Technologie i Firma

Czujnik Wi-Fi w Windows 10. Wygoda czy zagrożenie dla bezpieczeństwa danych?

przeczytasz w 2 min.

Możliwość dzielenia się hasłem do Wi-Fi ze znajomymi jest jedną z największych kontrowersji w zakresie bezpieczeństwa w Windows 10. Czy słusznie?

Wi-Fi Sense

Windows 10 zagościł już na wielu komputerach i przyniósł wiele nowości. Powrót lubianego Menu Start, nowa przeglądarka Microsoft Edge i DirectX 12, to najpewniej najważniejsze nowości. Sam system został przyjęty entuzjastycznie i póki co, zdaje się, że spełnia oczekiwania użytkowników. Jak to w życiu bywa, nie obyło się bez kontrowersji, a bohaterem największej z nich jest Wi-Fi Sense, pozwalające na dzielenie się hasłem do sieci ze znajomymi. Główne pytanie brzmi, czy słuszna jest implementacja tego typu rozwiązania w czasach, gdy aktywność cyberprzestępców raczej nie maleje.

Czym jest Wi-Fi Sense?

Wi-Fi Sense to funkcja znana już z serii smartfonów Lumia z systemem Windows Phone 8.1, która przez użytkowników oceniana jest różnie. Czujnik Wi-Fi pozwala na automatyczne łączenie się z wykrytymi sieciami, pozyskiwanie od nich potrzebnych danych oraz informacji dodatkowych. Umożliwia również dzielenie się hasłami do Wi-Fi z kontaktami z Facebooka, Skype`a i Outlooka. Microsoft przekonuje, że funkcja ta daje większe bezpieczeństwo oraz wygodę.

Dzięki Wi-Fi Sense nie trzeba zapisywać haseł, wystarczy udostępnić je znajomym, którzy znajdą się w zasięgu konkretnej sieci domowej. Microsoft uspokaja również, że hasło nie będzie ujawniane, a przesyłane będzie przez szyfrowane połączenie i przetrzymywane na serwerach firmy. Goście zaś, będą łączeni automatycznie. Nikt nie ma mieć również dostępu do urządzeń w sieci domowej ani przechowywanych na nich plików, gdyż czujnik oferuje tylko dostęp do sieci LAN.

Bezpieczeństwo Czujnika Wi-Fi

Fakt nieujawniania hasła oraz jego zaszyfrowania powinien uspokajać. Do tego wygoda dzielenia się dostępem do sieci ze znajomymi jest też bardziej komfortowa niż zapisywanie haseł na kartkach. Z drugiej jednak strony, fakt przetrzymywania milionów haseł na serwerach Microsoftu może zainteresować cyberprzestępców. Teoretycznie więc wygoda i bezpieczeństwo, ale praktycznie pewne obawy mogą być uzasadnione.

Czujnik Wi-Fi

Kwestie bezpieczeństwa nowego rozwiązania w Windows 10 wyjaśnia Radosław Lewandowski z MOICO, dostawcy mediów domowych: Wi-Fi Sense nie stanowi dużego zagrożenia teleinformatycznego dla sieci domowych. Jeśli chcemy zablokować dostęp do naszej sieci zaznaczymy to w ustawieniach routera. Jednak nie polecam korzystania z Wi-Fi Sense w firmowej sieci, zwłaszcza z protokołem WEP/WPA, które są dość przestarzałe i mają luki. Większy problem, który upatruje w tej usłudze jest kwestia ochrony prywatności, dzielenia się danymi jak hasło, które powinny być starannie zabezpieczane. To kwestia, czy wygoda wygra z bezpieczeństwem.

Problem bezpieczeństwa Wi-Fi Sense to problem nas samych. To problem użytkowników, używających słabych haseł i łączących wiele kont jednym hasłem. Ważna jest jeszcze jedna kwestia i pytanie, na które sami musimy sobie odpowiedzieć. Czy udostępnianie swojego dostępu do sieci oraz udostępnianie danych serwerom Microsoftu nie zagraża naszej prywatności. Wyobraźmy sobie, że nasz znajomy z Facebooka udostępni nasze hasło swoim znajomym, a oni z kolei przekażą je dalej. Niesympatyczna perspektywa, która w razie wystąpienia w małej firmie może nieść ze sobą jeszcze większe niebezpieczeństwo.

Co dalej?

Co ciekawe, Wi-Fi Sense jest konsekwencją badań preferencji internautów przeprowadzonych przez Microsoft, z których wynika, że coraz chętniej dzielimy się swoimi danymi za pomocą urządzeń podłączonych do sieci. Trend do dzielenia się informacjami o sobie ma się w najbliższym czasie dynamicznie rozwijać i iść w parze rozpowszechnianiem się rozwiązań związanych z Internetem Rzeczy czy popularyzacją technologii ubieralnych.

Wszyscy, którzy nie są entuzjastami nowoczesnych trendów i cenią sobie swoją prywatność, mogą dezaktywować domyślnie włączone Wi-Fi Sense w ustawieniach Menu Start.

Źródło: Wills Integrated

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Q'bot
  7
  W domu zbyt duże ryzyko, ale gdyby tak instytucje publiczne aktywowały Wi-Fi Sense, to byłoby całkiem ciekawie ;)

  Każdy obywatel siedzący np. w urzędzie skarbowym miałby pełne prawo przegrzebywać ich bazę danych ;>
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Najbardziej zabugowany Windows po premierze, a ludzie się zachwycają. Niepojęte.
   • avatar
    Kenjiro
    3
    Takie uspokajanie jest bezsensowne. Jeśli hasło jest przekazywane, to można je przechwycić. Zawsze. Pewnym zagadnieniem jest tylko trudność owego przechwycenia, co oznacza, że jest wyłącznie kwestią czasu, aby wi-fi sense zostało złamane (czy to po drodze, czy w telefonie, albo na serwerach MS).
    Zresztą, to nie sama technologia jest tutaj najgorsza, najgorszym jest fakt, że jest ona domyślnie włączona!

    No, a brednie w rodzaju "Jeśli chcemy zablokować dostęp do naszej sieci zaznaczymy to w ustawieniach routera" są śmieszne, bo jasno pokazują idiotę, który te słowa wypowiedział.
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Illuminati
     https://i.4cdn.org/g/1438174572957.jpg
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      Na stacjonarce zainstalowalem to ustrojstwo ale na laptopie dell inspiron 7535 nie masz szans go zainstalowac, sterowniki nvidia po zainstalowaniu nie pozwalaja na uruchomienie systemu i lipa, a tych francowatych aktualizacji nie mozna wylaczyc.
      • avatar
       shoken
       2
       To jest jakis koszmar ten win 10.Moj prywatny system z pendriva z ktorego korzystam nie wysyla zadnych informacji do tzw. kontaktow a tu im wysyla haslo do sieci wifi.Chyba zaczynam rozumiec czemu W10 jest za darmo - kompletny crap.
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        "Wyobraźmy sobie, że nasz znajomy z Facebooka udostępni nasze hasło swoim znajomym, a oni z kolei przekażą je dalej. Niesympatyczna perspektywa"

        A jak miałby udostępnić nasze hasło skoro nigdy go nie widzi. W tym systemie przecież nie ma możliwości podejrzenia hasła. Jego komputer zyskuje dostęp do sieci jeżeli jest naszym znajomym ale on nigdy nie poznaje naszego hasła bo nigdzie nie jest ono wyświetlane. A wiec nie może go udostępnić dalej
        • avatar
         shoken
         1
         Ktos wasz znajomy wejdzie do waszej sieci WiFi okradnie jakis bank i pozniej do kogo policja przyjdzie? no do was.Powodzenia zycze z tym systemem. Haslo do WIfi powinno sie byc dobrze zabezpieczone a nie przekazywane przez OS.Litosci ten system chyba jest za darmo poniewaz sie nie nadaje w zasadzie do niczego.
         • avatar
          Konto usunięte
          1
          Try this. It worked for me. :)
          http://webforpc.com/software-tutorials/upgrade-free-to-windows-10-from-windows-7-8/
          • avatar
           NanoXen
           0
           załóżmy że takie udostępnienie hasła znajomym jest OK, ale dlaczego udostępnione hasło będzie dla WSZYSTKICH kontaktów z facebooka lub skypa? (a tak to działa) i nagle pół okolicy ja podejdzie pod mój dom to się połączy z moim Internetem i mi łącze zapcha?

           Po za tym .. nawet nie wiem gdzie się wybiera jakiej grupie udostępniam... działa w ogóle to już?