Systemy operacyjne

Uwaga na groźny phishing w iOS

przeczytasz w 1 min.

Prośba o podanie hasła dostępu do iCloud nie budzi podejrzeń. Okazuje się jednak, że powinna.

Cyberprzestępcy już dawno zainteresowali się urządzeniami mobilnymi, co z racji ich ogromnej popularności dziwić raczej nie może. I chociaż system Apple iOS uznawany jest za znacznie bezpieczniejszy niż Google Android, to i tutaj zdarzają się ataki, a niektóre metody są w stanie oszukać użytkownika w bardzo prosty sposób.

Korzystający z urządzeń Apple znają zapewne sytuację, w której system generuje okno dialogowe z prośbą o podanie hasła dostępu do iCloud. Problem w tym, że może kryć się za tym próba wyłudzenia hasła. Co gorsza, może okazać się ona skuteczna, ponieważ przygotowany przez cyberprzestępców komunikat do złudzenia przypomina ten autentyczny.

phishing w iOS

Jedynym pocieszeniem wydaje się tutaj fakt, ze istnieje sposób na bardzo szybką weryfikację autentyczności pojawiającego się okienka. Wiąże się z wykorzystaniem przycisku HOME. Jeśli po jego wciśnięciu okienko zniknie to wiadomo, że ktoś właśnie chciał nas oszukać.

Demaskujący przedstawioną praktykę twierdzi, że aplikacja zawierająca stosowny kod nie przejdzie weryfikacji App Store. Problem w tym, że już po znalezieniu się aplikacji w sklepie bardzo łatwo można ją zmodyfikować. Do czasu jej usunięcia wiele osób może zostać zatem poszkodowanych.

Źródło: krausefx

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Dragonik
    2
    Jk to w apple takie rzeczy? Przecież nawet FBI, CIA, NSA nie mają tak bezpiecznego systemu, panie jak żyć niektórym świat się zawali.