Akcesoria

Zamki otwierane nie kluczem, a za pomocą gestów

przeczytasz w 1 min.

Wiele przedmiotów codziennego użytku jest dziś usprawnianych celem zwiększenia komfortu życia. Tymi, którzy dokładają swoją cegiełkę do technologicznego rozwoju jest grupa wynalazców z Instytutu Technologii i Nauki w Północnym Tajwanie. Kilkuosobowy zespół postanowił bowiem zmodernizować obsługę zamka do drzwi.

Według twórców, konieczność noszenia ze sobą pęku kluczy jest co najmniej niewygodna. Można je zgubić, zapomnieć wziąć ze sobą lub zostać z nich okradzionym. Prezentowana innowacja, która zresztą zdobyła złoty medal na tegorocznym pokazie w Taipei, polega na otwieraniu zamka wcześniej ustalonym ruchem dłoni.

Kamery śledzące ruch w trzech wymiarach działają podobnie jak te znane z konsoli Nintendo Wii. Dzięki temu możliwe jest zaprogramowanie unikatowego gestu, który zostanie zapamiętany przez system. Przejście przez takie zabezpieczenie będzie możliwe tylko w przypadku odtworzenia sekwencji ruchów.

Ruch dłoniCzy to rzeczywiście wygodne i bezpieczne? W końcu łatwiej podejrzeć ruchy wykonywane przy drzwiach, niż ukraść komuś klucz. A i sam użytkownik specjalnego zamka może zapomnieć czy - dajmy na to - przy danym ruchu miał wyprostowane dwa, czy trzy palce. 

Jeden z konstruktorów systemu, Tsai Yao-pin wierzy, że wynalazek wejdzie do powszechnego użycia w połowie roku 2012. Podobno już zgłosiło się parę firm chcących zainwestować w ten typ zabezpieczenia. Czy wynalazek ma szansę odnieść rynkowy sukces? Może jako dodatek do czytnika linii papilarnych bądź siatkówki?
 

Więcej nowatorskich urządzeń:

Źródło: geek

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jacekd
  4
  Ciekawe jak to ma się sprawdzić "po spożyciu"? :>
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   świetna sprawa, nada się do zabezpieczenia ... toalety dla kierownictwa, nawet gestów specjalnie nie trzeba wymyślać xD
   • avatar
    DustEater
    0
    już widzę włamywacza jak sobie macha ręką przed czytnikiem i wielki sejf mu się otwiera :)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     http://www.youtube.com/watch?v=LZ0ue-XGl9c&feature=player_embedded
     Tutaj już takie urządzenie działa. :D
     • avatar
      Irrlicht
      0
      Ciekawa zabawka, ale domu ani sejfu bym temu nie powierzył. Skarbonkę dziecka czy blokadę kanałów TV dla dorosłych to i owszem. IMO lepiej się skupić na ulepszaniu biometrii, żeby się nie dawało obejść skopiowanymi odciskami.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Może być bardzo skutecznym zabezpieczeniem. Nawet ten sam gest ze względu na budowę dłoni może być nie do "podrobienia" przez kogoś innego. Z rozkodowaniem po spożyciu, zgadzam się nie potrafię wbić kodu powyżej 3%%, palec nie trafia w cyfry...
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Nintendo Wii nie ma kamer ...

        Może chodziło wam o Kinect od Microsoftu?
        • avatar
         Kenjiro
         0
         Haha, Ministerstwo Głupich Kroków na żywo - piękne :), dzięki!
         • avatar
          sztajnol1
          0
          A pamiętacie ten dość złożony gest pozdrowienia z "Bliskich spotkań 3 stopnia"? Gdyby tak dobrze się go nauczyć... Z drugiej strony, głupio by było gdyby trafił się akurat włamywacz - maniak tego samego filmu.