Samochody elektryczne

Zakażą sprzedaży spalinowych ciężarówek. Kalifornia ma ambitny plan

przeczytasz w 1 min.

Kalifornia (USA) jest pierwszym obszarem na świecie, który decyduje się na tak drastyczną zmianę w krótkim czasie. Od 2036 r. każdy sprzedawany w tym stanie ciągnik siodłowy musi być zeroemisyjny.

Tak restrykcyjne zmiany są podyktowane stale zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi na Ziemi. Amerykański stan próbuje walczyć m.in. z generowaniem zanieczyszczeń do atmosfery poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Ten z kolei tworzą nie tylko osobowe samochody spalinowe, ale też ciężarowe.

Zeroemisyjne ciężarówki w Kaliforni już za 13 lat

Decyzja władz Kalifornii zasługuje na uwagę przede wszystkim przez datę, o której mowa w kontekście zakazania sprzedaży spalinowych ciągników siodłowych. Elektromobilna rewolucja w tym segmencie pojazdów będzie wymuszona rok po tym, jak zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży samochodów osobowych napędzanych konwencjonalnym paliwem.

Od 2036 r. w stanie Kalifornia każda nowa ciężarówka nie będzie mogła emitować dwutlenku węgla do atmosfery. “Osobówki” czeka to samo ograniczenie już rok wcześniej, bo w 2035 r. Decyzja jest rozwinięciem prawa Advanced Clean Trucks, które wstępnie zezwalało na sprzedaż spalinowych ciężarówek pod warunkiem uzupełniania portfolio o pojazdy zeroemisyjne.

Tesla SemiTesla Semi: elektryczna ciężarówka, która porusza się już po USA (Źródło: Tesla)

Władze Kalifornii brały pod uwagę wyłączenie w pierwszej kolejności dostawczych samochodów korzystających z nieekologicznych silników. Wkrótce jednak okazało się, że aby do 2045 r. ogłosić pełną zeroemisyjność transportu na terenie całego stanu, konieczne jest wprowadzenie zakazu dla każdego auta ciężarowego w jednym czasie.

Jeśli sytuację ze Stanów Zjednoczonych zestawimy z obecnym stanem rzeczy w Europie, okazuje się, że na starym kontynencie dopiero pojawiają się propozycje ze strony rządzących. Unia Europejska chciałaby, aby do 2030 r. zeroemisyjne były autobusy miejskie. Pozostałe auta ciężarowe wykonujące ciężki transport miałyby natomiast czas do 2040 r., aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 90 proc. Każda z tych propozycji nie została jednak na ten moment zatwierdzona, zatem można mówić o dywagacjach władz.

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bankaigoku
  11
  Jaki "ambitny? Chyba komunistyczny! Kalifornia od lat jest znana jako jeden z najbardziej lewicowych stanów w USA, gdzie wprowadza się paranoiczne rozwiązania. Ubóstwo, ogromny procent przestępstw, brud na każdym kroku i problemy społeczne wśród pospolitych mieszkańców. Ten rejon był utrzymywany przez psychopatycznych milionerów-celebrytów, którzy właśnie kreowali w mediach kontrastujący wizerunek jako krainy mlekiem i miodem płynącej, ale nawet oni ostatnio wyprowadzają się, bo ucisk podatkowy jest ogromny i komfort życia sięgnął bruku.

  To co tam się dzieje, to jest horrorem, a stawianie jakichkolwiek ich zmian na piedestał jest głupotą, chyba, że w negatywnym wydźwięku jako przykład głupoty.

  Kolejne podatki w Kalifornii:
  https://www.rp.pl/budzet-i-podatki/art37838601-kalifornia-opodatkuje-miliarderow-i-nie-pozwoli-im-uciec

  Nawet już korporacje uciekają z Kalifornii:
  https://www.stefczyk.info/2020/12/03/nie-wytrzymuja-rzadow-lewicy-kolejna-korporacja-uciekla-z-kalifornii/

  Ludzie nie chcą przeprowadzać się do "byłego raju":
  https://niezalezna.pl/423083-boja-sie-rzadow-lewicy-coraz-mniej-amerykanow-przeprowadza-sie-do-kalifornii

  Ludzie uciekają z Kalifornii:
  https://wgospodarce.pl/informacje/90411-usa-ludzie-uciekaja-ze-stanow-rzadzonych-przez-lewice

  Nowe prawo w Kalifornii według którego każda spółka musi mieć mniejszości seksualne i etniczne w zarządzie:
  https://usa.se.pl/geje-i-latynosi-obowiazkowo-w-radach-nadzorczych-drakonskie-kary-aa-Hi4f-RaM7-LfTb.html

  Kalifornia chętnie uczestniczyła w ludobójstwie szczepionkowym COVID-19, a wręcz tak jak Schwarzenegger była promotorem tego i katem nieposłusznych:
  https://legaartis.pl/blog/2022/09/01/kalifornia-bedzie-teraz-karac-lekarzy-za-odmowe-zastosowania-sie-do-narracji-na-temat-covid/

  Rządzący i policja rozkazują ludziom podporządkować się bandytom w Kalifornii:
  https://trybun.org.pl/2021/11/22/komuna-na-dobre-wkracza-do-kalifornii-policja-kaze-ludziom-spelniac-oczekiwania-bandytow/

  Kalifornia chce zakazać wydobycia ropy, choć wszystko co ma, to z pochodzi tego:
  https://energetyka24.com/ropa/kalifornia-chce-zakazac-wydobycia-ropy-od-2045-roku

  I na sam koniec dla śmiechu, gdzie nie wolno było ładować elektryków przez upały:
  https://moto.rp.pl/na-prad/art36982861-przez-upaly-w-kalifornii-nie-wolno-ladowac-elektrycznych-samochodow
  • avatar
   michael85
   6
   Komuna wraca, Kalifornia upada na naszych oczach. Wielkie firmy wynoszą się z Kalifornii, za to mieszka już tam blisko 200k bezdomnych i ta liczba rośnie. W Europie nie będzie lepiej zakazy samochodów spalinowych, nowe podatki od emisji. Nie będziesz miał niczego i będziesz szczęśliwy.
   • avatar
    Ruffriders1988
    3
    Kalifornia zamienia się w ekokołchoz, już teraz jest tam 20% bezdomnych, niech tak robią dalej to połowa taka będzie.
    • avatar
     Altru
     1
     Kalifornia to stan umysłu, zresztą jak większość niebieskich stanów w USA.

     "Marks nazwał socjalizm „pierwszą” albo niższą fazą społeczeństwa komunistycznego.

     Stosując dialektyczną ideę rozwoju do analizy kształtowania się przyszłego społeczeństwa, klasycy marksizmu-leninizmu doszli do wniosku, iż socjalizm i komunizm to dwa zgodne z prawami rozwoju społecznego stadia nowej formacji społeczno-ekonomicznej. [...] Żaden kraj nie może od razu osiągnąć komunizmu, pomijając socjalistyczny stopień rozwoju; socjalizm — to obiektywne i konieczne stadium w rozwoju komunistycznej formacji społeczno-ekonomicznej.

     Społeczeństwo socjalistyczne nazywane jest pierwszym stopniem komunizmu, ponieważ umocniły się już w nim liczne ważne cechy właściwe całej komunistycznej formacji społeczno-ekonomicznej, przede wszystkim społeczna własność środków produkcji. Rozwój socjalizmu i jego przerastanie w komunizm to jednocześnie proces przygotowywania warunków obumierania państwa. "
     • avatar
      antytalent
      1
      Lewactwo jest gorsze od faszyzmu, niszczy świat.
      • avatar
       studionti
       1
       Myślałem, że ogłupienie klimatyczne to domena komunistów z UE.
       • avatar
        kkastr
        0
        To jest zamiana uzależnienia od paliw kopalnych na uzależnienie od surowców kopalnych. Kolejne przemiany w historii, które są pompowane za pomocą powtarzania w kółko dogmatów aktualnych wierzeń. I jak zawsze wierzenia te są wykorzystywane do polityki i robienia fortun, dlatego mają wsparcie polityków i wielkiego kapitału. W ten sposób sensowne skądinąd postulaty ograniczenia nadmiernego zanieczyszczania stają się zwykłym pudrem pod płaszczykiem którego mamy te same gierki co zawsze. Nic nowego na świecie.
        • avatar
         Daj chipsa
         0
         Skończy się to tak, że ludzie stamtąd wyjadą do normalnych stanów a razem z ludźmi wyjadą ich pieniądze. Stan upadnie jak Detroit. Zostanie tam biedota i patologia.
         • avatar
          Dragonik
          -1
          Oj szybko wrócą do spalinówek
          • avatar
           anemusek
           -1
           W Kalifornia bezdomnych żebraków coraz więcej, a Arizona, która biła pod tym względem Kalifornię ma ich coraz mniej. Teksas też zyskuje. Kalifornia próbuje w taki histeryczny sposób ratować swoją gospodarkę sztucznie podnosząc jej konkurencyjność licząc na obniżenie konkurencyjnych stanów ale tylko ja dobija. Jak UE ;P
           • avatar
            Warmonger
            -1
            .
            • avatar
             Warmonger
             -2
             No cóż. Jednych boli (_|_), a inni znajdują pracę w tej okropnej Kalifornii, a dokładniej w firmie z Doliny Krzemowej. Nadprogramowe podwyżki, ekstra dni wolne i akcje firmy - polecam ;)
             • avatar
              eeuovikaseuu
              -2
              Sex randki w Twoim mieście. Żadnych pieniędzy ani związków, wszystko jest anonimowe i poufne, rejestracja jest bezpłatna---- https://paply.org/kiska
              • avatar
               MokryN
               0
               Nic nie jest zero emisyjne. Szczególnie produkcja baterii, pozyskanie na nie materiałów itd. itp.

               Witaj!

               Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
               Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

               Połącz konto już teraz.

               Zaloguj przez 1Login