Karty graficzne

Znamy zegary nVidia GT300. Czy potwierdzą się rewelacje na temat nowego chipu?

przeczytasz w 1 min.

Wczoraj informowaliśmy, że układ GT300-A1 trafił już do produkcji. W związu z tym można było spodziewać się w niedługim czasie kolejnych doniesień na temat nowego chipu nVidii. Tak też się stało. Niemiecka strona Hardware-infos wyjawiła informacje o zegarach z jakimi będzie pracował układ jak i pamięć karty.

Według informacji G300-A1 (pierwsza rewizja układu) będzie mogła się pochwalić zegarami na poziomie 700MHz dla rdzenia, 1600MHz dla shaderów oraz 1100MHz (efektywnie 4400MHz) dla pamięci GRAM typu GDDR5. Czy jest to dużo, czy może mało?

Biorąc pod uwagę wielkość rdzenia, który wedle ostatnich doniesień ma mieć powierzchnie 495mm2 to całkiem sporo. Dla porównania układy GT200-A2 produkowane w 65nm mają powierzchnie 576mm2, a GT200-B1 produkowane w 55nm mają powierzchnie 470mm2, a zegary odpowiednio 648/1476/1242(2484) Mhz, czyli jak widzimy nieznacznie niższe.

Dla przypomnienia G300 ma posiadać 512 procesorów strumieniowych oraz szynę pamięci 512 bitów, co daje teoretyczną wydajność na poziomie 2457 GFlops’ów, a przepustowość pamięci 281,6GB/s, co w obu przypadkach stanowi ponad dwa razy więcej niż w przypadku GTX280. Oczywiście specyfikacja końcowa może się jeszcze trochę zmienić.

Źródło: www.hardware-infos.com

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Darkeners
  0
  Czmeu ktoś skasował mój komentarz odnośnie beznadziejnego nazywania tematów, mam prawo do krytykowania tego kogoś, skoro przy newsie jest mój nick!
  • avatar
   wolfikx
   0
   Swego czasu Pudelsi nagrali bardzo sympatyczny kawałek "Wolność słowa"
   Idealnie pisuje powyższą sytuację ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Mimo mojej wielkiej sympatii dla ATI/AMD, coś czuję że Nvidia z GT300 zabije wydajnością konkurencję...skoro przy 2,5 raza mniejszej liczbie procesorów strumieniowych i teoretycznej mniejszej wydajności(Gflop)najszybszy jednordzeniowiec Nvidii jest wydajniejszy od najszybszego ATI, to mając ich 512 będzie killerem. Oczywiście procesory strumieniowe to tylko ułamek specyfikacji wpływający na wydajność, ale takie zestawienie chyba ma sens....
    Zobaczymy, co zaproponuje ATI. 3mam za nich kciuki.
    • avatar
     szawel
     0
     Dla mnie zawsze liczył się stosunek możliwości do ceny. Tu akurat ATI i AMD prowadzą od dawna. Może nie mają demonów prędkości, ale za to nadrabiają sporo niższymi cenami.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      A ja w końcu doczekam GDDR5 od zielonych, pysznie :)
      • avatar
       jeomax.co.uk
       0
       A ja bym chcial powrotu do modelu smuklych i malych kart (jednoslotowych), w ktorych sam radiator to juz ekstrawagancja :-]
       • avatar
        danieloslaw1
        0
        Piękne zegary! I ten mały rdzonek! Jeden lub dwa będą moje! Tylko cena pewnie 2tyś!
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         omg nv ale lamia strasznie male zegary po gt 300 spodziewalem sie czegos lepszego
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Po co pisać takie posty jak gt300 to tylko architektura a karty mogą mieć inne zegary, bedzie przynajmniej z 5 różnych modeli. I każda inne zegary. O bosze :P
          • avatar
           Baleryon
           0
           Pragnę zwrócić koledze uwagę, że po liczbie, a przed jednostką robi się odstęp. Poza tym ciągle czekam z kupowaniem, aż karty graficzne (te mocniejsze) zaczną schodzić w dół z ilością ciągniętego prundu...
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Ale sie zieloni obudzili ze istnieją pamięci ddr 5 szał będzie kolejna wersja pełna kotletów.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Nowy GeForce będzie produkowany już w 40 nanometrowej technologii?
             • avatar
              Szymon331
              0
              To monstrum zmiażdży wszystko. Tylko byle nie takim kosztem jak swego czasu 8800Ultra. Tamto było gorące, wielkie i prądożerne a i tak bardzo szybko wydajnością dogoniły go 8800GT po OC które były chłodne, oszczędne i znacznie mniejsze. No i oczywiście trzy razy tańsze.
              • avatar
               SoundsGreat
               0
               a HD 5xx0?? Nie będą również "potworami"?