Oprogramowanie

Windows 7 wykorzysta wielordzeniowe procesory

przeczytasz w 1 min.

Microsoft traktuje wielordzeniowość bardzo poważnie. Windows 7 będzie obsługiwał do 256 rdzeni.

Debiutujący 22 października Windows 7 zaoferuje wiele przydatnych funkcji. Wśród nowości znajdziemy m.in. lepsze wykorzystywanie procesorów wielordzeniowych. Wojna na gigaherce powoli się kończy - Intel i AMD zaczynają rywalizować na ilość rdzeni, w dodatku najbardziej wydajnych rdzeni.

Microsoft podchodzi do wielordzeniowości z wielkim entuzjazmem i Windows 7 ma czerpać garściami z takich procesorów. Najnowszy system ma obsługiwać do 256 rdzeni, w przeciwieństwie do 64 obsługiwanych przez Vistę. Jon DeVaan, wiceprezes oddziału Microsoft Windows Core Operating System, informuje że taka zmiana jest trudna do wdrożenia, ale wykonalna. Nas interesuje jednak coś innego: czy obsługa większej ilości rdzeni coś zmieni dla zwykłego użytkownika?

Okazuje się, że tak. Wprowadzone ulepszenia poprawią także wydajność standardowych procesorów, oferujących od 2 do 4 rdzeni. Będzie to możliwe dzięki usprawnień dla pamięci cache i równoważeniu obciążenia. Najnowsze aplikacje do Windows będą mogły oferować lepszą wydajność w systemie Windows 7. Mają trafić na rynek w przyszłym roku.


Microsoft poważnie podchodzi do obsługi wielordzeniowości w Windows 7 i chce zapewnić wyższą wydajność. Zmiany zobaczymy wtedy, gdy developerzy zaczną używać Visual Studio 2010, pakietu oferującego znacząco udoskonalone narzędzia do wykorzystywania możliwości procesorów wielordzeniowych.

Źródło: DailyTech.com

Więcej informacji o Windows 7

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mwest69
  0
  z tego faktu jestem zadowolony ;)) bardzo mi się to podoba. Ciekaw jestem tylko na ile to poprawili ;D obciążenie równomierne dwóch czy czterech rdzeni..
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   hmm... 256rdzeni, do tego czasu to wyjdzie Windows 9 xD
   a Windows XP ile rdzeni może obsłużyć??
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Zwykły chwyt marketingowy ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     jesli obsluga wielu rdzeni byla juz w wersji RC to mozemy zapomniec o jakiejkolwiek wyzszej wydajnosci. nie jest ona w ogole odczuwalna.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      czyli teraz na 4 rdzeniach bedzie działać wolniej niż xp na jednym? :p
      • avatar
       suntzu
       0
       Ale bzdura. Testowałem i7 na xp x64 i z całą pewnością to własnie ten system najlepiej się sprawdza w tym zadaniu.

       Mentalray+cinema4d pokazały, ze seven jest w tyle za xp x64. Koniec kropka wersja RTM, cięzko mi wierzyć, że wprowadzili tak duże zmiany w systemie.


       Inna rzecz to gry/ i inne rzeczy... tak ten system jest pod tym względem lepiej zooptymalizowany, a może gry lepiej przystosowane do visty/seven.

       Marketingowy bełkot i tyle. MS może zrobić narzędzie dla procesorów 4,3 rdzeniowych by przyśpieszyć działąnie aplikacjai 1 rdzeniowych. Jest taki pomysł, by 1 rdzeń analizował kod i zarządzał odpowiednio kodem tak by oba rdzenie były wykorzystane. ALe MS nie wymyślił NICZEGO od tak dawna.

       Linux najładniejszy system operacyjny
       Mac naj bardziej przyjazny system operacyjny-> najwydajniejszy dla człowieka...

       Windows? Każda kolejna wersja zakopuje najbardziej potrzebne opcje utrudnia wszystko. Wygląda lepiej, ale co z tego jak obniża się jego funkcjonalność. Gdyby nie znakomita wydajność podstawowych aplikacji+gry ehh. Albo gdyby Steave Jobs x lat temu podpisał umowę z IBMem, MS wogóle by nie powstał.
       • avatar
        szawel
        0
        Obecnie gdy nie muszę już ulegać społecznej presji używania produktów MS (zwłaszcza uczelnia i pisanie wszelkich opracowań czy prezentacji) całkowicie pozbyłem się ich wynalazków z laptopa. Wszystko szybciej i bezproblemowo działa mi na Linie. Jako, że na X3100 gier nie odpalę (to chyba jedyna różnica dla przeciętnego użytkownika) Win stał się najzwyczajniej zbędny. No i ma o wiele lepsze opcje zarządzania energią w lapku. Średnio 30-40min dłużej na linie bez instalowania żadnych dodatkowych bajerów czy ustawiania. System robi to sam i już.