Systemy operacyjne

Zmiana w sterownikach Windows 11. Jak wpłynie na twoją drukarkę?

przeczytasz w 1 min.

Microsoft planuje gruntowną zmianę w sposobie, w jaki sterowniki drukarek działają w systemie Windows 11. Autorskie oprogramowanie producentów ma pójść w odstawkę – zastąpi je uniwersalny sterownik Microsoftu.

We wrześniu 2023 roku pojawiły się pierwsze doniesienia na temat planów Microsoftu dotyczących zakończenia wsparcia dla zewnętrznych sterowników drukarek w Windows 11. W praktyce oznacza to, że gigant technologiczny z USA przestanie udostępniać sterowniki dla tych urządzeń za pośrednictwem swoich platform, takich jak Windows Update. 

Ta decyzja spotkała się z różnymi reakcjami. Niektórzy przyjęli ją z entuzjazmem, wierząc, że to koniec problemów związanych z drukarkami (szczególnie chodzi tu o brak kompatybilności sterowników z nowym systemem oraz awarie powstałe przy okazji aktualizacji). Inni natomiast wyrażali sceptycyzm, przewidując, że to dopiero początek problemów. 

W czym problem i jak Microsoft chce go rozwiązać?

Microsoft wskazuje jednak na to, że zewnętrzne sterowniki nie gwarantują kompatybilności z systemem operacyjnym, zgodności ze standardem Mopria i odporności na zmiany wprowadzane w aktualizacjach Windows. 

Aby rozwiązać ten problem, Microsoft proponuje wprowadzenie zunifikowanych sterowników. Firma daje producentom drukarek czas do 2025 roku, aby ich urządzenia przestały być zależne od autorskich sterowników. Zamiast tego, drukarki powinny być kompatybilne z uniwersalnym sterownikiem Microsoft IPP Class Driver, który jest obecny w systemie Windows od 2021 roku, począwszy od premiery Windows 10 w wersji 21H2.

Ale zewnętrzne sterowniki drukarek pozostaną opcją

Microsoft jednocześnie zaznacza, że producenci drukarek nie stracą możliwości tworzenia własnych sterowników i aplikacji do zarządzania drukarkami. Użytkownicy nadal będą mogli instalować i korzystać z nich. Już zainstalowane sterowniki nie zostaną usunięte z komputerów ani wyłączone. Ta zmiana nie będzie miała wpływu na działanie już zainstalowanych sterowników.

Źródło: Microsoft

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  I dobrze i nie dobrze. Jak chcesz po prostu druknąć kartkę A4 to spoko. Jak potrzebujesz konkretniejszych ustawień to instalujesz sterowniki i tyle
  • avatar
   Kenjiro
   5
   Microsoft chyba zapomniał, że ich sterowniki są tak ubogie, że do zastosowań biznesowych się kompletnie nie nadają. Można się spodziewać, że najpierw wytną wszystko przy glebie, a później dopiero będą się zastanawiać nad rozbudową.
   • avatar
    piomiq
    3
    Na moją nie wpłynie, bo jej nie mam.
    • avatar
     piterk2006
     2
     Czyli zamiast ułatwić sprawę jeszcze bardziej ją utrudnią. Ale może to i lepiej, że windows przestanie sam pobierać i wgrywać wadliwe sterowniki. Po prostu nie pobierze żadnego i trzeba będzie wgrać go ręcznie.
     • avatar
      xmexme
      1
      Wykończyli karty dźwiękowe teraz pora na drukarki.
      W kartach dźwiękowych dzięki mikroshit już nie zaznasz takich podstawowych funkcji jak equalizer czy mikser.

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login