Ciekawostki

Twórcy Wikipedii wymyślili coś nowego - pierwszy raz od ponad dekady

przeczytasz w 2 min.

Wikipedia chce, by strona była bardziej przyjazna i łatwiejsza w użyciu dla wszystkich. Dlatego też, pierwszy raz od ponad 10 lat, wprowadzono zmiany w interfejsie portalu.

Na Wikipedii zmiany i nowe funkcje

Jeśli spodziewacie się rewolucyjnej (i wzbudzającej spore kontrowersje) aktualizacji interfejsu internetowej encyklopedii, tak jak np. ostatnio na Wykopie, nie macie powodów do obaw. Zmiany na Wikipedii są dość subtelne, jednak koncentrują się na użyteczności oraz ułatwieniu dostępu, dzięki czemu strona będzie łatwiejsza w użyciu i bardziej przyjazna dla użytkowników.

To pierwsza spora aktualizacja w serwisie od ponad 10 lat - przygotowano ją w oparciu o konsultacje z redaktorami-wolontariuszami platformy, analizę danych oraz testy użytkowników. Odświeżona strona Wikipedii jest już dostępna dla 94% aktywnych wersji językowych witryny dla użytkowników komputerów stacjonarnych.

Co nowego znajdziemy teraz w internetowej encyklopedii?

 • Ulepszone wyszukiwanie, które wykorzystuje obrazy i opisy w celu uproszczenia zapytań, co według testów prowadzi do 30% wzrostu wyszukiwań użytkowników.
 • Bardziej widoczne narzędzia do przełączania języków, umożliwiające wielojęzycznym czytelnikom i redaktorom szybkie poruszanie się wśród ponad 300 języków.
 • Zaktualizowany nagłówek z często używanymi linkami, takimi jak Wyszukiwanie, Nazwa strony i Sekcje, które poruszają się wraz z zalogowanymi użytkownikami podczas przewijania. Ma to pozwolić użytkownikom skupić się na czytaniu i edytowaniu.
 • Spis treści, który zawiera kontekst artykułu i umożliwia nawigację do rozdziałów na całej stronie.

Inne zmiany w witrynie obejmują też m.in. zmianę maksymalnej szerokości linii - fundacja wyjaśniła, że ​​ograniczenie szerokości długiego tekstu zwiększa komfort czytania. Zwiększono również domyślny rozmiar czcionki.

Zmiany na Wikipedii

Nową odsłonę strony zaprojektowano z użytkownikami

Według Wikimedia Foundation, organizacji non-profit obsługującej serwis, nowy interfejs Wikipedii na komputer „został zaprojektowany tak, aby sprostać potrzebom następnej generacji użytkowników, ułatwiając wszystkim, niezależnie od ich znajomości Internetu, znajdowanie wiedzy, która jest godna zaufania i wiarygodna”. Aktualizacja jest częścią serii ulepszeń w zakresie czytania i edytowania w ciągu ostatnich kilku lat.

W przeciwieństwie do reszty najpopularniejszych witryn internetowych, projekt nie został stworzony tylko dla użytkowników, ale z nimi. Jak powiedziała w oświadczeniu Selena Deckelmann, dyrektor ds. produktów i technologii w Wikimedia Foundation:

Funkcje te zostały stworzone na podstawie opinii czytelników i wolontariuszy z całego świata. Celem było zaspokojenie potrzeb naszej coraz bardziej zróżnicowanej publiczności.

23-osobowy zespół projektowy fundacji konsultował się za pośrednictwem wideorozmów z około trzydziestoma grupami wolontariuszy z całego świata. Odbyła się również długa, na 90 000 słów, dyskusja na temat tego, czy nowy interfejs powinien być domyślny dla odwiedzających. Ostatecznie, zespół projektowy ustawił ją jako domyślną, ale dodał przycisk, który umożliwia powrót do starego projektu.

Brak rewolucyjnych zmian nie jest zaskakujący

Biorąc pod uwagę liczbę czytelników Wikipedii, jasne jest, że organizacja starała się nie wprowadzać ogromnych zmian. Dziś Wikipedia oferuje ponad 58 milionów artykułów w ponad 300 językach, które są przeglądane prawie 16 miliardów razy w każdym miesiącu. Co ważne, w ramach zmian nie usunięto żadnej istniejącej funkcjonalności — zamiast tego aktualizacja skupiła się na poprawie użyteczności i modernizacji witryny.

Źródło: wikimediafoundation.org, wikipedia

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piomiq
  8
  Autorka nie wspomniała, że zmiana dotyczy (na razie) wersji angielskiej. Ok, innych niż angielska i polska nie sprawdzałem). Wersja polska wydaje się wyglądać po staremu.
  • avatar
   Kerebron
   1
   Nie widzę zmiany szerokości linii i wielkości czcionki, na szczęście. Za to całe menu, które było po lewej stronie artykułu i było łatwo dostępne, rozdzielili i wywalili do dwóch malutkich przycisków, umieszczonych po dwóch stronach ekranu. Zwłaszcza to językowe jest upierdliwe, z kilometrami do przewijania. Poprawa użyteczności, jak ta lala! -_-
   • avatar
    Adrianwo
    1
    Ten design był już podstawą od dłuższego czasu w kilku innych wersjach językowych Wikipedii niż angielskiej. Na przykład we francuskojęzycznej. W polskojęzycznej nadal obowiązuje dotychczasowy interfejs.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Czyli twórcy Wikipedii przez ponad dekadę nic nie wymyślali. Leniwce jedne.