Systemy operacyjne

Windows 10 April Update - najważniejsze nowości i informacje

przeczytasz w 4 min.

Na kwiecień 2018 roku zaplanowane zostało udostępnienie kolejnej dużej aktualizacji systemu Windows 10, czyli 1803 znanej pod nazwą April Update. Podsumowujemy najważniejsze informacje na jej temat i wymieniamy najciekawsze nowości.

Dziś, 30 kwietnia nadszedł wreszcie ten dzień, kiedy udostępniana zostaje najnowsza aktualizacja systemu Windows 10, czyli April 2018 Update (znana wcześniej jako Spring Creators Update, a dla zwolenników nazw kodowych – po prostu Redstone 4). Dziesiątka w wersji 1803 została wzbogacona o kilka interesujących rozwiązań, o których przeczytacie w tym newsie (który jest aktualizacją naszej wcześniejszej publikacji na ten temat).

Aktualizacja Windows 10 April Update

Na początek kilka informacji technicznych.

Piąta duża aktualizacja systemu Windows 10

To bywa mylące, ale trzeba wiedzieć, że można spotkać się z czterema różnymi oznaczeniami nadchodzącej aktualizacji:

 • Windows 10 Spring Creators Update
 • Windows 10 1803
 • Windows 10 Redstone 4
 • Windows 10 April Update (nowa oficjalna nazwa)

Wszystkie są równie poprawne i (oprócz przedostatniej, która jest tylko nazwą kodową) czegoś można się z nich  dowiedzieć. Pierwsza informuje, że jest to już trzecia aktualizacja spod znaku „Creators”, a więc tworzona z myślą o kreatywnych użytkownikach. Ostatnia – że premiera odbywa się w kwietniu, a druga – że prace nad kompilacją zostału zakończone w marcu 2018 roku, a to oznacza, że…

Kiedy premiera Windows 10 (1803) April Update?

…udostępnianie aktualizacji użytkownikom rozpoczęło się w kwietniu, a konkretnie 30. dnia tego miesiąca. Nie jest to zresztą żadne zaskoczenie, ponieważ Microsoft przyjął taką zasadę, że każdego roku pojawiają i pojawiać będą się dwie duże aktualizacje – pierwsza właśnie w kwietniu, a druga w październiku. 

Dodajmy, że każda nowa wersja systemu Windows 10 jest objęta wsparciem producenta przez około 18 miesięcy i później koniecznie trzeba zainstalować aktualizację. To też oznacza przy okazji, że wraz z pojawieniem się April Update (1803) zakończone zostaje wsparcie dla Anniversary Update (1607).

 

Jak zaktualizować Windows 10? Pobieranie aktualizacji 1803

System Windows 10 aktualizuje się automatycznie i nie inaczej będzie to wyglądać w przypadku wersji 1803. Łatka aktualizacyjna jest dostarczana do użytkowników stopniowo (zależnie od ich konfiguracji sprzętowej). 

Jak sprawdzić, czy jest dostępna aktualizacja Windows 10?

Aby sprawdzić dostępność aktualizacji w Windows 10, należy:

 • włączyć Ustawienia, 
 • wybrać kategorię Aktualizacje i zabezpieczenia, 
 • (w karcie Windows Update) kliknąć Sprawdź aktualizacje.

Jeżeli łatka będzie gotowa, jej pobieranie rozpocznie się automatycznie – wybór, czy aktualizować system od razu, czy później, należy do użytkownika.

Jak wymusić instalację Windows 10 April 2018 Update?

Zaleca się czekanie na swoją kolej, ale jeśli chcecie to przyspieszyć, to też naturalnie jest taka opcja. W tym celu należy:

 • wejść na stronę aktualizacji Windows 10
 • porać narzędzie, klikając „Zaktualizuj teraz”, 
 • kontynuować „podróż” przez kolejne ekrany, 
 • wcisnąć „Uruchom ponownie teraz”.

Można też skorzystać z narzędzia Media Creation Tool dostępnego na tej samej stronie (z punktu pierwszego), tyle że pod przyciskiem „Pobierz narzędzie”.

Jak przygotować się na aktualizację Windows 10 i co warto zrobić po niej?

Niestety nie na każdym komputerze aktualizacja systemu Windows 10 przebiega bezproblemowo. Dlatego też zaleca się, by przed jej instalacją wykonać kopię zapasową (przynajmniej tych najważniejszych) plików i zapisać ją na nośniku niepodłączonym do PC. 

Dobrym sposobem na uchronienie się przed negatywnymi skutkami awarii wywołanej aktualizacją jest stworzenie czegoś, co nazywa się pendrive naprawczy Windows 10 (kliknijcie w link, by dowiedzieć się, jak go utworzyć).

Już po aktualizacji natomiast warto wykonać oczyszczanie dysku. Sprawdźcie nasz poradnik, a będziecie wiedzieli, jak odzyskać nawet 10 GB wolnego miejsca.

Czy warto zdecydować się na szybką aktualizację? Przejrzyjcie nowości i sami zadecydujcie... 

 

Co nowego w Windows 10 (1803)?

Kwietniowa aktualizacja systemu Windows 10 przynosi mniej dużych i wyraźnie widocznych nowości niż miało to miejsce w przypadku dwóch poprzednich paczek: Fall Creators Update i (po prostu) Creators Update. Nie oznacza to jednak, że nowości nie ma.

Upiększania systemu Windows 10 cd.

Esteci na pewno docenią to, że kolejne elementy systemu zostały przeprojektowane zgodnie z regułami, jakimi rządzi się „Fluent Design”. Pojawia się również spersonalizowany ekran blokady podczas wybierania konta na stronie logowania. 

Przeprojektowane ustawienia systemu

Korzystanie z panelu ustawień w Windows 10 po aktualizacji 1803 ma być znacznie wygodniejsze. Oprócz reorganizacji, pojawiają się też nowe opcje. Z poziomu tego okna będzie można komfortowo skonfigurować programy startowe, zmienić preferencje dotyczące dźwięku i klawiatury oraz ustalić wyjątki dla aplikacji wyświetlających powiadomienia w trybie „Focus Assist” (do tej pory: „Godziny ciszy”). 

Windows 10 dźwięk

Ucieszyć może również pojawienie się opcji ustawienia limitu przepustowości przeznaczonej na pobieranie aktualizacji. W panelu ustawień zadebiutowała także sekcja poświęcona fontom. Dodatkowo te ostatnie – o czym warto wspomnieć – można wygodnie pobierać z oficjalnego Sklepu Microsoft. 

Windows 10 fonty

Nowości znajdują się też w ustawieniach prywatności. Konkretnie pojawiły się opcje zarządzania dostępem do dokumentów, zdjęć i materiałów wideo.

Co nowego w Microsoft Edge?

Wbudowana przeglądarka wreszcie pozwala wyciszać dźwięki pochodzące z konkretnej karty i automatycznie wypełnia szczegółowe informacje w formularzach. Dodatkowo pojawia się możliwość korzystania z rozszerzeń w trybie prywatnego przeglądania, a pasek zakładek jest domyślnie wyświetlany na nowej karcie – tak, jak w innych tego typu programach.

Windows 10 edge

Microsoft Edge doczekał się także przeprojektowanego „huba”, czyli okienka, w którym wyświetlane są zakładki, historia przeglądania i pobrane pliki. Producent wspomina też o udoskonalonym trybie pełnoekranowym. 

Timeline, czyli najważniejsza nowość (nie dla Polaków)

Timeline (Oś czasu) to opcja ściśle powiązana z Cortaną – wirtualna asystentka jest niedostępna w Polsce, dlatego też nowa funkcja nie będzie działać w naszym języku. Mimo to warto o niej wspomnieć, bo jest to najważniejsza z nowości w April Update. 

Windows 10 timeline

Oś czasu mianowicie wzbogaca Widok zadań o historię – w tym miejscu będzie można zobaczyć, co robiło się w ostatnim czasie i w razie takiej potrzeby wrócić do wykonywania tych zadań. Co najciekawsze, będzie można synchronizować działania z różnych urządzeń.

Pozostałe nowości warte wzmianki

Warto wspomnieć też, że dokumenty i obrazy będą teraz wyświetlane na pasku bocznym w menu Start. Usprawniona zostaje również obsługa gestów na wyświetlaczach dotykowych. To samo spotyka klawiaturę ekranową i sterowanie wzrokiem.

Windows 10 menu

Ciekawą nowością jest też opcja, umożliwiająca parowanie niektórych urządzeń peryferyjnych Bluetooth przez jedno kliknięcie – wystarczy, że dany sprzęt znajdzie się w zasięgu.

Windows 10 bluetooth

Microsoft nie zrezygnuje ze zbierania informacji o aktywności użytkowników, ale pozwala wyświetlać i czyścić dane, jakie są zapisywane – służą do tego narzędzia Diagnostic Data Viewer i Delete Diagnostic Data.

Windows 10 diagnostic

Poprawiona obsługa materiałów HDR i systemów z wieloma kartami graficznymi to kolejne nowości na liście. Uzupełniają ją jeszcze: ikony statusu OneDrive w widoku drzewka w eksploratorze, blokada stanu uśpienia przez Windows Update, przeprojektowany Pasek Gry oraz nowy tryb „Ultimate Performance” na stacjach roboczych.

Źródło: Microsoft, Windows Blog, Windows Central, How to Geek, Bleeping Computer, Neowin, inf. własna

Komentarze

47
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  taki_jeden
  6
  "Timeline, czyli najważniejsza nowość (nie dla Polaków)"

  Ten dopisek nie dla Polaków jest trochę na wyrost. Jestem Polakiem, a mam włączoną Cortanę i korzystam z niej w języku angielskim. Wypadałoby więc raczej napisać, że brak obsługi języka polskiego, a nie "nie dla Polaków".
  • avatar
   kaviter
   2
   mam nadzieję że nie skończy się reinstalacją systemu jak po 1709
   • avatar
    putout
    1
    dobrze że MS odpuścił sobie jakaś pompę z okazji premiery bo zmiany są bardzo skormne i nie ma sensu ubierać tego w rangę której te zmiany zwyczjanie nie udźwigną.

    drobne zmiany. sporo poprawek błędów. może nie będzie apokalipsy
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Obecnie po 5 miesiącach używania windows 10 przyzwycziłem się już do zmiany (system jest tak samo wydajny, a poprawa stabilności jednak jest na plus), ale jednak kwestia wyglądu okienek wymaga definitywnie poprawy. Jesli okienka otrzymają podobną przezroczystość (jak widać na załączonym screenie) to windows 10 wreszcie przestanie przypominać win 7 w trybie awaryjnym :P. Byłoby super.
     • avatar
      Kiciulek
      0
      Ja się pytam; kiedy wreszcie Cortana trafi do Polski, nawet po angielsku!?
      • avatar
       Kiciulek
       0
       To jest jakaś żenada. Po raz kolejny dostajemy okrojony system! Cortana dostaje nowe możliwości, a do naszej wersji nie została wprowadzona nawet w podstawowej wersji! Trzeba jakąś petycję ogarnąć.
       • avatar
        Eryk333
        -3
        Ciekawe czy zrobili porządek z tzw problemem sterowników np Nvidi gdy to komp po zainstalowaniu stera się zamrażał.
        • avatar
         duzers
         -4
         Ja podziękuję za Windows 10. Skusiłem się ostatnio i okazało się, że przy takiej samej ilości uruchomionego jednocześnie oprogramowania jak w Windows 7, system ledwo zipiał.
         • avatar
          mutissj
          -18
          Na szczęście nie muszę się tym martwić, mam najlepszy sposób do blokowania windows update, nawet ręcznie się jej nie da wyzwolić

          nareszcie święty spokój, polecam updatedisbaler od PainterR
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Ja od 2 lat siedzę na 10 i nie narzekam. Powiem nawet więcej, z kolejną aktualizacją coraz lepiej pracuje mi się na tym sofcie. Generalnie spełnia wszelkie moje oczekiwania. Miałem okazje dłużej korzystać z 7 i pod pewnymi względami jest to już powoli "archaiczny" system więc postanowiłem aktualizować do 10. I o dziwo na ponad 10 letnim sprzęcie chodzi dość gładko, wiec plus dla M$ że nie było powtórki jak przy przesiadce z xp na viste.