyli rosyjską wieżę telewizyjną

W sieci pojawiło się nagranie, na którym ukraiński dron kamikadze niszczy rosyjską wieżę telewizyjną w rejonie Biełgorod w Rosji (nie chodzi o słynną Belgorod TV Tower, tylko o mniejszą konstrukcję zaraz przy granicy z Ukrainą - nieopodal wioski Oleksandrivka w obwodezie sumskim).

Na nagraniu można zauważyć niedużą eksplozję przy jednej z podstaw wieży - to właśnie w tym momencie miało nastąpić uderzenia drona kamikadze (chociaż na nagraniu go nie widać). Kilka sekund później konstrukcja się przechyla i przewraca.

Dlaczego wieża telewizyjna stała się obiektem ataku? Okazuje się, że wcale nie chodzi o odcięcie mieszkańców od rządowej propagandy.

Źródło podaje, że obiekt miał być wykorzystywany jako stanowisko obserwacyjne – jego zniszczenie utrudni siłom Federacji Rosyjskiej planowanie ataków na terytorium Ukrainy i ewentualne wykrycie kontrofensywy.

Pojawiają się jednak głosy, że mogła być to rosyjska prowokacja. W tajemnicy przeprowadzono kontrolowane wyburzenie za pomocą plastycznego ładunku wybuchowego (taki scenariusz potwierdzałby m.in. brak widocznego drona na nagraniu), ale na potrzeby propagandy operacja zostanie zakwalifikowana jako atak sił ukraińskich na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Źródło: Wikipedia, The Sun, Twitter @ OSINTtechnical, Twitter @ Chuck Pfarrer

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pablo11
  4
  Czy to aby na pewno była wieża telewizyjna ? Film jest słabej jakości, ale nie widać na nim raczej charakterystycznych dla wież telewizyjnych anten. Za to obok widać coś, co teoretycznie mogłoby się wydawać panelami fotowoltaicznymi... Ale panele fotowoltaiczne w Rosji i do tego ustawione pionowo ? Ta wieża wygląda ewidentnie na jeden z elementów jakiegoś radaru.
  • avatar
   Sauvage
   4
   kontrolowane wyburzenie a przez przypadek dron to filmował ??
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    "The Sun"... i wszystko jasne. Dla nich nawet ptak srajacy nagle sie obroci w "dron odpalil rakiete"

    Witaj!

    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

    Połącz konto już teraz.

    Zaloguj przez 1Login