Nauka

Cała marsjańska przejażdżka chińskiego łazika Zhurong na jednym zdjęciu

przeczytasz w 2 min.

Już około 10 miesięcy chiński łazik Zhurong przebywa na Marsie. W tym czasie udało mu się pokonać całkiem spory 1,5 km odcinek. Jeśli wątpicie, to Mars Recoinassance Orbiter udokumentował dokładnie tę podróż

Zhurong to pierwsza i bardzo udana z perspektywy założeń misji, które wspominały o 3 miesiącach, misja chińskiego łazika na Marsie. Zhurong jest większy od łazików NASA z 2004 roku, jednakże mniejszy niż Perseverance. Zasilany jest energią słoneczną, która jest kluczowym czynnikiem decydującym o trwaniu misji.

Jeśli łazik nie trafi na nieprzyjazny dla jego kół teren i nie popsuje się żaden jego element, to jedynie burza pyłowa, która zanieczyści panele fotowoltaiczne, może przeszkodzić w realizacji misji przez kolejne miesiące.

Trasa łazika Zhurong sfotografowana z orbity Marsa

Chiny jak to bywa w ich zwyczaju, niezbyt wylewnie opowiadają o badaniach prowadzonych przez ich łazik, ale na pewno coś na południu równiny Utopia Planitia się dzieje. Na zdjęciach uzyskanych przez kamerę HiRISE sondy MRO, 11 marca 2022 roku z odległości 288 km, widać dokładnie całą trasę jaką dotychczas pokonał łazik. A to dzięki dobrze dostrzegalnym śladom jakie pozostawiają na marsjańskim gruncie jego koła.

Zhurong przejażdżka
Mozaika zdjęć (obrócona o 90 stopni), która pokazuje trasę łazika. Lądownik widać po lewej stronie. Po kliknięciu wyświetli się zdjęcie w pełnym rozmiarze

Zhurong po opuszczeniu lądownika Tianwen-1 pojechał w kierunku spadochronu i osłony, które odrzucone zostały tuż przed osiągnięciem powierzchni Marsa. Potem, poruszał się przez pewien czas na południe, w końcu zakręcił trochę na wschód i kontynuuje swoją przejażdżkę.

Ślady na zdjęciu wskazują na omijanie przeszkód na powierzchni, a także krótkie wizyty przy bardziej interesujących skałach. Mimo iż jego mniejszy niż Perseverance (240 kg zamiast 1025 kg), z rozłożonymi panelami słonecznymi Zhuron z orbity zajmuje nieco większą powierzchnię w polu widzenia kamery HiRISE, dlatego tak łatwo było go dostrzec. Pojedynczy piksel na surowym zdjęciu odpowiada niespełna 30 cm w rzeczywistości.

Źródło: UAHiRISE

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!