Bezpieczeństwo

Windows 7 – szybciej, ale nie bezpieczniej

przeczytasz w 2 min.

Rozpoczęła sie oficjalna sprzedaż systemu Windows 7. Nowy system operacyjny jest wyraźnie szybszy niż jego poprzednik Vista, ale co jeśli chodzi o bezpieczeństwo?  Czy Windows 7 w perspektywie ochrony systemu przed złośliwym oprogramowaniem jest również lepszy od swoich poprzedników. G Data skontrolowała mechanizmy zabezpieczeń nowego systemu operacyjnego. Rezultat: Windows 7 w kontekście innowacji bezpieczeństwa nie ma nic nowego do zaoferowania. W pewnym zakresie funkcje zostały zredukowane na rzecz użyteczności i funkcjonalności samego systemu.

Microsoft już w OS Vista zintegrował wiele elementów zabezpieczających, jednak mimo to pozostawił kilka słabych punktów. Według oceny Ralf Benzmüllera, dyrektora laboratorium G Data w Bochum w Windows 7 nie zastosowano żadnych innowacyjnych metod zabezpieczeń, a zmiany mają charakter czysto kosmetyczny.

Dla użytkowników domowych, Microsoft z pewnością podjął starania o ułatwienie obsługi technologii przeniesionych z Windows Vista, ale również pozostawił niedociągnięcia.  Bez zmian pozostawiono kontrolę konta użytkownika, która ze względu na różne poziomy, stopniowo stawała się bardziej podatna na nadużycia. Również poważny problem istnieje z rozszerzeniem nazw plików, które wciąż nie są wyświetlane, a w konsekwencji oszuści za ikonami nieszkodliwych programów mogą ukrywać złośliwe programy. Windows 7 rzeczywiście otrzymał kilka nowych funkcji w zakresie ochrony, jednak tak jak w Vista mogą one być zawodne. W związku z tym w odniesieniu do wysokiego ryzyka infekcji i podatności komputerów z systemem Windows na ataki szkodliwego oprogramowania oczekujemy dużych zmian i popraw systemu w przyszłości.”

G Data Software w swoich produktach dedykowanym użytkownikom domowym deklaruje gotowość do pracy na pokładzie maszyn wyposażonych w Windows 7. Na tą chwilę możemy do nich zaliczyć programy:

 • G Data AntiVirus 2010
 • G Data AntiVirus + Firewall 2010
 • G Data InternetSecurity 2010
 • G Data TotalCare 2010

Zmian w zabezpieczeniach systemu Windows 7 dotyczą:

 • Kontrola konta użytkownika – nowe poziomy kont stwarzają niebezpieczeństwo dla użytkowników i mogą powodować zagrożenia
 • Firewall systemu Windows i Windows Defender: niewystarczające mechanizmy ochrony dają użytkownikom fałszywe poczucie bezpieczeństwa i rzekomo świadczą o zastosowanych środkach ochrony
 • AppLocker and Bitlocker: użyteczne funkcje, ale tylko dla firm

źródło: informacja prasowa

Więcej informacji o Windows 7

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dekard
  0
  Akurat informacje z takich źródeł przyjmuje na chłodno. Krytykują zabezpieczenia Windows 7, żeby skłonić ludzi do kupowania dodatkowych programów.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   dokładnie..'system jest dobry, ale jak kupicie nasze zabezpieczenia, dopiero wtedy będziecie się czuć bezpiecznie' , co oczywiście wielka bzdura, wystarczy podstawowe darmowe oprogramowanie i używanie głowy
   • avatar
    Cybul2
    0
    Wszędzie słyszę ze 7 jest wyraźnie szybszy od Visty. Znacie może jakieś strony z rzetelnymi porównaniami tych systemów?, chcę zobaczyć jakieś dowody które mnie do tego przekonają bo na razie to w to nie wierzę za bardzo.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Mam go od 3 dni i w kwesti szybkości mogę powiedzieć, że jest dużo szybszy już w dniu premiery bez poprawek niż vista ze wszystkimi ulepszeniami na dzień dzisiejszy. Oczywiście nie robiłem testów żadnymi programami ale uruchamia się dużo szybciej niż vista, szybciej kopiuje pliki, instaluje i uruchamia programy itp. Byłem do niego sceptycznie nastawiony ale im dalej w las tym bardziej mi się podoba.
     Co do używania głowy zamiast anytwirusa to przychylam się do postów powyżej. Wystarczy wiedzieć gdzie może być potencjalne zagrożenie, czego nie otwierać, gdzie nie klikać i jak ustawić system (usługi, ustawienia w internet explorer i firefox) i można się spokojnie obyć bez antywirusa obciążającego system.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      chodzi ci szybciej po go dopiero zainstalowales. za rok pewnie nie bedzie tak super-hiper
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Marklarowi raczej chodziło o ogólnego zasyfienie używanego od roku systemu, każdy zainstalowany program troche spowalnia cały system.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Nie potrzeba jakiś bardzo dobrych zabezpieczeń. Starczy wiedzieć na jakie strony nie wchodzić i nie ściągać wszystkiego co popadnie ;). Od 2 lat nie miałem żadnego wirusa (nie licząc tych co mi wykryło po włożeniu pendrive'ów kolegów :D).
        • avatar
         Huntcold99
         0
         chwyt marketingowy ;]