Smartfony

Windows 10 bez domyślnego Internet Explorera - pojawi się nowa przeglądarka

przeczytasz w 1 min.

Czy to początek końca jednej z ikon Microsoftu?

Internet Explorer

Windows 10 to system, który pojawić ma się nie tylko na komputerach, ale także na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety, gdzie zastąpi platformę Windows Phone i tym samym jeszcze bardziej upodobni do siebie wszystkie wymienione urządzenia. Wygląda na to, że producent szykuje sporo nowości, a najnowsze doniesienia o jednej z nich mogą dość mocno zaskoczyć.

Zanosi się bowiem na to, że Internet Explorer nie będzie już domyślną przeglądarką. I o ile w przypadku komputerów raczej mało kogo to martwi, o tyle właściciele smartfonów z Windows Phone mogą się nieco zaniepokoić. Nie jest przecież tajemnicą, że mobilny Internet Explorer działa zdecydowanie lepiej niż jego stacjonarny odpowiednik i sympatyków mu nie brakuje. Mimo tego, Microsoft ma nowy pomysł.

Z raportów ZDNet wynika, iż domyślną przeglądarką w Windows 10 będzie Spartan wykorzystująca silniki Chakra JavaScript oraz Trident. Nowa propozycja przypominać ma bardziej Chrome i Firefox niż Internet Explorer, ma być "lekka" i obsługiwać mnóstwo dodatków i rozszerzeń.

Jednocześnie jednak Internet Explorer 11 pojawić ma się jako druga przeglądarka, tak, aby nie wywoływać od razu zbyt dużego szoku u przyzwyczajonych do niej użytkowników. Nie doczeka się ona jednak kolejnej wersji i docelowo planowane jest całkowite przejście na Spartan.

Internet Explorer 11 mobile

Czy to początek końca jednej z ikon Microsoftu? Odpowiedź poznać możemy już 21 stycznia, na kiedy to zaplanowana została konferencja, na której firma z Redmond zdradzić ma kilka istotnych kwestii dotyczących nowego systemu.

Źródło: phonearena, dailydot, windowscentral

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Pan Piksel
  17
  This is Spartan ! :O
  • avatar
   Konto usunięte
   13
   Dlaczego "mało kogo to martwi"? Ja wole najnowszą IE od najnowszego FF - jest szybsza, bezpieczniejsza i mniej zamula system.

   Widzę, że mocno też MS idzie w "Halo" - Cortana, Spartan :)
   • avatar
    thoorin
    4
    Piekło zaczęło zamarzać, Microsoft pozbywam IE :)
    • avatar
     jarnuszkiewiczm
     3
     Mnie tam IE zbawił w momencie jak się gniotłem na netbooku z 1GB ramu, wszystkie top przeglądarki po otwarciu 2 kart robiły freeza, IE jako jedyny chodził dość płynnie, stąd jakieś tam respekty mam do niego
     • avatar
      Hedrox
      1
      Czekam na Spartana. IE jest ok, ale jednak lubię te Firefoxowe dodatki. Także Spartan to może być w końcu coś dla czego porzucę Firefoxa. Najpewniej będzie się synchronizował pomiędzy platformami tak jak teraz robi to IE. To wygodna rzecz i jestem jak najbardziej na tak. Przeglądasz sobie neta na PC, ale musisz wyjść z domu? Żaden problem: na smartfonie już masz otwarte te same zakładki. Automatycznie:) Możesz dokończyć przeglądanie neta mobilnie:) A jak zamkniesz zakładki na smartfonie to i na PC już nie będziesz musiał tego robić.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Jestem tylko ciekawe ile tych starszych telefonów dostanie aktualizację do W10 ;)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Jeśli ktoś faktycznie siedzi w internecie to bez dodatków przeglądarka nie jest nic warta.
        Nie wiem co z tym brakiem lekkości IE9-11, przecież Chrome, to kobyła w porównaniu z IE.
        Dla ceniących dodatki, tylko FF, ciekawe kiedy w końcu stabilna wersja 64-bit i wparcie Media Source Extensions.
        • avatar
         Rebal
         0
         Najlepiej przegląda się strony na Macintoszu. Wszelkie strony na windowsowych czy linuxowych przeglądarkach "wczytują się", poprostu widać jak elementy się przesłaniają aż do wczytania całości, generalnie trwa to czasem szybko a czasem się nawet zamuli. W MACiOS safari poprostu przegląda się strony www jak slajdy, ona się zwyczajnie pojawia cała bez jakiś przycięć czy zamuleń i pasowało by aby tak było w nowym windows. To jest coś poprostu pięknego.

         • avatar
          Konto usunięte
          0
          I don't care. Na mobilnych to i tak tylko Opera.
          • avatar
           zuru999
           0
           Ja mam wrażenie że M$ na siłę próbuje spieprzyć swoje produkty. Weźmy na przykład jak mowa w newsie mobilnego IE. Moim zdaniem najlepsza przeglądarka mobilna. Co wyjdzie z tego gdy zadebiutuje 10?