Ciekawostki

Trzęsienie ziemi w branży technologicznej. Upadł jeden z dużych banków w USA

przeczytasz w 1 min.

Informacja o upadku Silicon Valley Bank może okazać się trzęsieniem ziemi nie tylko w sektorze finansowym, ale też w branży technologicznej – to jeden z największych banków w USA, który finansował sporo startupów technologicznych i obsługiwał depozyty giełd kryptowalut.

Końcówka ubiegłego tygodnia była bardzo trudna dla branży finansowej. W piątek gruchnęła informacja o upadku Silicon Valley Bank (SVB), czyli jednego z największych banków w Stanach Zjednoczonych. Niektórym od razu mogła przypomnieć się historia upadku banku Lehman Brothers, która w 2008 roku wywołała krach na rynkach finansowych. Tutaj jednak sytuacja wygląda trochę inaczej…

Trzęsienie ziemii na rynku finansowym

Silicon Valley Bank (SVB) to 16. największy bank w Stanach Zjednoczonych, który zajmował się m.in. finansowaniem firm we wczesnych fazach rozwoju. Instytucja odgrywała istotną rolę w obsłudze firm i funduszy Doliny Krzemowej (centrum amerykańskiego sektora zaawansowanych technologii).

Spekulowano, że upadek SVB, który może przełożyć się na problemy amerykańskiego sektora bankowego. Wiadomo, że akcjonariusze banku nie odzyskają swoich wkładów, a kierownictwo banku zostało zwolnione.

Rząd USA reaguje na upadek Silicon Valley Bank

Na upadek banku błyskawicznie zareagował rząd Stanów Zjednoczonych. Zadecydowano, że straty z tytułu likwidacji banku pokryje federalny fundusz gwarancyjny (ze względu na chęć wyeliminowania ryzyka dla systemu bankowego, administracja zdecydowała się zapewnić klientom dostęp do depozytów nawet powyżej 250 tys. dolarów – kwoty gwarantowanej przez prawo).

Prezydent Joe Baiden zapowiedział, że współpracuje z regulatorami sektora bankowego, aby rozwiązać problemy powstałe po bankructwie Silicon Valley Bank. Jednocześnie zapowiedział pociągnięcie odpowiedzialnych za zamęt do odpowiedzialności oraz wzmocnienie nadzoru i regulacji większych banków.

Branża technologiczna może mieć problem

Upadek Silicon Valley Bank może jednak mieć wpływ na branżę technologiczną. Wiemy, że bank był największym bankiem pod względem depozytów w Dolinie Krzemowej, który miał ogromny wpływ na gigantów z branży zaawansowanych technologii oraz kryptowalut.

Źródło: Money, Wikipedia

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lukasxxz
  7
  A jednak przez to zamieszanie krypto poszły w górę.
  • avatar
   Quenser
   6
   Fajnie że wyjaśniliście czemu upadł bank.
   • avatar
    Warmonger
    3
    Miałem na to wywalone, dopóki nie zorientowałem się, że firma, w której pracuję, ma siedzibę w Dolinie Krzemowej :?
    • avatar
     pawluto
     -2
     Tytuł znowu kłamie - Nie był to jeden z największych banków - Mały niszowy - zajmujący się startupami...
     • avatar
      Bazyliszek
      -3
      16 to nie jeden z najwiekszych.
      • avatar
       FranzMauser
       0
       Chory system skonstruowany dla oszustów, za których machloje i głupotę płaci całe społeczeństwo. A najlepsze, że te gnoje wylądują na cztery łapy i będą kręcić następne lody nie ponosząc żadnej odpowiedzialności. To jest dopiero komunizm leninowy.
       • avatar
        vacotivus
        0
        > Jednocześnie zapowiedział pociągnięcie odpowiedzialnych za zamęt do odpowiedzialności

        Czyli... FED za manipulacje stopami procentowymi? Już to widzę...