Smartfony

Windows 10 bez domyślnego Internet Explorera - pojawi się nowa przeglądarka

Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
24 komentarze Dyskutuj z nami

Czy to początek końca jednej z ikon Microsoftu?

Internet Explorer

Windows 10 to system, który pojawić ma się nie tylko na komputerach, ale także na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety, gdzie zastąpi platformę Windows Phone i tym samym jeszcze bardziej upodobni do siebie wszystkie wymienione urządzenia. Wygląda na to, że producent szykuje sporo nowości, a najnowsze doniesienia o jednej z nich mogą dość mocno zaskoczyć.

Zanosi się bowiem na to, że Internet Explorer nie będzie już domyślną przeglądarką. I o ile w przypadku komputerów raczej mało kogo to martwi, o tyle właściciele smartfonów z Windows Phone mogą się nieco zaniepokoić. Nie jest przecież tajemnicą, że mobilny Internet Explorer działa zdecydowanie lepiej niż jego stacjonarny odpowiednik i sympatyków mu nie brakuje. Mimo tego, Microsoft ma nowy pomysł.

Z raportów ZDNet wynika, iż domyślną przeglądarką w Windows 10 będzie Spartan wykorzystująca silniki Chakra JavaScript oraz Trident. Nowa propozycja przypominać ma bardziej Chrome i Firefox niż Internet Explorer, ma być "lekka" i obsługiwać mnóstwo dodatków i rozszerzeń.

Jednocześnie jednak Internet Explorer 11 pojawić ma się jako druga przeglądarka, tak, aby nie wywoływać od razu zbyt dużego szoku u przyzwyczajonych do niej użytkowników. Nie doczeka się ona jednak kolejnej wersji i docelowo planowane jest całkowite przejście na Spartan.

Internet Explorer 11 mobile

Czy to początek końca jednej z ikon Microsoftu? Odpowiedź poznać możemy już 21 stycznia, na kiedy to zaplanowana została konferencja, na której firma z Redmond zdradzić ma kilka istotnych kwestii dotyczących nowego systemu.

Źródło: phonearena, dailydot, windowscentral

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Pan Piksel
  This is Spartan ! :O
  17
 • avatar
  Konto usunięte
  Dlaczego "mało kogo to martwi"? Ja wole najnowszą IE od najnowszego FF - jest szybsza, bezpieczniejsza i mniej zamula system.

  Widzę, że mocno też MS idzie w "Halo" - Cortana, Spartan :)
  13
 • avatar
  thoorin
  Piekło zaczęło zamarzać, Microsoft pozbywam IE :)
  4
 • avatar
  jarnuszkiewiczm
  Mnie tam IE zbawił w momencie jak się gniotłem na netbooku z 1GB ramu, wszystkie top przeglądarki po otwarciu 2 kart robiły freeza, IE jako jedyny chodził dość płynnie, stąd jakieś tam respekty mam do niego
  3
 • avatar
  Hedrox
  Czekam na Spartana. IE jest ok, ale jednak lubię te Firefoxowe dodatki. Także Spartan to może być w końcu coś dla czego porzucę Firefoxa. Najpewniej będzie się synchronizował pomiędzy platformami tak jak teraz robi to IE. To wygodna rzecz i jestem jak najbardziej na tak. Przeglądasz sobie neta na PC, ale musisz wyjść z domu? Żaden problem: na smartfonie już masz otwarte te same zakładki. Automatycznie:) Możesz dokończyć przeglądanie neta mobilnie:) A jak zamkniesz zakładki na smartfonie to i na PC już nie będziesz musiał tego robić.
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Jestem tylko ciekawe ile tych starszych telefonów dostanie aktualizację do W10 ;)
 • avatar
  Konto usunięte
  Jeśli ktoś faktycznie siedzi w internecie to bez dodatków przeglądarka nie jest nic warta.
  Nie wiem co z tym brakiem lekkości IE9-11, przecież Chrome, to kobyła w porównaniu z IE.
  Dla ceniących dodatki, tylko FF, ciekawe kiedy w końcu stabilna wersja 64-bit i wparcie Media Source Extensions.
 • avatar
  Rebal
  Najlepiej przegląda się strony na Macintoszu. Wszelkie strony na windowsowych czy linuxowych przeglądarkach "wczytują się", poprostu widać jak elementy się przesłaniają aż do wczytania całości, generalnie trwa to czasem szybko a czasem się nawet zamuli. W MACiOS safari poprostu przegląda się strony www jak slajdy, ona się zwyczajnie pojawia cała bez jakiś przycięć czy zamuleń i pasowało by aby tak było w nowym windows. To jest coś poprostu pięknego.

 • avatar
  Konto usunięte
  I don't care. Na mobilnych to i tak tylko Opera.
 • avatar
  zuru999
  Ja mam wrażenie że M$ na siłę próbuje spieprzyć swoje produkty. Weźmy na przykład jak mowa w newsie mobilnego IE. Moim zdaniem najlepsza przeglądarka mobilna. Co wyjdzie z tego gdy zadebiutuje 10?