Internet

Youtube: Full HD 1080p już niebawem

przeczytasz w 1 min.

Na konferencji NewTeeVee, jeden z dyrektorów YouTube zapowiedział, że wkrótce udostępniony zostanie internautom streaming wideo w jakości Full HD, 1080p.

Przypomnijmy, że obecnie dostępna opcja High quality, to standard "zaledwie" HD 720p. Przedstawiciel Youtube, Hunter Walk, poinformował, że nowa rozdzielczość 1080p, podobnie jak i pełnoekranowy odtwarzacz, zostaną zaimplementowane w serwisie w przeciągu kilku dni.

Współzałożyciel YouTube - Steven Chen - zapowiedział po raz pierwszy wprowadzenie wyższej jakość wideo w serwisie na tej samej konferencji w roku 2007. Powiedział także, że YouTube przechowuje u siebie wszystkie filmy wideo w dokładnie takiej rozdzielczości, w jakiej zostały nadesłany.

Jeśli dodany zostanie więc nowy, lepszy format streamingu obrazu, wystarczy, że filmy będące w posiadaniu serwisu ulegną kolejnej procedurze odkodowania i zakodowania. Walk powiedział, że już blisko połowa filmów w jakości 1080p jest gotowa do umieszczenia w serwisie.

Na razie niestety tylko około 10% filmów wideo jest dostępnych w jakości "HQ". Wynika to z faktu, iż wielu użytkowników wciąż używa łącz, które nie wystarczają do komfortowej transmisji lepszych jakościowo formatów.

Warto odnotować, że w tym roku o 2000% wzrosła ilość filmików uploadowanych za pomocą telefonów komórkowych.

Spośród innych planowanych zmian warto wymienić planowaną zmianę odtwarzacza na taki, który nie będzie opierał się na technologii Flash. Na konferencji zademonstrowany został odtwarzacz oparty na HTML-5. "Wciąż mamy trochę czasu na ostateczne podjęcie decyzji", stwierdził Walk.

Źródło: cnet.com

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  No i czas buforowania nawet krótkich filmów będzie wynosił 10 minut:P
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Internauci to jakaś narodowość, że autor pisze ten wyraz z dużej litery?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    w sumie juz to działa, rzuciłem na mojego LG LH5000 i jakoś nie widze żeby to było 1080p :/ słabe jakieś, muszą popracowac nad jakością