Komputery

Zmarł polski twórca mikrokomputerów

przeczytasz w 1 min.

W niedzielę, we Wrocławiu zmarł Jacek Karpiński, inżynier, pionier polskich badań nad rozwojem komputerów, twórca niezwykle ciekawie zapowiadającego się mikrokomputera K-202.

9. kwietnia tego roku naukowiec skończyłby 83 lata. Jacek Karpiński był pomysłodawcą i współtwórcą takich maszyn jak AKAT-1, KAR-65, wspomnianego K-202, pracował dla szwajcarskiej firmy NAGRA. Swoją życiową przygodę z technologiami rozpoczął już w roku 1951, a w latach 50-tych stworzył pierwszy na świecie, tranzystorowy analizator do obliczeń różniczkowych AKAT-1.

Na liście jego dokonań znalazł się również 16-bitowy mikrokomputer K-202, opracowany w latach 70-tych. Była to maszyna, która umożliwiała wykonanie miliona operacji na sekundę, i jako pierwsza maszyna na świecie wykorzystywała adresowanie stronicowe. Oprócz niesłychanie dużej mocy obliczeniowej, komputer był odporniejszy na trudne warunki środowiskowe, a także mógł pochwalić się mniejszymi rozmiarami niż ówczesne konstrukcje.

Zainteresowanie tym komputerem pojawiło się również poza granicami naszego kraju i wiele wskazywało na to, że urządzenie stworzone przez Jacka Karpińskiego może odnieść ogromny sukces na arenie międzynarodowej.

Niestety na drodze kariery naukowca nie raz stawały przeszkody związane z realiami ówczesnego systemu politycznego. Projekt związany z mikrokomputerem K-202 został nagle rozwiązany, a Jacek Karpiński stracił pracę. Pod koniec lat 70-tych, bez większych szans na pracę we własnym zawodzie, naukowiec przeniósł się w okolice Olsztyna gdzie prowadził hodowlę świń. Spytany kiedyś przez reporterkę Polskiej Kroniki Filmowej dlaczego zajmuje się hodowlą świń, powiedział, że woli pracować z prawdziwymi świniami.

Maszyna AKAT-1

W późniejszych latach Jacek Karpiński powrócił do pracy nad nowymi technologiami. Pracował między innymi w Szwajcarii dla firmy NAGRA, a także nad własnymi projektami. Na początku lat 90-tych, po powrocie do Polski był doradcą Leszka Balcerowicza.

Źródło: manageria.pl, gazeta.pl

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  SoundsGreat
  0
  Hamowali rozwój w niemal każdej dziedzinie. Słyszeliście o Polonezie 2,0 turbo? O następcy Syreny? Wszystkie takie projekty zostały anulowane, a szkoda, bo może dzisiaj kraj wyglądał by inaczej... chociaż pewnie nie.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   http://www.pb.pl/Default2.aspx?ArticleID=ced27e66-bcf4-4ba2-988a-a37c03ec8515&open=four o wiele lepszy artykul.
   • avatar
    jeomax.co.uk
    0
    Wielka szkoda. Szkoda, ze go tak potwornie zgnoili, szkoda ze mu dom zabrali, szkoda ze umarl taki talent.
    Slowa, ze gdyby to bylo mozliwe, to dlaczego Amerykanie jeszcze tego nie maja (dotyczy K-202), dedykuje wszystkim betonom partyjnym po 3 klasach podstawowki, oby tem czas nigdy wiecej sie nie powtorzyl.
    Swieczka i szacunek, sam nie wiem, ktore wieksze.
    [i]
    • avatar
     wildthink
     0
     Naprawdę mogliśmy być dużo dalej niż jesteśmy obecnie. Ale krótkowzroczność, ślepe posłuszeństwu aparatu partyjnego Wielkiemu Bratu zza wschodniej granicy, jakieś wydumane ideologie wszystko przekreśliły. Zmarnował się ogromny potencjał, powyższy przykład na pewno nie jest jedyny. Teraz też mamy świetnych naukowców, ale świat nie stał w miejscu, wtedy gdy my się cofaliśmy - w wielu dziedzinach nas wyprzedzili. Naprawdę ogromny szacunek dla takich postaci - szkoda, że przyszło im tworzyć w takich, a nie innych czasach.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Najgorsze jest to, że wiele z tych "nieprawdziwych świń" nadal pociąga za sznurki - co czasami da się zauważyć...

      _______________________________________


      [*]
      • avatar
       vibaxez
       0
       Nic nie sugeruje ale "historia lubi się powtarzać". Niesamowity człowiek. Ciekawe czy po śmierci można zrobić rzeczy których nie zdążyło bądź nie dano nam zrobić na ziemi za życia ? Jak to jest z tym rajem? Ciekawe za ile lat odkryjemy w Polsce kolejnego Jacka Karpińskiego, który poświeci swoje życie by ułatwić życie innym (a przynajmniej spróbuje).
       • avatar
        yeldus
        0
        Ja tak z innej beczki, spójrzcie na tego AKATa, jak ta maszyna wygląda. Dzieło sztuki.
        • avatar
         michal2klb
         0
         Dzięki niemu mamy teraz komputery [*]
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          jesteśmy chyba najbardziej zawistnym narodem, jak tylko ktoś ma pomysł i chce go wcielić w życie a nie umie się "dzielić" (czytaj dawać łapówek) to trzeba go zgnoić, podłożyć świnie itd.
          znam wiele takich przypadków nawet teraz, jeśli w jakimś z instytutów badawczych doktorant ma pomysł i sam chce go rozwijać a nie dzielić się sukcesami z profesorem to pozostaje mu jedynie emigracja
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Wielka szkoda. Zmarł człowiek -legenda, wręcz symbol tego, jak komuna gnoiła ludzi genialnych, ale "nie po linii"... Choć i dzisiaj jest u nas niewiele lepiej... A może nawet gorzej, bo wtedy dążono do autarkii, a dzisiaj robi się z nas kraj konsumencki (a w szczególności pozbawiony wysokich technologii).
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            @Sławekpl @PoPe_1 @wielu innych tutaj...

            I TERAZ PYTANIE JAK MAMY TYLU MADRYCH LUDZI TO CZEMU TAKA KICHA TA pl????????????
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             @Bart_123 - przepraszam, jeśli to co napiszę to "czepianie się" - ale z Twoich postów i ich kolejności wynika, że KOMENTUJESZ artykuł i komentarze innych, a potem go CZYTASZ??
             • avatar
              hynio
              0
              "9. kwietnia tego roku naukowiec skończyłby 83 lata"

              W tym roku 9 kwietnia jeszcze nie było:P
              • avatar
               jewgienij
               0
               Artykul BEZ BELKOTU!! Milo poczytac. O panie Karpinskim kilka miesiecy temu ogladalem film. Z torentow.
               • avatar
                assistant
                0
                No i nie doczekał Grafenowych procesorów. Ale jego 16 bitowy 1 MHz komputer na lata 70-te co na prawdę osiągnięcie.
                • avatar
                 derekpl
                 0
                 [*]
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  "Oprócz niesłychanie dużej mocy obliczeniowej, komputer był odporniejszy na trudne warunki środowiskowe, a także mógł pochwalić się mniejszymi rozmiarami niż WSPÓŁCZESNE konstrukcje."

                  Aha czyli mój laptop jest większy niż K-202... Jeśli już to K-202 mógł się pochwalić mniejszymi rozmiarami niż ÓWCZESNE konstrukcje...
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   albo JEMU współczesne ;) (choć nie wiem czy to po polskiemu jest hihi)
                   • avatar
                    Silver
                    0
                    [*]