Systemy operacyjne

Windows znacznie bezpieczniejszy od Mac OS

przeczytasz w 1 min.

Dość często wpaja nam się, że Mac OS to system operacyjny znacznie bezpieczniejszy od dziurawych i podatnych na ataki Windows - a jednak niekoniecznie.

Marc Maiffret, jeden z bardziej znanych hakerów świata, który (jak zdecydowana większość znanych z imienia i nazwiska kolegów z branży) zgodził się przejść na stronę prawa, twierdzi, że Windows 7 jest systemem znacznie bezpieczniejszym od faworyzowanego Mac OS X.

W rozmowie z redaktorem Cnetu przyznaje, że jest pod wielkim wrażeniem drogi, jaką obrał Microsoft. Działania podejmowane przez koncern z Redmond są zdaniem Marca już od pewnego czasu imponujące. Gigant zrozumiał w jaki sposób zabezpieczać swoich użytkowników tak, by związane z bezpieczeństwem działania były szybkie i przede wszystkim skuteczne.

Jego zdanie na temat Apple jest natomiast bardzo negatywne. Przyznaje, że firma Steve'a Jobsa nie robi wiele w celu przeciwdziałania różnym zagrożeniom, zaś sam system Mac OS jest dziurawy, czego przykładem są konkursy dla młodych hakerów, kiedy to w kilka godzin łamane są apple'owskie zabezpieczenia.

Dobra opinia Maców oparta jest przede wszystkim o niewielką popularność tego systemu. Mało którzy hakerzy poświęcają mu swoją uwagę i dlatego powszechnie jest uważany za bezpieczny - mocnymi i dającymi wiele do myślenia słowami zakończył Maiffret.

Źródło: Cnet

 

A skoro o Apple mowa:

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  suntzu
  0
  To prawda. OSX jest dziurawy jak nie wiem. Hakerzy włamią się...

  ... Jest druga strona medalu. Brak robaków/wirusów. Na OSX są antywirusy po to by odwirusowywać windowsowe zagrożenia. No niestety Apple musi zacząć łatać. Apple to marka, a jak marka zacznie cierpieć, wtedy firma nie będzie sprzedawać.

  Bo pewnie chrzest nowych hakerów będzie wyglądał tak:
  Haker kupił swojemu dziecku maca po to by się włamał.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   A kto mu płaci? BTW, fryz to sobie nieziemski zrobił.
   • avatar
    Faflucy
    0
    Tak samo jest z badziewnym linuksem mało popularny dlatego bezmieczny.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     To jest powszechnie znana prawda, ratuje go tylko mała popularność, a darmowy linuks, mniej popularny jest dużo bezpieczny
     • avatar
      Dragon
      0
      No niby OSX jest mniej bezpieczny ale z oceny użytkowników odpowiedzcie sobie na jedno pytanie:
      Wolelibyście mieć system który jest odporny przed włamaniem hackerów (przecież każdy hacker chce się dostać do takiego szarego użytkownika jak większość z nas :) ) i mieć przymus posiadania antywirusa, bez którego praca z systemem po tygodniu jest niemożliwa czy posiadać system niezbyt odporny na włamania hackerskie ale móc spokojnie surfować po internecie bez żadnych zagrożeń ze strony wirusów i innych spyware'ów?

      Ja wybrałem to drugie ;P
      • avatar
       deel77
       0
       Bezpieczeństwo komputera zależy od dwóch głównych czynników - oprogramowania (system, oprogramowanie bezpieczeństwa) i obsługi (świadomość zagrożeń, podejmowanie ryzyka). Sam jestem zwolennikiem MS, ale jestem stanie sobie wyobrazić, że użytkownicy linuxa czy OSXa są mniej narażeni na zagrożenia chociażby z powodu tego, że używają trudniejszego w obsłudze os (linux, więc są częściej pro-userami) lub doskonale wiedzą do czego chcą używać komputera (np. graficy i OSX). Jeżeli ktoś się trochę zna - problemów będzie miał mniej.
       • avatar
        ArivaldPL
        0
        1. Przeciętny użytkownik może pomarzyć o jakimś hakerskim ataku na jego komputer, a jeśli nawet to się stanie to i tak ten kto chce się włamie.

        2. Wirusy najczęściej instalujemy sami. :P

        3. W ciągu ostatnich 10 lat tylko raz złapałem wirusa...