Smartfony

Zakaz smartfonów w szkołach. Gubernator podpisał ustawę. Przykład pójdzie dalej?

przeczytasz w 1 min.

Kalifornia wprowadza zakaz telefonów w szkołach, mający na celu poprawę wyników nauczania i skupienie uwagi uczniów. Gubernator Gavin Newsom podpisał ustawę, która ogranicza korzystanie ze smartfonów.

Nowe przepisy mają na celu ograniczenie rozproszenia uwagi i poprawę wyników nauczania. Uczniowie będą mogli korzystać z telefonów tylko w sytuacjach awaryjnych. "To krok w stronę zapewnienia lepszego środowiska edukacyjnego" - stwierdził Newsom.

Wnioski z Kalifornii a apel w Polsce

Podobne rozwiązania są rozważane w Polsce. Związek Nauczycielstwa Polskiego zaapelował do ministra edukacji o wprowadzenie zakazu korzystania z telefonów komórkowych w szkołach. Celem jest skupienie uwagi uczniów na nauce oraz poprawa jakości edukacji.

Źródło inspiracji

Decyzja Kalifornii może być inspiracją dla innych krajów, w tym Polski, gdzie problem nadmiernego korzystania z telefonów przez młodzież jest coraz bardziej zauważalny. W lutym tego roku Norweska Dyrekcja ds. Edukacji wydała zalecnie dotyczące zakazu używania telefonów w szkołach. Przykład Kalifornii pokazuje, że legislacja może być skutecznym narzędziem w walce o lepszą edukację.

Czy jesteś za zakazem telefonów w szkołach?

Oto wyniki naszej ostatniej sondy:

 • Tak, jestem za pełnym zakazem wnoszenia telefonów do szkół - 21%
 • Tak, jestem za zakazem korzystania z telefonów na terenie szkoły - 25%
 • Nie, jestem tylko za zakazem korzystania z telefonów na lekcjach - 42%
 • Nie, jestem za swobodą uczniów pod tym względem - 12%
 • Nie mam zdania - 2%

źródła: The Verge, money.pl

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  K8v8M
  5
  Niestety ale to nie rozwiązuje problemu. Zakaz powinien obejmować dzieci nie tylko w szkole.
  Smartfony są bardziej szkodliwe niż energetyki, których właśnie zakazano. Jest na to mnóstwo badań.
  • avatar
   denali
   3
   w końcu jakiś super pomysł z USA bravo
   • avatar
    Janisz
    1
    Patrząc jak znaczna większość grona pedagogicznego podchodzi do swej pracy (gówno ich obchodzą problemy dzieci, które powierza się im do opieki - obchodzi ich tylko przedyktowanie materiału - na naukę już nie ma czasu - podstawówki stały się uczelniami - dzieciaki muszą uczuć się w domu, bo w szkole jest czas na przepisywanie podręcznika) jestem zdecydowanie przeciw takim zakazom ponieważ będą BEZMYŚLNIE realizowane. Poza tym obecnie smartfony to nie tylko urządzenia do marnowania czasu na YT - służą także np do kontrolowania pomp insulinowych...
    • avatar
     anemusek
     -2
     Leśne dziadki nie nadarzają za postępem więc się za zakazy i nakazy biorą. Na szkodę młodzieży. Może przerażonym i nie nadążającym za światem starym prykom to się wydawać niezrozumiałe ale technologie stały się częścią świata i nie da się ich zakazać. Trzeba je włączyć w system edukacji. Najbardziej przeraża mnie jak przerażone leśne dziatki nawołują do zakazania smartfonów dzieciom bo boją się, że ogarniają rzeczywistość lepiej niż oni. Przez swój strach szkodą dzieciom. Podpierają się pseudonaukowymi manipulacjami sugerującymi, że aplikacje uruchamiane na smartfonach (żadne badania nie twierdzą, ze smartfony szkodzą, tyko odnoszą się do np mediów społecznościowych) szkodzą dzieciom. Zapominają dodać, ze wszystko szkodzi dzieciom pozostawionym bez kontroli i nadzoru. Np sport w takich warunkach potrafi mieć nawet czterokrotnie gorszy wpływ na dzieci niż angażujące aplikacje na smartfonach i tego nikt nawet nie wspomni... Czy ktoś nawołuje do zakazania dzieciom uprawniania sportu?
     Z technologii trzeba wydobyć to co najlepsze, uczyć dzieci W SZKOLE dobrego wykorzystania smartfonów, a nie odcinać je od nich czyniąc dzieciom nieodwracalne szkody, których jak pokazują badania naukowe nigdy nie są w stanie odrobić.

     Witaj!

     Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
     Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

     Połącz konto już teraz.

     Zaloguj przez 1Login