SSD

ULLtraDIMM: wydajne dyski SSD podłączane do banków DDR3 - rewolucja dla serwerów

przeczytasz w 2 min.

Dyski podłączane są do banków pamięci DDR3 RDIMM i omijają wszelkiego rodzaju kontrolery, przez co oferują nawet 1000 razy krótszy czas dostępu.

SMART Storage Systems ULLtraDIMM dysk zdjęcie

Nie od dziś wiadomo, że półprzewodnikowe dyski SSD mogą zaoferować zdecydowanie wyższą wydajność niż tradycyjne, talerzowe dyski HDD. Nie każdy jednak wie, że ich potencjał jest ograniczany przez architekturę obecnych komputerów – niezależnie czy mamy do czynienia z nośnikami komunikującymi się przez interfejs SATA, czy też oferujący większą przepustowość PCI-Express, to i tak na drodze pomiędzy danymi a procesorem i pamięcią RAM stoją kontrolery wejścia/wyjścia (zintegrowane w chipsecie lub samym procesorze).

Firmy SMART Storage Systems i Diablo Technologies znalazły jednak rozwiązanie tego problemu i opracowały nową generację półprzewodnikowych dysków SSD – według założeń powinna ona znaleźć zastosowanie w Cloud Computingu, przy przetwarzaniu dużych ilości danych, a także w branżach HFT (High Frequency Trading) i VDI (Virtual Desktop Infrastructure).

Mowa tutaj o urządzeniu ULLtraDIMM, które najprościej można nazwać dyskami SSD komunikującymi się za pomocą interfejsu dla pamięci RAM, a więc omijającymi kontrolery wejścia/wyjścia. Sami producenci określają to rozwiązanie jako ULL (Ultra Low Latency) SSD, a więc dysk półprzewodnikowy o niskim czasie opóźnienia – wszystko dzięki zastosowaniu technologii MCS (Memory Channel Storage).

Tak też jest w rzeczywistości, bowiem jego czas reakcji wynosi mniej niż 5 mikrosekund przy zapisie i 150 mikroskund przy odczycie danych. Dla porównania, tradycyjne dyski SSD charakteryzują się czasem reakcji na poziomie kilku – kilkunastu milisekund. Różnica jest więc ogromna.

SMART Storage Systems ULLtraDIMM dysk

To jednak nie koniec rewelacji, bowiem ULLtraDIMM charakteryzuje się również bardzo wysoką wydajnością – dla pojedynczego modułu sekwencyjne transfery danych wynoszą do 760 MB/s podczas zapisu danych i 1000 MB/s podczas ich odczytu, natomiast liczba operacji wejścia/wyjścia na sekundę sięga 65 000 IOPS przy losowym zapisie i 100 000 IOPS przy losowym odczycie próbki o wadze 4 KB. Mało?

W takim razie w danym komputerze lub serwerze można połączyć 2, 10 lub nawet... 100 takich nośników (w zależności ile dostępnych jest banków pamięci), a wydajność takiej „macierzy” będzie się skalować proporcjonalnie do liczby zastosowanych modułów. Niestety wraz z wydajnością rosną również opóźnienia.

SMART Storage Systems ULLtraDIMM dysk wydajność wykres

ULLtraDIMM komunikuje się za pomocą interfejsu dla pamięci DDR3 RDIMM i dostępny jest w wersjach o pojemności 200 GB (TX93E40200GG7101) i 400 GB (TX93E40400GG7101). Na niewielkiej płytce drukowanej umieszczono 19-nanometrowe kości pamięci MLC NAND z niewielkimi radiatorami – całość jest zasilana za pomocą napięć 1,35 V i 5 V.

Nad bezpieczeństwem danych czuwają technologie F.R.A.M.E. (Flexible Redundant Array of Memory Elements) i DataGuard, natomiast od możliwych skutków zaniku zasilania chroni technologia EverGuard: Backup Power Circuitry. Producent deklaruje, że wytrzymałość nośników pozwala na codzienne zapisywanie 10-krotności ich pojemności przez okres 5 lat (tyle też trwa udzielana na nie gwarancja).

Specyfikacja dysków SMART Storage Systems ULLtraDIMM:

 • interfejs: DDR3 RDIMM
 • pojemność 200 GB, 400 GB
 • czas dostępu: < 5 µs (zapis), 100 µs (odczyt)
 • transfer danych: 760 MB/s (zapis), 1000 MB/s (odczyt)
 • liczba operacji wej/wyj na sekundę: 63 000 IOPS (zapis), 100 000 IOPS (odczyt)
 • napięcia zasilające 1,35 V, 5 V
 • wymiary: 133,3 x 50 x 8,5 mm
 • zakres temperatur pracy: 0 - 70 stopni Celsjusza
 • zastosowane technologie: FlashGuard, F.R.A.M.E., EverGuard, DataGuard

Producent jeszcze nie ujawnił daty premiery oraz ewentualnej ceny nowoczesnych dysków – pierwsze próbki jednak już są wysyłane do partnerów. Poniżej możecie zobaczyć dwie interesujące prezentacje dysków ULLtraDIMM.

Źródło: SMART Storage Systems

Komentarze

77
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Rocik
  28
  No, to jest krok do przodu, no ale niestety cena pewnie będzie równie duża.
  • avatar
   rebep
   5
   Jeżeli cena byłaby 1,5 lub 2 krotnością analogicznej pojemności dysku ssd to będzie to do przyjęcia. Jednak jak znam życie to wywindują ją do granic możliwości, żeby szybko się zwróciły koszty. Szary człowiek nie był, nie jest i nigdy nie będzie celem do którego trafiają nowości - oprócz chińskich kopii jakiejś tandety.
   • avatar
    Konto usunięte
    4
    No OK, pmysł dobry, jakiś krok do przodu w SSDkach ,ale no za 200 GB pewnie trzeba będzie zapłacić ze 2000 zł. To już się bardziej opłaca złączyć w RAID 0 2 dobre dyski SSD np.: Kingston HyperX ,Corsair Neutron GTX, OCZ Vertex 4/Vector i będzie podobnie z prędkościami. Albo kupić jakiś SSD na PCI-E typu OCZ RevoDrive (czy jakoś tak) lub Asus ROG RAIDR :)
    • avatar
     vilku664
     2
     Niech to tylko wprowadzą do użytku dla przeciętnego Kowalskiego, to będzie przełom.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Wolę klasyczne ale sprawdzone rozwiązania. W cenie 80GB SSD mam 2 albo 3TB HDD. I co wybieram? Oczywiście że HDD. Poza tym większa żywotność. Optyki do lamusa? I co jeszcze. Ja w dzisiejszych czasach używam FDD.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       lobby promujące sata i normalne dyski ssd to zablokuje.
       • avatar
        Mistic92
        -1
        Uf, dobrze mieć 8 slotów na ram :D
        • avatar
         Konto usunięte
         -1
         Od razu na wstępie, muszę napisać, że moje komentarze nie mają na celu obrażenie nikogo, a jeżeli ktoś poczuje się obrażony to przepraszam ;)

         Poruszyłeś dość ważną kwestię, która zahacza o różnego typu nauki, m.in. psychologia, neurologia, manipulacja itp. Dlatego może dostanę bana za to, że nie piszę na temat poniżej, ale muszę to napisać, aby ktoś zrozumiał dlaczego reaguję na następujące zdanie: "to nie jest produkt dla domowych rozwiązań wiec cena nie ma znaczenia [...]".

         Po części masz rację, ale od razu pisanie/mówienie/informowanie, że to nie jest dla domowych rozwiązań od razu podświadomie nakazuje nam, że cena ma prawo iść w górę. Teraz proszę abyś wyszedł ze schematu jakim człowiek podąża, a zachowywał się jak dziecko, tylko przez moment. Czemu? Bo od kiedy chodzimy do szkoły powoli uczy się nas podstaw ekonomii, wmawia się nam, że to jest dobrze, że w biznesie nie ma moralności i takie tam, tak samo jest w przypadku ekonomii. To tak jakby ktoś powiedział, że najszybszy samochód na świecie, ultra design, nawet może unieść się w powietrzu, jest dla osób homoseksualnych to idąc twoim tokiem rozumowania, byś powiedział: "no fajny samochód, ale on nie jest dla osób heteroseksualnych więc cena nie ma znaczenia". Tym samym skazujemy siebie na to, że technologia przemknie nam koło nosa. Reasumując, wywnioskuj więc, dlaczego ta technologia nie nadaje się do zastosowań domowych? Przecież serwer nie jest tak uniwersalny jak komputer domowy, który ...
         • avatar
          szymon1051
          -1
          Czyli co to jest, bo się zgubiłem :)? Ramy służą to przechowywania danych które aplikacja będzie zaraz potrzebować, a na dysku zapisuje się dane na stałe (w tym sensie że jak wyłączymy komputer to dalej zostają). czyli to są ramy o dużej pojemnościach dla serwerów których aplikacje cały czas działają i potrzebują dużo pamięci tymczasowej?
          • avatar
           Kenjiro
           0
           Teoretycznie rozwiązanie jest ok, zobaczymy jak z praktyką.
           W tej chwili praktyka jest taka:
           - przestaje się korzystać z wielkich i prądożernych serwerów z wieloma slotami RAM
           - idzie w kierunku małych, dość niewydajnych, ale lepszych w perf/wat i perf/price, które skaluje się w bardzo duże farmy - takie serwery z założenia mają mało slotów RAM
           - stosuje się coraz więcej zewnętrznych macierzy dyskowych, które z założenia nie mają slotów RAM

           Oczywiście można sobie wyobrazić rozwiązania, które będą:
           - ogromnym serwerem z wieloma slotami
           - z możliwością wymiany dysków online (w trakcie pracy)
           ale w zasadzie takie cechy definiują sprzęty na poziomie superkomputerów.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            A co z trwaloscia takiego rozwiazania? Przeciez to z powodu nizszej zywotnosci dyski SSD nie sa zalecane do obslugi pliku wymiany. Czy uzywanie SSD jako RAM nie wplynie aby negatywnie na niezawodnosc?
            • avatar
             saha8
             0
             Tylko jaka płyta główna będzie pasowała pod taką pamięć.
             Druga sprawa czy pamięć ta będzie można wykorzystać jako pamięć RAM dla aplikacji.
             Zwiększanie przestrzeni dyskowej jest relatywnie proste, zwiększanie RAM'u już nie
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Za nowości i "rewolucje" się płaci - prawda stara jak Świat
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Autor nie uważał na matematyce na lekcji o funkcjach liniowych. Wydajność nie rośnie liniowo, jak widać z resztą z krzywej na wykresie; nie jest ona linią prostą.