Nauka

(Potencjalna) choroba serca dostrzeżona w oczach

przeczytasz w 1 min.

Wyobraźcie sobie, że wystarczy zeskanować wasze oczy, by uzyskać odpowiedź na pytanie o ryzyko wystąpienia u was chorób sercowo-naczyniowych. Najlepsze jest to, że trwają już prace nad takim rozwiązaniem.

Skaner oka połączony z algorytmem opartym na sztucznej inteligencji – podobno to wszystko, czego potrzeba, by z niemałą skutecznością ocenić stopień ryzyka zachorowania danego pacjenta na serce.

Alphabet, czyli spółka-matka Google, ma pod swoimi skrzydłami Verily, a więc firmę zajmującą się rozwojem technologii i narzędzi związanych z biologią i medycyną. To właśnie jej zespół pracuje nad rozwiązaniem umożliwiającym dokonanie oceny ryzyka choroby serca poprzez samo patrzenie w oczy pacjenta.

W opublikowanym na łamach czasopisma Biomedical Engineering artykule można przeczytać, że naukowcy opracowali algorytm, będący w stanie oszacować ryzyko zachorowania, opierając się wyłącznie na skanie oka. Wysoka skuteczność ma być wynikiem wykorzystania uczenia maszynowego – ciągłego samodoskonalenia się algorytmu dzięki analizowaniu kolejnych danych.

Verily ma nadzieję, że algorytm uda się dopracować do tego stopnia, by każdy zainteresowany mógł w prosty, szybki i niedrogi sposób otrzymać informację o ryzyku wystąpienia u niego choroby serca – z dokładnością na poziomie obecnych metod pomiaru czynników ryzyka sercowo-naczyniowego. Łatwiejszy dostęp do takich informacji zwiększa zaś szansę na szybszą interwencję.

Jest to jeden z wielu projektów badawczych, jakie prowadzi obecnie Verily. Władze Alphabetu mają nadzieję, że w przyszłości uda się stworzyć szeroką gamę produktów (nazwijmy je) zdrowotnych: od zaawansowanego sprzętu medycznego, po gadżety do codziennego stosowania.

Źródło: Engadget, The Verge. Foto: Skitterphoto/Pixabay (CC0)

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Fourth Illusion
  9
  W koncu zaczynamy wchodzic w XXI wiek
  • avatar
   figer
   0
   Znowu mnie zminusujecie, ale widzę zagrożenie - starasz się o pracę, i nie możesz jej dostać, bo istnieje gdzieś tam baza danych z której czerpią działy HR (odpłatnie) - a w tej bazie między innymi skan twojego oka z informacją, że duże ryzyko zachorowania na serce...
   A wystarczy, że trzaśniesz sobie selfika, albo masz telefon odblokowywany okiem lub twarzą.