Internet

Wyszukiwarka Google wyświetli też zdjęcia z plików PDF

przeczytasz w 1 min.

Nie jest raczej żadnym sekretem to, że Google chciałoby zindeksować każdy, nawet najmniejszy obiekt, który znajduje się w Internecie.

Google PDF index

Nie jest raczej żadnym sekretem to, że Google chciałoby zindeksować każdy, nawet najmniejszy obiekt, który znajduje się w Internecie. Z tego też powodu gigant wydaje mnóstwo pieniędzy, aby zoptymalizować swoje narzędzia indeksujące. Czas zebrać kolejne tego owoce – wyszukiwarka obrazów Google wyświetli teraz także pojedyncze zdjęcia znajdujące się w dokumentach PDF.

Gdy będziemy poszukiwać zdjęć, a pasujący obrazek będzie pochodził właśnie z dokumentu PDF, wyszukiwarka Google wyraźnie nas o tym poinformuje. Jedyną dostępną opcją będzie zresztą „Wyświetl PDF”, jako że niemożliwe jest przeniesienie użytkownika bezpośrednio do pliku obrazu. Jeśli chcecie zobaczyć jak to wygląda, kliknijcie tutaj.

Firma Google skanuje i analizuje tekst z plików PDF od 2008 roku – dzięki temu dokumenty możemy znaleźć za pośrednictwem jej internetowej wyszukiwarki. Wyodrębnianie i indeksowanie samych obrazów jest jednak sporym krokiem do przodu w kierunku możliwych do precyzyjnego przeszukania PDF-ów. Według giganta, jego system świetnie daje sobie radę z 200 językami, co oznacza, że niemal każdy dokument PDF może zostać przeanalizowany.

Z jednej strony to świetna wiadomość – precyzyjniejsze szukanie, większa szansa na dobre wyniki poszukiwań… Z drugiej jednak strony indeksowanie plików PDF może być sporym zagrożeniem. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę, że wiele instytucji trzyma poufne dokumenty w PDF-ach na serwerach, czy w folderach witryn. Miejmy zatem nadzieję, że inżynierowie Google dobrze to wszystko przemyśleli.

Źródło: SlashGear, Google System

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  StartX_pl
  3
  A mnie zastanawia jedna rzecz odnośnie zdjęć w internecie. Przykładowo wyszukuję zdjęcie w google, już chcę je wstawić na swoją stronę i nagle pojawia się ostrzeżenie - to zdjęcie może być objęte ochroną ze względu na prawa autorskie. Jeśli więc wstawię takie zdjęcie na swoją stronę pod adresem xyz_pl to łamię prawo. Ale jeśli google pobiera z czyjejś strony zdjęcie chronione przez prawo autorskie i wyświetla je na swojej stronie pod adresem google_pl to oni już nie łamią prawa? Są równi i równiejsi?
  • avatar
   Himoto
   0
   Zależy na jakiej zasadzie zostały udostępnione dane informacje [zdjęcia], google w sumie tak naprawdę tylko odsyła do zdjęć i materiałów już zamieszczonych, jeśli znajdziesz zdjęcie/obrazek gdzieś w czeluściach internetów i chcesz wrzucić na swojego bloga ale nie wiesz czy nie złamiesz tym prawa to zawsze możesz zrobić linkowanie obrazem bez zaśmiecania sobie wewnętrznie katalogu swojej strony www na serwerze, tyle że ostatnio większość serwerów stawia sobie w w warunkach użytkowania zakaz linkowania zewnętrznych materiałów na tych darmowych lub nisko płatnych profilach co utrudnia takie działania, głównie ze względu na zwiększoną ilość MB które są przesyłane przy każdej sesji.
   Jeśli nie rozpowszechniasz bez zgody autora to nie łamiesz prawa, jeśli zaś podlinkujesz/odeślesz odwiedzającego do miejsca gdzie może znaleźć już wcześniej umieszczone materiały które łamią prawo autorskie też nie łamiesz prawa. Była sprawa chyba anglika [głośna] zrobili na niego nagonkę że rozpowszechnia przez swoją stronę nielegalnie filmy i treści chronione, zamknęli go w areszcie aż do rozprawy robili z niego pirata na skale światową a potem musieli go przepraszać i płacić odszkodowanie jak sąd stwierdził że ów osobnik nie złamał prawa gdyż linkował treści udostępniane przez całkiem inne osoby.