Telewizory

Logo i standard Ultra HD przyjęte przez producentów TV

przeczytasz w 1 min.

Samsung, LG, Sony, Panasonic i Philips będą oznaczać swoje telewizory spełniające warunki standardu Ultra HD.

Ultra HD logo

Jeśli kupując telewizor zobaczycie na nim znaczek taki jak powyżej, nie bądźcie zdziwieni. Czołowi producenci oficjalnie przyjęli bowiem europejskie logo Ultra HD, będące potwierdzeniem spełnienia przez urządzenie minimalnych wymagań tego standardu.

Europejski standard Ultra HD został zdefiniowany przez DigitalEurope – organizację, która wcześniej zatwierdzała też HD ready, HD TV, HD ready 1080p oraz HD TV 1080p.

Czołowi producenci telewizorów przyjęli europejskie logo i standard Ultra HD – mowa tu o najważniejszej piątce, a więc firmach Samsung, LG, Sony, PanasonicPhilips (TP Vision). Pozostali jeszcze nie potwierdzili swojego poparcia, ale poprzednie standardy były przyjmowane przez 200 różnych firm.

Jakie zatem warunki będą musiały spełnić telewizory, aby mogły zostać odznaczone europejskim logiem Ultra HD? 

 • Rozdzielczość: minimum 3840 x 2160 pikseli, przy formacie 16:9
 • Kolory: minimum 8-bit, zgodność ze standardem Rec.709
 • Przetwarzanie sygnału: możliwość przetworzenia 4K w 60 Hz, bez konwersji stratnej
 • Gniazda: przynajmniej jedno HDMI 2.0 z HDCP 2.2
 • Dźwięk: co najmniej PCM Stereo

Źródło: FlatPanelsHD

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DarioX7
  13
  W końcu.
  • avatar
   Konto usunięte
   7
   Ciekawe co będzie z 8k? Pewnie Ultra Turbo HD.
   • avatar
    AndreoKomp
    4
    Mnie by bardziej interesował warunek co do rozdzielczości obrazu ruchomego. Co z tego, że TV będzie miał rozdzielczość obrazu statycznego 3840x2160, jak obraz ruchomy nawet nie osiągnie Full HD.
    Zgodność ze standardem Rec.709 powinna być tylko wtedy spełniona, kiedy TV potrafi w tym zakresie kolorów, wyświetlać obraz w 100% prawidłowo. Niestety TV LCD nawet podstawowego koloru nie potrafią wyświetlić prawidłowo na całej powierzchni ekranu, a co mówić o standardzie Rec.709.
    Osobiście uważam tworzenie takich standardów za bez sensowne. Zrobione tylko po to, żeby mieć czym reklamować nowe telewizory.
    • avatar
     zielony888
     0
     A teraz na takich cienkich ramkach będzie miejsce na umieszczenie tego logo? Grono pierwszych użytkowników pokazuje, że Philips radzi sobie coraz lepiej i nadal należy do grup producentów, którzy decydują o standardach. :)