Systemy operacyjne

Rośnie udział Windows 7 w rynku systemów - szybko spada Windows XP

przeczytasz w 2 min.

Według najnowszego raportu Net Aplication wciąż rośnie udział w rynku systemu Windows 7, spada zaś Windows XP.

windows 8 raport netapplication udział systemów w rynku apple mac os x linux

Kolejny miesiąc już za nami pora więc na małe podsumowanie sytuacji, jaka miała miejsce na światowym rynku desktopowych systemów operacyjnych. Jak co miesiąc, firma analityczna Net Applications opublikowała raport dotyczący udziału poszczególnych systemów operacyjnych w światowym rynku.

W badaniu Netmarketshare w minionym miesiącu doszło do ciekawej sytuacji. Jak się okazuje, podobnie jak miało to miejsce w ubiegłych miesiącach swój udział w rynku powoli, ale systematycznie zwiększa Windows 8.1, który już zdołał prześcignąć system Apple Mac OS X 10.9 Mavericks. Co ciekawe w dalszym ciągu widać trend wzrostu dla Windows 7, z czego jego twórcy raczej nie będą zachwyceni, gdyż z pewnością woleliby, aby bardziej zyskiwało ich najnowsze dzieło. Spore tąpnięcie zanotował leciwy już Windows XP, który na koniec roku spadł poniżej 30%.

Wchodząc w szczegóły, niezmiennie liderem rynku systemów operacyjnych w komputerach pozostał Windows 7, który na koniec grudnia dzierżył 47,52%, a stanowi to wzrost z 46,64% odnotowanych w listopadzie. Stale rosnąca popularność nie najnowszego już systemu dowodzi, że system Windows 7 jest naprawdę udanym system i z całą pewnością ma przed sobą jeszcze wiele owocnych lat. Na drugim miejscu wciąż znajduje się Windows XP, który co prawda w ostatnich miesiącach systematycznie tracił udziały to jednak nie w takim stopniu, jakim można było się spodziewać. System na koniec grudnia osiągnął udział w rynku na poziomie 28,98%, co stanowi spory spadek w porównaniu do listopada, kiedy Windows XP zanotował udział na poziomie 31,22%.

Na trzecim miejscu uplasował się Windows 8, który pomimo premiery darmowej aktualizacji Windows 8.1 zdołał wypracować sobie niewielki wzrost z 6,66% w listopadzie do 6,89% w grudniu. Na czwartym miejscu w dalszym ciągu pozostaje Windows Vista, który niespodziewanie zaliczył minimalny wzrost z 3,57% w listopadzie do 3,61% w grudniu. Tuż za nim ze stratą do Visty na poziomie 0,1 punktu procentowego znajduje się najnowszy system Microsoftu, a mianowicie Windows 8.1, który zaliczył mały wzrost z 2,64% w listopadzie do 3,60% grudniu. Co ważne wzrost jego popularności raczej nie odbił się negatywnie na Windows 8, a bardziej na Windows XP, którego stratę zagospodarowały wspomniany Windows 8.1 oraz 7.

Nieco dalej znalazł się pierwszy przedstawiciel systemów Apple, a mianowicie Mac OS X 10.9, który zanotował wzrost z 2,42% w listopadzie do 2,79% w grudniu. Na dalszym miejscu znalazły się systemy z rodziny Linux, które już kolejny miesiąc z rzędu systematycznie zyskują, aczkolwiek bardzo powoli. Udział Linuksa w listopadzie wyniósł 1,56%, w grudniu zaś wzrósł do 1,73%.

Warto również zwrócić uwagę, że jest to jedynie jedno z wielu badań i niekoniecznie musi odzwierciedlać rzeczywistość. Niestety nie dysponujemy jeszcze alternatywnymi wynikami, dlatego z ich zestawieniem musimy jeszcze nieco poczekać.

Źródło: Netmarketshare, NeoWin

Komentarze

83
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kerry_sd
  36
  Nie wiem co za idioci dzielą systemy na Windows 8 i 8.1 skoro to jeden i ten system z paroma poprawkami, to tak jakby wydzielić osobno vistę SP2 bo przecież wprowadzono tam mechanizmy wyszukiwania z W7...
  • avatar
   vegasnight9
   18
   XP był bardzo dobrym system ale nie ma co się oszukiwać - "siódemka" jest lepsza pod praktycznie każdym względem. Zainstalowana na dysku SSD jest piekielnie szybka. Miałem XP przez 10 lat ale po przesiadce na 7 nigdy nie wróciłbym do starego systemu.
   • avatar
    Konto usunięte
    13
    Ostatnio od Microsoft'u dostałem wiadomość, w której było to:"Microsoft szanuje Państwa prywatność.". Hahahhaaaha
    • avatar
     Konto usunięte
     8
     linux urósł o 0,20 % powoli ale rośnie
     • avatar
      Hello
      8
      Nic dziwnego że 8.1 tak słabo idzie.
      Sp**** obsługa myszki która - mimo crapowatego pseudo patcha - obejmuje wpływem większość starych gier niewątpliwie jedynie zniechęca.
      O tym klakierowskie shilowate strony które dostają kasę za nachalne reklamy 8.1 nie/jedynie wspominają cichaczem, raz - i to jakby sprawa była rozwiązana.
      Zakichani kasobiercy reklamujący chłam!
      • avatar
       Konto usunięte
       6
       Wszyscy się dziwią dlaczego windows 7 zyskuje popularność a nie windows 8. Rozwiązanie jest proste, nowy windows wprowadził wiele różnych innowacji, tzn głównie wizualnych. Dlatego ludzie którzy przesiadają się z xp-eka idą na bardziej przejrzystą wersję ich ulubionego oprogramowania.
       • avatar
        Konto usunięte
        5
        W7 jest jak na razie najbardziej udanym systemem.
        • avatar
         krynka
         4
         Siedzę na 8.1 i niby lepszy ale zdarza się, że muszę moje programy odpalać w kompatybilności z... Windows 8 bo crash. To jakiś żart czy jak?
         • avatar
          QraJr
          4
          Firmy przechodzą z Xp na 7. Oto rozwiązanie całej zagadki.
          • avatar
           Almuric
           3
           XP pada pod ciosami omijania wsparcia dla tego systemu. Dla starszych urządzeń jak najbardziej i nic poza tym..
           • avatar
            Dragonik
            2
            Cieszę się że w szkole mogłem pracować na XP aczkolwiek każdy wie że to co jest W 7 mogłoby być w XP ale hajs się musi zgadzać.
            • avatar
             miedzianek
             1
             A zawsze mowilem 'XP na zawsze, nie potrzebuje nic nowszego!'...Wystarczyla przesiadka na nowego PC...wymusilo mi to zmiane systemu;) Wszystkie programy dzialaja, DX11 jest, szybciej sie laduje, nie jest taki problemowy przy instalacji jak XP, stery sa, wiec uno problemo:)
             • avatar
              Lonnger
              1
              Interesujące zważywszy, że oficjalna sprzedaż Win7 się już skończyła, a jednak wzrost... Wietrzenie magazynów i ludzie nie chcą przechodzić na Win8.
              • avatar
               Marucins
               1
               Kwiecień już niedługo... Wtedy to będzie szamotanina jak zaczną wypływać przechowywane specjalnie na ta okazję 0-day.

               :]
               • avatar
                bullseye
                -1
                Xp to przeżytek, w dniu premiery był gorszy od Millenium i Visty razem wziętych, po trzecim SP dalej ustępował bardzo Viście z SP więc nigdy nie zrozumiem jego fenomenu.

                Ludzie podniecali się Luną tylko czy jak ?
                Czemu każdy zapomina o 2000SP4 ? Gdyby nie brak wsparcia dalej by gnoił XP pod każdym względem poza Luną.
                • avatar
                 ogotay
                 -1
                 A do redakcji prośba, by pokazywała IP tych dziarskich grabarzy parających się tak zawzięcie zakopywaniem postów.
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  -2
                  Nic dziwnego, że XP zdycha, bo już od sporego czasu nie ma wsparcia i egzaminy IT też się zdaje na win 7 przynajmniej.
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   -3
                   Dobre to : http://otourl.pl/messii_vs_ronaldo
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    -6
                    panie admin, nieładnie
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     -9
                     Siedzę na W8.1 od 2 miesięcy. Kafelki widzę tylko przy włączaniu komputera, system jest szybszy i mam więcej wolnej pamięci. Wystarczy nacisnąć prawym na ikonę startu i masz wszystkie opcje z W7. Nic tylko instalować
                     • avatar
                      jkbrenna
                      0
                      Udzial rosnie, dziewne, juz go kupic nie mopzna...
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       0
                       Kiepski ten wykres. Każdy Windows (Xp, 7, 8) powinien być sklasyfikowany jako wersja, a nie SP1, 8.1 itp. Tak samo OS X. Dlaczego wzięli pod uwagę tylko najnowszy 10.9. Powinni wziąć pod uwagę ostatnie 3 wersje tak jak w przypadku Windows. Wtedy wynik byłby bardziej wiarygodny, a tak to tylko ciekawostka a nie rzetelne badanie.
                       • avatar
                        Sakret
                        0
                        Co się dziwić skoro większość nowszych gier wymaga już tylko win7 i 8.