Drony

Wing - dostawcze drony zadebiutują w Helsinkach

przeczytasz w 1 min.

Drony są szybsze od samochodów dostawczych i ograniczają liczbę przejazdów. Wkrótce staną się elementem helsińskiego krajobrazu.

Spółka-matka GoogleAlphabet – nie przestaje rozwijać swojej koncepcji polegającej na dostarczaniu małych przesyłek za pomocą dronów. W ramach kolejnego kroku przeprowadzone zostaną publiczne testy w stolicy i zarazem największym mieści Finlandii, w Helsinkach.

Alphabet zapowiedział, że w najbliższych tygodniach mieszkańcy Helsinek otrzymają możliwość zamawiania jedzenia poprzez aplikację mobilną, a paczka zostanie im dostarczona przez drona Wing. To kolejny duży krok w kierunku realizacji planu, po (trwających od 2014 roku) testach w Australii oraz zgodzie na operacje komercyjne wydanej w ubiegłym miesiącu w Stanach Zjednoczonych.

Wing dron

Drony, jakie zostaną wykorzystane w Helsinkach, są wyposażone w skrzydła (stąd zresztą nazwa), mogą przenosić ładunki ważące nawet 1,5 kg i są w stanie przelecieć około 20 km na jednym ładowaniu. 

Konkretnie testy będą miały miejsce w Vuosaari – najbardziej zaludnionej dzielnicy Helsinek, która w dużej części graniczy z wodą. Przedstawiciele projektu stwierdzili, że razem sprawia to, że jest to doskonałe miejsce na uruchomienie takiej usługi. Na razie potwierdzono dwóch partnerów: Herkku Food Market i Cafe Monami. 

„Wizją Helsinek jest być najbardziej funkcjonalnym miastem na świecie. Dąży się tam do stworzenia najlepszych warunków do życia dla mieszkańców i odwiedzających. Nasz program zbiega się w czasie z inicjatywą stworzenia systemu transportu publicznego tak przystępnego cenowo, niezawodnego i wszechstronnego, że posiadanie samochodu stanie się przestarzałe najpóźniej w 2025 roku. Większym celem jest stworzenie bardziej zdrowego miasta, a Wing stanowi uzupełnienie tych wysiłków, oferując szybszą i wydajniejszą alternatywę dla samochodów dostawczych, a także ograniczając przejazdy autem w celu odbioru mniejszych towarów” – czytamy na blogu projektu Wing.

Źródło: Wing Blog, New Atlas. Foto: Wing

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    gormar
    0
    Kiedyś oglądałem materiał filmowy dotyczący fazy testów dronów z przesyłkami i wydaje mi się, że to właśnie było w Helsinkach. Z tego co pamiętam była tam tego typu sytuacja, że miasto leży po obu stronach stosunkowo szerokiej ale znacznie dłuższej zatoki. Most/y który/e tam jest/są bywają zakorkowane a sam przejazd to nadkładanie wielu kilometrów. Tam jest idealne miejsce do testowania tego typu rozwiązań, gdyż większą część trasy drony będą pokonywały nad wodą.